Espoon lastensuojelu..
Helsingin Sanomien uutisessa myös muita aihepiirin uutisia.
http://www.hs.fi/kaupunki/Tositarinoita lastensuojelusta/a1391064030359
---------------
Seitsemän tositarinaa lastensuojelusta- työntekijät kertovat.
12
666
Vastaukset
- Tositarinoita Espoo.
Kopio Hesarin uutisesta.
Lähes 20 000 pääkaupunkiseudun lasta eli noin joka kymmenes lapsi on lastensuojelun asiakkaana. Näin lastensuojelu koskettaa pääkaupunkiseudullakin kymmeniätuhansia ihmisiä.
Lastensuojelun asiakasmäärä kasvaa kaiken aikaa. Kasvu ei johdu vain väkiluvun kasvusta, vaan yhä useamman lapsen katsotaan tarvitsevan lastensuojelua.
Helsingissä pari vuotta sitten sattuneen tapauksen myötä kynnys lastensuojeluilmoituksen tekemiseen on laskenut.
Kahdeksanvuotiaasta Eerikasta tehtiin lukuisia lastensuojeluilmoituksia, mutta silti tytön elämä päättyi tukehtumiseen, kun isä ja tämän puoliso sitoivat hänet tiukkaan nippuun yöunille.
Kolmea Helsingin lastensuojelun työntekijää epäillään tapauksessa virkavelvollisuuden rikkomisesta.
Eerikan nimi nousee keskusteluun tämän tästä. "Ilmoituksia tulee entistä herkemmin verkostoilta ja esimerkiksi terveydenhuollosta", Espoon keskuksen lastensuojelun johtava sosiaalityöntekijä Riina Mattila sanoo.
Esimerkiksi yhdellä Espoon keskuksen lastensuojelun sosiaalityöntekijällä voi olla asiakkaana 50 lasta tai nuorta ja lisäksi selvitettävänä 20 lapsen suojeluntarve.
Vaikka yhä useampi lapsi ja perhe ovat lastensuojelun asiakkaana, työstä tiedetään vähän. Lastensuojelu nousee otsikoihin epäkohtien kautta. Julkisuuskuva vaikuttaa jo työntekijöiden arkeen.
"Hirveän suuri osa työstä on pr-työtä, kun joutuu käännyttämään asiakkaiden ajatusmaailman. Joskus vanhemmat kyselevät alussa vihaisena, että miksi meidän perheemme sotketaan lastensuojeluun", eräs sosiaaliohjaaja sanoo.
Lastensuojelun asiakkaiden vanhemmilla ei aina ole esimerkiksi päihde- tai mielenterveysongelmia. "Monesti vanhemmat ovat oikeasti yrittäneet kaikkensa. Jostain syystä se ei ole toiminut. Voi olla, että ulkopuolinen saa homman toimimaan", Riina Mattila sanoo.
Espoon keskuksen lastensuojelun työntekijät kertoivat HS:lle seitsemän tarinaa lastensuojelun arjesta.
Päivi Punkka HS
ESPOON KESKUS Nämä löytyvät aloituksessa.
Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään2:00
Nuorukainen joi, riehui ja uhkaili2:00
Äiti oli psykoosissa synnyttäessään2:00
Teinityttö pelästyi huostaanottoa2:00
Päihdeäidin lapset kapinoivat2:00
Vauvalla hysteerinen äiti, riitaisa koti2:00
Poika lintsasi koulusta ja pelasi yöt2:00
KOMMENTTI Kun vieras kajoaa perheeseen2:00
----------------------------- Teinityttö hoiti.
Lisää tarinoita Esppon lastensuojelusta. Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään/a1391063170678
----------- - Nuoret dokaa, riehuu
Teinityttö hoiti. kirjoitti:
Lisää tarinoita Esppon lastensuojelusta. Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö hoiti perheen ja suojeli äitiään/a1391063170678
-----------Tositarinoita lastensuojelusta. Nuorukainen joi riehui uhkaili.
http://www.hs.fi/kaupunki/Nuorukainen joi riehui ja uhkaili/a1391063151958
---------- - Raskauspsykoosi.
Nuoret dokaa, riehuu kirjoitti:
Tositarinoita lastensuojelusta. Nuorukainen joi riehui uhkaili.
http://www.hs.fi/kaupunki/Nuorukainen joi riehui ja uhkaili/a1391063151958
----------Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
-------- - Teinityttö pelästyi.
