Etäluettava sähkömittari ilmoittaa verkkoyhtiölle sähkökatkoista:
1) sähköverkossa on sähkökatko
2) mittarikeskuksen pääkytkin avataan
Jos mittari käyttää sähköverkkoa kulutuksen tiedonsiirtotienä, miten ilmoittaminen onnistuu, jos pääkytkin on avattu?
Jos mittari käyttää gsm-verkkoa kulutuksen tiedonsiirtotienä, mistä se saa tarvittavan sähkön toimintaansa?
Etäluettavan sähkömittarin vikailmoitus
7
551
Vastaukset
- Sähköihme
Oletko koskaan kuulut sana AKKU ? Se on se ihme vekotin joka antaa sähköä niin mittarille kun kelloille jonkun aikaa jos on sähkökatkos.
- Poks!
Jokainenhan tietää, että jokaisen akkukäyttöisen laitteen akku sanoo jossakin vaihessa "poks!" eli se lakkaa olemasta elementti, joka pystyy varastoimaan sähköä. Mitä sitten, kun mittarin akku sanoo "poks!"?
- 18+11
Poks! kirjoitti:
Jokainenhan tietää, että jokaisen akkukäyttöisen laitteen akku sanoo jossakin vaihessa "poks!" eli se lakkaa olemasta elementti, joka pystyy varastoimaan sähköä. Mitä sitten, kun mittarin akku sanoo "poks!"?
Yleisin käytäntö on vaihtaa uusi akku vanhan tilalle.
Käytännössä sähkölaitos tulee katsomaan mittaria jos se ei ole saanut ilmoitettua lukemia pariin viikkoon. - Ei akkuja.,..
Sähkömittareissa ei ole akkua. Voit todeta itsekin sen katkaisemalla virran mittarilta. Kyllä se sammuu.
- Hahhahhah
Hahhahhahhah! Sähkömittarissa akku :D Kaikkea sitä kuulee.
- Ei mitenkään...
Ei mittari "ilmoita" katkoksesta. Sähköyhtiön valmomosta nähdään, että kyseiseltä mittarilta ei saada lukemaa = sähköt ovat siis poikki.
- 3LPEN
Joo.
Uusissa keskuksissa pääkytkin ei enään katkaise virtoja mittarilta juurikin etäluettavien mittarien takia, mittari on pääsulakkeiden ja pääkytkimen välissä eli vain pääsulakkeilla saadaan mittarikin irti verkosta.
Mittareissa on sitten (ainakin osassa) kytkin jolla saa sähköt poikki vain kulutukselta jos perinteinen pääkytkin ennen mittaria ja tätä sähköyhtiöt toivovat käytettävän pääkytkimen sijasta jos esim. kesämökiltä halutaan sähköt poikki kun siellä ei olla.
Sitten tuosta sähkökatkoista ilmoittamisesta, en tiedä kuinka monella sähköyhtiöllä tuo toiminto on aktiivisena, mutta ainakaan "tällä meidän eräällä suurimmalla yhtiöllä" toiminto ei ole aktiivinen, eli ilmoituksia ei lähde (tai niitä ei "noteerata") vaan tarvittaessa sitten epäillyissä vikatilanteissa suoritetaan manuaalisesti kysely jossa saadaan myös jännitetiedot jolloin esim. jänniteepäsymmetriat paljastuu ja saadaan esim. vaikka selvitettyä onko vika muuallakin kuin yhdellä vikailmoituksen tehneellä kuluttajalla lukemalla naapurienkin mittarit.
En sitten tiedä tosiaan monellako yhtiöllä homma on jo nykyään aktiivinen eli ilmoittaa automaattisesti vioista käyttökeskuksiin, mutta tulossa se ilmeisesti on käyttöön laajemminkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743002
- 712881
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171699- 241667
- 261632
- 201620
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91279