Saako omatoimisesti selville isoisääni?

Sukulaisia etsimässä

Omasta isoisästäni tiedän sukunimen, paikkakunnan jonne haudattu, kuolinvuoden ja mitä on tehnyt työkseen. Mutta todella heikoilla eväillä lähdetään liikkeelle. Mummoni on kuollut jo 25-vuotta sitten. Mistä kannattaisi aloittaa kun aloitetaan lähes tyhjästä? En tiedä edes hänen nimeään joten mistä sellaisen saisi kaiveltua? Pitääkö muka lähteä sinne hautausmaalle katselemaan kuolinvuoden ja sukunimen perusteella? Muutahan hänestä en edes tiedä...

4

1391

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PK2014

      Tilaa hautauspaikkakunnalta seurakunnalta sukuselvitys. Isoisän perukirjan voit hankkia kuolinpaikkakunnan käräjäoikeudesta. Jos kuolinaika on hyvinkin kaukana perukirja pitäisi löytyä maakunta-arkistosta. Käräjäoikeudesta ohjaavat kyllä oikeaan maakunta-arkistoon mistä perukirja pitäisi löytyä.

      Sukuselvityksestä käy ilmi syntymäpaikkakunta josta voit tiedustella tarkemmin isoisän vanhemmista jos ei satu olemaan sama paikkakunta kuin kuolinpaikkakunta.

      Mummon perukirjasta voi käydä ilmi myös isoisän tiedot.
      Pyydä perukirjat kaikkine liitteineen. Jos käy hyvä tuuri niissä on mukana sukuselvitykset.

      Voit myös tiedustella onko jo valmiita sukuselvityksiä olemassa mummostasi ja isoisästäsi.

    • sinähän tiedät

      aika paljon, itse olen miettinyt, pystyisinkö tekemään sukuselvitystä oman isäni suvusta, mutta en varmaan pysty hänen tietämättään ja hänelle on toisaalta arka asia, jos sitä lähtisi selvittelemään vielä nyt hänen eläessään. En tiedä isäni biologisesta suvusta kuin sukunimen ja syntymäkaupungin, enempää en ehkä lapsenlapsena saa koskaan selvillekään isovanhemmista.

      • sitroen.

        Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
        Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä.


      • sukuja etsinyt
        sitroen. kirjoitti:

        Ja miksi et pysty isäsi tietämättä selvittämään hänen suvustaan? Eihän hänen tarvitse tietää tutkimuksestasi yhtään mitään.
        Toisaalta kun ihminen vanhenee, niin ne arat asiat ei enää olekaan arkoja vaan monet jopa mielellään kertovat niistä kun osaa vain kysellä oikealla tavalla. Ja kannattaa kysellä ennenkuin on liian myöhäistä! Niillä vanhoilla ihmisillä kun on yleensä omituinen tapa kuolla ennemmin kuin nuoret... Monta asiaa minäkin siirsin ja siirsin, kunnes sitten yhtäkkiä kaikki olikin liian myöhäistä.

        Tänä päivänä suvun tutkiminen on tosi helppoa. Netistä löytyy hyvin paljon. Kirkonkirjat digitoituna. ym. Googlettamallakin löytyy paljon asioita. On lehtiarkistot digitoituna. Sukujutut ohjelmalla voi aloittaa, jos on enemmän kiinnostusta 100 nimen demo ilmainen netissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      49
      8140
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      132
      6878
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3889
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      93
      3874
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      103
      3660
    6. 55
      3253
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      74
      3235
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      37
      2623
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      239
      2511
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      53
      1754
    Aihe