Raskauspsykoosi. kirjoitti:
Tositarina lastensuojelusta. Äiti oli psykoosissa synnyttäessään.
http://www.hs.fi/kaupunki/Äiti oli psykoosissa synnyttäessään/a1391063634945
--------Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.
Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
------------- - Hesari estää.
Teinityttö pelästyi. kirjoitti:
Tositarnoita lastensuojelusta. Teinityttö pelästyi huostaanottoa.
Vhttp://www.hs.fi/kaupunki/Teinityttö pelästyi huostaanottoa/a1391064008473
-------------En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia. - taas tätä roskaa
Hesari estää. kirjoitti:
En voi nostaa esiin muita, koska Hesari antaa lukea vain viisi uutista.
Joku voisi jatkaa ja lisätä aiheen uutisia.Minä tilaan Helsingin Sanomien digilehteä (ja myös paperilehteä), mutta enpä lisää tähän "keskusteluun" mitään, koska itse keskustelu puuttuu. Pelkkä robottimainen copy-paste -tuotanto ei riitä hengenravinnoksi, eikä linkittäminen, jota postaaja ei itse vaivaudu kytkemään omin ajatuksin tähän keskusteluun.
- EI TULTA ILMAN KIPIN
Ei nuori riehu ilman syytä. Kyseessä on tyypillinen tilanne, jossa nuorta ei ole kuulu hänen omassa asiassaan. Tämä osoittaa, että lasten suojelun asiantuntemus on ennakkoluulojen varassa. Tuloksena on syrjintää ja kaltoin kohtelua, joka aiheuttaa näitä väkivaltatilanteita.
Tässäkin syyllistetään asiakkaita, vaikka syy tapahtumien kulkuun löytyy "yleisön palvelijoista". "Tositarinat" osoittavat, että koulutusta erilaisten ihmisten kohtaamiseen tarvitaan järjestyksen ylläpitäjille, viranomaisille ja sosiaali- ja terveydenhuollon virkamiehille.
http://assijorinat.blogspot.fi/- Uhouhuohöiuhu
Riehumiseen ei ole järkevää syytä.
- hgjhhjjhghg
Uhouhuohöiuhu kirjoitti:
Riehumiseen ei ole järkevää syytä.
Mikäli sinun lapsesi vietäisiin niin varmasti raivostuisit kuin leijona emo.tapaisiv
- Pahoinvointivaltio
STT -PsyJuridican tutkimus: lapsen vieraannuttamisella vakavia seurauksia lapsen ja vanhemman hyvinvoinnille
"Tutkittavista joka toinen raportoi lapsellaan vieraannuttajavanhemman käytöksen johdosta tutkittavaan kohdistuvia voimakkaita kielteisiä tunteita ja 78 % raportoi lapsen oirehtivan asian johdosta. Yleisimmin lapsella raportoidut oireet liittyivät kouluvaikeuksiin, tutkittavaan kohdistuviin vihan tunteisiin ja liiallisiin pelkotiloihin, sekä uni- tai nukahtamisvaikeuksiin. "
"Kokonaisuudessaan tutkimus osoitti lapsen vieraannuttamiseen käytettyjä toimintatapoja käytettävän häikäilemättömästi ja yleisesti, useimmiten liittyen vieraannuttajavanhemman tietoiseen haluun tuhota lapsen ja vanhemman suhde. Monissa tapauksissa tämä tavoite oli saavutettu ja lapsen ja vanhemman yhteydenpito oli lakannut tai ainakin merkitsevästi vaikeutunut. Vakavalle vieraannuttamiselle altistuneen lapsen ja erityisesti vanhemman näkökulmasta tilanne edustaa ns. kahtalaista menetystä eli läheisen menettämisen epävarmuutta seurauksena siitä, että henkilö on fyysisesti poissa, mutta emotionaalisesti läsnä. Vanhemman traumaattisena elämäntapahtumana lapsen vieraannuttaminen on rinnastettavissa lapsen kuolemaan. "
Tämänhän me vanhemmat, joista lapsi pyritään vieroittamaan, tiesimme ilman tutkimustakin...
Pakottaminen on VÄKIVALTAA. Julmimmasta päästä.- PsyJuridica
..."Tutkimuksen tulokset herättivät monia kysymyksiä yhteiskunnan sosiaalipalveluiden toimivuudesta sekä asian käsittelystä ja sen merkityksen huomioimisesta käsiteltäessä ja ratkaistaessa huoltoriitoja oikeudenhoidossa. "
https://www.sttinfo.fi/release?releaseId=9733838
20.11.2013 10:00
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?857156Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277099Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1186250Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik935361Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635245Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274625Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193585Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t33484