Etäluettavan sähkömittarin vikailmoitus

8u77

Etäluettava sähkömittari ilmoittaa verkkoyhtiölle sähkökatkoista:

1) sähköverkossa on sähkökatko
2) mittarikeskuksen pääkytkin avataan

Jos mittari käyttää sähköverkkoa kulutuksen tiedonsiirtotienä, miten ilmoittaminen onnistuu, jos pääkytkin on avattu?

Jos mittari käyttää gsm-verkkoa kulutuksen tiedonsiirtotienä, mistä se saa tarvittavan sähkön toimintaansa?

7

619

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sähköihme

      Oletko koskaan kuulut sana AKKU ? Se on se ihme vekotin joka antaa sähköä niin mittarille kun kelloille jonkun aikaa jos on sähkökatkos.

      • Poks!

        Jokainenhan tietää, että jokaisen akkukäyttöisen laitteen akku sanoo jossakin vaihessa "poks!" eli se lakkaa olemasta elementti, joka pystyy varastoimaan sähköä. Mitä sitten, kun mittarin akku sanoo "poks!"?


      • 18+11
        Poks! kirjoitti:

        Jokainenhan tietää, että jokaisen akkukäyttöisen laitteen akku sanoo jossakin vaihessa "poks!" eli se lakkaa olemasta elementti, joka pystyy varastoimaan sähköä. Mitä sitten, kun mittarin akku sanoo "poks!"?

        Yleisin käytäntö on vaihtaa uusi akku vanhan tilalle.
        Käytännössä sähkölaitos tulee katsomaan mittaria jos se ei ole saanut ilmoitettua lukemia pariin viikkoon.


      • Ei akkuja.,..

        Sähkömittareissa ei ole akkua. Voit todeta itsekin sen katkaisemalla virran mittarilta. Kyllä se sammuu.


      • Hahhahhah

        Hahhahhahhah! Sähkömittarissa akku :D Kaikkea sitä kuulee.


    • Ei mitenkään...

      Ei mittari "ilmoita" katkoksesta. Sähköyhtiön valmomosta nähdään, että kyseiseltä mittarilta ei saada lukemaa = sähköt ovat siis poikki.

      • 3LPEN

        Joo.
        Uusissa keskuksissa pääkytkin ei enään katkaise virtoja mittarilta juurikin etäluettavien mittarien takia, mittari on pääsulakkeiden ja pääkytkimen välissä eli vain pääsulakkeilla saadaan mittarikin irti verkosta.
        Mittareissa on sitten (ainakin osassa) kytkin jolla saa sähköt poikki vain kulutukselta jos perinteinen pääkytkin ennen mittaria ja tätä sähköyhtiöt toivovat käytettävän pääkytkimen sijasta jos esim. kesämökiltä halutaan sähköt poikki kun siellä ei olla.

        Sitten tuosta sähkökatkoista ilmoittamisesta, en tiedä kuinka monella sähköyhtiöllä tuo toiminto on aktiivisena, mutta ainakaan "tällä meidän eräällä suurimmalla yhtiöllä" toiminto ei ole aktiivinen, eli ilmoituksia ei lähde (tai niitä ei "noteerata") vaan tarvittaessa sitten epäillyissä vikatilanteissa suoritetaan manuaalisesti kysely jossa saadaan myös jännitetiedot jolloin esim. jänniteepäsymmetriat paljastuu ja saadaan esim. vaikka selvitettyä onko vika muuallakin kuin yhdellä vikailmoituksen tehneellä kuluttajalla lukemalla naapurienkin mittarit.
        En sitten tiedä tosiaan monellako yhtiöllä homma on jo nykyään aktiivinen eli ilmoittaa automaattisesti vioista käyttökeskuksiin, mutta tulossa se ilmeisesti on käyttöön laajemminkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      124
      5611
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4841
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4794
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      373
      2279
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      128
      2214
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      1
      1986
    7. 108
      1847
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1597
    9. 377
      1347
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1183
    Aihe