Ilomantsin Lutikavaara ?

Tie Lutikkavaaraan?

Sain selville, että äidin puolelta yksi sukuhaara on lähtöisin Ilomantsin "Lutickavarasta". En löydä netistä enkä kartasta Lutikkavaaran kylää. Tietääkö kukaan missä päin Ilomantsia ko. kylä sijaitsee ? Käsittääkseni se saattaa olla Venäjän rajan tuntumassa tai jäänyt sotien jälkeen Neusvostoliiton puolelle. Useampikin sukupolvi on siellä ainakin syntynyt aikanaan.

9

2968

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kdgh

      http://www.karjalankartat.fi/

      Laita tuonne hakuun Lutikkavaara.

      On näköjään aika tarkkaan nykyrajalla, Mekrijärveltä itään, kirkolta Kuolismaalle johtavan tien poskessa.

      • Anonyymi

        On Venäjän puolella


    • Karjalan neito

      Tästä linkistä alkaa Kuopion läänin henkikirja vuodelta 1880 kohdasta Ilomantsi, Lutikkavaara
      http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=489904
      - jos löytyy tuttuja sukunimiä, siitä vaan eteenpäin. Nuorempiakin henkikirjoja on tulossa nettiin, kunhan saavat ongelmat aisoihin, jopa vuoteen 1913. Lisäksi käytettävissä on seurakuntien (Ilomantsin luterilainen ja ortodoksinen srk) kirjoja, löytyvät helpoimmin hakemalla "digihakemisto", josta tulee pitkä lista valittavia.

    • Tie Lutikkavaaraan?

      Monet kiiokset vastaajille. "Isomummuni" muutti pois Ilomantsista, mutta hänen sisaruksensa jäivät sinne. Mummun isän nimi oli Henric eli heikki joita sieltä löytyy kymmenittäin samalla sukunimellä. Hiskin tiedot päättyvät vuoteen 1850 ja isomummuni syntyi myöhemmin. Löysin kuitenkin paljon myöhemmät kastetidot toiselta paikkakunnalta, josta oli heidän toisen lapsensa kummit. Tätä kautta pääsin selville mahdollisesti oikean Henrikin, jonka vaimo oli kyseiseltä paikkakunnalta. Eli sen Lutikkavaaran. En olisi uskonut , että omasta suvustanikin on ilmeisesti lähtenyt Karjalan pakolaisia tänne sisempään Suomeen rajoja muutetttaessa tai jäänyt sinne Pohjoiskarjalaan. Kartan tutkin, mutta henkikirjoissa menee vähän aikaa.

      • Anonyymi

        Äitini on lähtöisin Lutikkavaarasta ja hänen äitinsä on os. Issakainen. Pari vuotta sitten julkaistiin sukututkimus ja kirja Lutikkavaarasta. Enoni tietää paljon siitä seudusta.


    • Anonyymi

      Venäläinen paikkakunta

    • Anonyymi

      Lutikanvaaran kylä on saatettu jo lakkauttaa, joten siksi ehkä sitä ei löydy enää kartoista.

    • Anonyymi

      Jäi rajan väärälle puolelle

    • Anonyymi

      Lukijoita oli siellä paljon ja erittäin köyhää ja osaamalla porukkas

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3446
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      97
      3206
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      3034
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      79
      3001
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      53
      2901
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2678
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2490
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2351
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2235
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2002
    Aihe