Nettipoliisin läsnäolo Suomi24-palvelussa

http://www.suomi24.fi/yhteisö/helsinginnettipoliisi

Viimeiksi näyttävät kirjautuneen tänne sisään viime vuoden syyskuussa.
Eikö nettipoliisiakaan enää kiinnosta Suomi24?
14331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Rahat loppu

Äänestä
  • ja minulla on vielä viinanjano!

    Äänestä

Ne taisivat saada tarpeekseen älyttömyyksistä ja sakeista häiriköistä, kun kirjoittivat Maailman menoa palstalle jutun, heidän saamansa kommentit olivat suurelta osin taattua "suomi24 laatua", kuin mielisairaalan vessan seinästä kopioituja noin hieman karrikoiden, nettipoliisi hieman nauroikin niille kommenteille ja komentoijille säälin sekaisesti...

Nettipoliisi Fobba kirjoitti sinne ketjuun näin:

"Kun lukee tätä viestiketjua, niin arvaukseni keskustelun tasosta Suomi24:ssa osoittautui oikeaksi...

Vaikka näitä viestejä lukiessa lentääkin ensin donitsinmurut suusta naurunpurskahduksissa, niin lopulta tulee hieman surullinen olo, että meillä on aika monta ihmistä, jotka ovat jonkinlaisen avun tarpeessa..."

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11000221

Kirjoittelevat nyt enemmän tuolla Uudessa Suomessa.

Äänestä

Monesti tuntuukin, että psyyke kestää paremmin kasassa, kun ei lue Suomi24:ää.
Heh.

Äänestä
  • Aateles niitä suuria määriä erilaisia mt-tapauksia ja sekopäitä, jotkä täällä palstoja sotkevat, heillähän tauti/tilanne vain pahenee täällä pyöriessä ja kahjujen kirjoitukset käyvät entistä kahjommiksi.

    Muistan, että moderointi siivoili tuolloin aikanaan tuosta nettipoliisin ketjusta suuren määrän älyttömiä kommentteja, toki niitä tuli sinne takaisinkin.

    Äänestä

Mariko Vaara tulee pohtineeksi tuossa kohtaa, jotta mahtaako löytyä jokin lakipykälä, jonka perusteella esim. Some Awards-luonteinen viranomaisen ns. (hiljaiseksi?) palkitseminen voitaisiin tulkita hyvä veli (ja yksi sisko) -tsydeemin mukaiseksi lahjonnaksi?

Ja jos löytyy, onko sitäkin (viran puolesta/suosittuuden takaamiseksi?) alettu katselle läpi sormien?

Äänestä
  • http://oikeusministerio.fi/fi/index/toimintajatavoitteet/kriminaalipolitiikka/korruptio/lahjusrikoksetsuomenlainsaadannossa.html

    Lahjusrikokset Suomen lainsäädännössä

    Suomen rikoslaki (RL) sisältää yksityisen ja julkisen sektorin lahjusrikoksia koskevat säännökset. Rikoslaissa mainitaan seuraavat lahjusrikokset:

    Vaalilahjonta: RL 14 luku 2 §
    Lahjuksen antaminen: RL 16 luku 13 §
    Törkeä lahjuksen antaminen: RL 16 luku 14 §
    Lahjuksen antaminen kansanedustajalle: RL 16 luku 14 a §
    Törkeä lahjuksen antaminen kansanedustajalle: RL 16 luku 14 b §
    Lahjominen elinkeinotoiminnassa: RL 30 luku 7 §
    Törkeä lahjominen elinkeinotoiminnassa: RL 30 luku 7 a §
    Lahjuksen ottaminen elinkeinotoiminnassa: RL 30 luku 8 §
    Törkeä lahjuksen ottaminen elinkeinotoiminnassa: RL 30 luku 8 a §
    Lahjuksen ottaminen: RL 40 luku 1 §
    Törkeä lahjuksen ottaminen: RL 40 luku 2 §
    Lahjusrikkomus: RL 40 luku 3 §
    Lahjuksen ottaminen kansanedustajana: RL 40 luku 4 §
    Törkeä lahjuksen ottaminen kansanedustajana: RL 40 luku 4 a §

    Varsinaisten lahjusrikosten lisäksi muita rikoslaissa mainittuja lahjontarikoksille tyypillisiä tekomuotoja sisältäviä rikoksia voivat olla:

    Kavallus: RL 28 luku 4 §
    Yrityssalaisuuden rikkominen: RL 30 luku 5 §
    Yrityssalaisuuden väärinkäyttö: RL 30 luku 6 §
    Rahanpesu: RL 32 luku 6 §
    Petos: RL 36 luku 1 §
    Luottamusaseman väärinkäyttö: RL 36 luku 5 §
    Virkasalaisuuden rikkominen ja tuottamuksellinen virkasalaisuuden rikkominen: RL 40 luku 5 §
    Virka-aseman väärinkäyttäminen: RL 40 luku 7 §
    Törkeä virka-aseman väärinkäyttäminen: RL 40 luku 8 §
    Virkavelvollisuuden rikkominen: RL 40 luku 9 §
    Tuottamuksellinen virkavelvollisuuden rikkominen: RL 40 luku 10 §
    Sisäpiirintiedon väärinkäyttö: RL 51 luku 1 §
    Törkeä sisäpiirintiedon väärinkäyttö: RL 51 luku 2 §

    Muita lahjonnan tai korruption torjuntaan keskeisesti liittyviä lakeja:

