Saako omatoimisesti selville isoisääni?

Sukulaisia etsimässä

Omasta isoisästäni tiedän sukunimen, paikkakunnan jonne haudattu, kuolinvuoden ja mitä on tehnyt työkseen. Mutta todella heikoilla eväillä lähdetään liikkeelle. Mummoni on kuollut jo 25-vuotta sitten. Mistä kannattaisi aloittaa kun aloitetaan lähes tyhjästä? En tiedä edes hänen nimeään joten mistä sellaisen saisi kaiveltua? Pitääkö muka lähteä sinne hautausmaalle katselemaan kuolinvuoden ja sukunimen perusteella? Muutahan hänestä en edes tiedä...

4

1347

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PK2014

      Tilaa hautauspaikkakunnalta seurakunnalta sukuselvitys. Isoisän perukirjan voit hankkia kuolinpaikkakunnan käräjäoikeudesta. Jos kuolinaika on hyvinkin kaukana perukirja pitäisi löytyä maakunta-arkistosta. Käräjäoikeudesta ohjaavat kyllä oikeaan maakunta-arkistoon mistä perukirja pitäisi löytyä.

      Sukuselvityksestä käy ilmi syntymäpaikkakunta josta voit tiedustella tarkemmin isoisän vanhemmista jos ei satu olemaan sama paikkakunta kuin kuolinpaikkakunta.

      Mummon perukirjasta voi käydä ilmi myös isoisän tiedot.
      Pyydä perukirjat kaikkine liitteineen. Jos käy hyvä tuuri niissä on mukana sukuselvitykset.

      Voit myös tiedustella onko jo valmiita sukuselvityksiä olemassa mummostasi ja isoisästäsi.

    • sinähän tiedät

      aika paljon, itse olen miettinyt, pystyisinkö tekemään sukuselvitystä oman isäni suvusta, mutta en varmaan pysty hänen tietämättään ja hänelle on toisaalta arka asia, jos sitä lähtisi selvittelemään vielä nyt hänen eläessään. En tiedä isäni biologisesta suvusta kuin sukunimen ja syntymäkaupungin, enempää en ehkä lapsenlapsena saa koskaan selvillekään isovanhemmista.

      • sitroen.

        Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
        Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä.


      • sukuja etsinyt
        sitroen. kirjoitti:

        Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
        Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä.

        Tänä päivänä suvun tutkiminen on tosi helppoa. Netistä löytyy hyvin paljon. Kirkonkirjat digitoituna. ym. Googlettamallakin löytyy paljon asioita. On lehtiarkistot digitoituna. Sukujutut ohjelmalla voi aloittaa, jos on enemmän kiinnostusta 100 nimen demo ilmainen netissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      102
      2252
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1428
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1410
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1338
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1243
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1068
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      995
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      944
    9. 122
      821
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      796
    Aihe