Helppohuoltoinen auto haussa

E.Helminen

Oma Renault Trafic korjausten suhteen kallis korjata.Puoli vuotta sitten meni kytkimen työsylinteri,osa 230 euroa mutta vaatii koneen ja vaihdelaatikon irrotuksen kustannuksia yli 2000 euroa.
viikko sitten hajosi polttoainesuutin,uusi osa 260 euroa mutta vanha meni poikki kanteen irrotettaessa joka on kuulemma yleistä tässä mallissa koska menee vesitilan läpi ja ruostuu kiinni.
nyt uusi kansi vaatii jälleen koneen ja vaihdelaatikon irrotuksen kustannukset 7000euroa.Vanha hiace ei vaatinut kuin litran öljyä vuodessa ja kovaa ajoa.

7

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastasit jo itse

      "Vanha hiace ei vaatinut kuin litran öljyä vuodessa ja kovaa ajoa. "

      • Poliittinen korrekti

        Kylläpä kannattikin vaihtaa auto uudempaan. Varsinkin ranskalaiseen.


      • Samoja Paskoja
        Poliittinen korrekti kirjoitti:

        Kylläpä kannattikin vaihtaa auto uudempaan. Varsinkin ranskalaiseen.

        Olisko parempi, jos logossa olisi Nissan tai Opel?


    • huonoa tuuria

      "Sitä myydään useilla eri nimillä: Renault Trafic, Nissan Primastar , Opel Vivaro"

      Vuosimallia ei mainita, mutta korjauksia kannattaa yrittää kilpailuttaa. Ammattikoulu voinee on edullinen?

      Vanha Hiace oli varmastikin ominaisuuksiltaan vanha, eli kaasupoljin kävi usein pohjassa asti.

    • (-_-)

      Sinullahan on helppohuoltoinen auto. Korjaamossa riittää kun lompakon avaa ja korttia vilauttaa. Tämän ei pitäisi olla kovinkaan hankalaa.

    • Moi, vanhoista autoista edullisen käyttöauton löytää varmimmin Volvo 940 mallista, ainoastaan bensan kulutus nostaa kustannuksia, tosin voihan 940 ostaa dieselinäkin, jolloin kulutus ei ole reilumminkaan ajavan ongelma.

      Nyky autoista ainakin minun mielestä tosi huoleton on Toyota Corolla mk10, joka oli itsellä muutaman kuukauden ajossa, tosin laite on tylsä ajaa, ei innosta pitkiin matkoihin niinkuin Volvoni.

    • ei saat........

      "Volkkareissahan on huoltojen tarve vedetty minimiin. Osta sellainen, ja voit huoletta ajella 30 000tkm ilman minkäänlaista huollontarvetta. Edes öljyjä ei tarvitse tarkistaa. Ainoa miinus on se, että konepellin lukkosalpa saattaa jumiutua, kun sitä ei tarvitse turhan takia availla. Sekin toki pelaa, jos viitsii voidella sen huolellisesti." Hihihihihiiiii........



      http://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CCsQFjAA&url=http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288651484063.html?pos=ok-trm-auto&ei=UHr2Us_6D6Xn4gSsooDACA&usg=AFQjCNGsnwK5f13ktyKL661eb4xJC0V8sQ&bvm=bv.60983673,d.bGE

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      259
      5678
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      196
      2827
    3. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      60
      2248
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      22
      1831
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      68
      1643
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      138
      1385
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      109
      1357
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      168
      1350
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      87
      1262
    10. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1234
    Aihe