    Oikeushenkilön puolesta toimiminen: RL 5 luku 8 §
    Oikeushenkilön rangaistusvastuu: RL 9 luku 1 §
    Valtion virkamieslain 15 §
    Kuntalain 40 §. Virheellinen menettely luottamustoimessa
    Kuntalain 41 §. Rikollinen menettely luottamustoimen ulkopuolella
    Laki kunnallisesta viranhaltijasta 17 §:n 2 ja 3 momentti
    Julkisista hankinnoista annetun lain 53§. Sulkeminen tarjouskilpailun ulkopuolelle
    Kirjanpitolaki
    Tilintarkastuslaki


    Julkaistu 3.1.2013

    ---------

    http://oikeusministerio.fi/fi/index/toimintajatavoitteet/kriminaalipolitiikka/korruptio/lisatietoalahjonnasta.html


    Lisätietoa lahjonnasta
    Ohjeita

    Valtiovarainministeriön ohjeet lahjoista

    Verottajan ohjeet lahjusten verovähennyskelvottomuudesta

    Kuntaliiton ohjeet ulkopuolisten tahojen kunnan henkilöstölle ja luottamushenkilöille kustantamista matkoista ja muista taloudellisista etuuksista

    Lahjonnanvastaisen liiketoiminnan periaatteet (Keskuskauppakamari)

    Lahjonnanvastaisten periaatteiden soveltamisohjeet (Keskuskauppakamari)
    Tutkimuksia

    Korruptio Suomessa - tutkijoiden näkemys korruption muodoista, tutkimisesta ja torjunnasta (Transparency Suomi)

    Kansallinen integriteettitutkimus. Suomi. (Transparency Suomi)

    Transparency Internationalin korruptioindeksi 2011

    Minna Viuhko & Martti Lehti: Korruptio Suomen ja Venäjän rajalla. Suomalaisten viranomaisten edustajien ja liikemiesten kokemuksia ja näkemyksiä korruptiosta itärajalla. (HEUNI)

    Anna Leppänen & Vesa Muttilainen: Poliisin tietoon tullut korruptiorikollisuus Suomessa 2007-2010. (Poliisiammattikorkeakoulu)

    Jenni Juslén & Vesa Muttilainen: Korruption ydinalueet 2000-luvun Suomessa. Havaintoja sääntelystä, piilorikollisuudesta ja poliisin tietoon tulleista rikoksista. (Poliisiammattikorkeakoulu)

    Pekka Viljanen: OECD arvioi lahjonnan vastaisen yleissopimuksen täytäntöönpanoa Suomessa - muutamia kommentteja syksyllä 2010 valmistuneesta Suomea koskevasta maaraportista. Defensor Legis N:o 1/2011.

    Pekka Viljanen: Yritysten ja virkamiesten välinen kanssakäyminen rikoslain 16 ja 40 lukujen lahjusrikossäännösten kannalta - sallitun ja kielletyn välistä rajanvetoa erityisesti oikeuskäytännön valossa. Defensor Legis N:o 4 /2008.

    Antti Pihlajamäki: Yksityisen sektorin lahjonta. Defensor Legis N:o 4 /2008.

    Ari Salminen & Rinna Ikola-Norrbacka: Kuullaanko meitä? Eettinen hallinto ja kansalaiset. (Vaasan yliopisto)
    Muita julkaisuja

    Katsaus korruptiorikollisuuteen 2011. (Keskusrikospoliisi)

    Esite korruptiosta (englanniksi) (pdf, 0.96 Mt)

    Lahjusrikokset. Oikeusministeriön työryhmämietintö 2009:16

    Anti-corruption Handbook for Development Practitioners (ulkoasiainministeriö)

    Arvot arjessa - virkamiehen etiikka. Valtionhallinnon käsikirja. (valtiovarainministeriö)

    Julkaistu 3.1.2013

    Äänestä

Kai olette alkaneet kysellä oikealta taholta eli poliisilta. Kyselyä vaan matkaan poliisiponolle. [email protected]

Äänestä

Joo, kiinnostus lopahti myös meillä kirjoittajilla, mikään tuossa asiassa ei mennyt oikein. Ei yhtään mikään! Taattua suoli kamaa oli koko suunnittelu alusta alkaen.


Kun on suomi24 on aller oy jonka isoin rahasampo on 7-päivää roskalehti - niin mikä voisi olla taidokasta, tahdikasta tai asiallista? - ei mikään.


Sitä kuitenkin ihmettelen että täällä on kaikista parasta ketjutus, se että yksi asia on yhdellä sivulla, kun muualla pitkät juttelut levähtää eri sivuille.

Äänestä

Helsingin Sanomien artikkelissa on esitetty melkomoisia väitteitä mm. poliisin ansiokkaasta "läsnäolosta" ylipäätään:

HS:n selvityksen yhteydessä ilmeni myös toinen Nokiaan liittyvä yksityisyyden suojan ongelma, jolla ei ole tekemistä Lumian käyttöjärjestelmän kanssa

Helsingin Sanomien luotettavasta lähteestä saamien tietojen mukaan poliisi on pyytänyt Nokialta puhelimien sijaintitietoja vuosien ajan – paljon ennen Lumia-puhelimia. Nokia on usein pyyntöihin suostunut, koska se haluaa pitää yllä hyviä välejä poliisiin.

Poliisi tekee näitä pyyntöjä Nokialta hankkiakseen tietoja ihmisistä mahdollista esitutkintaa varten. Kyse ei siis aina ole ihmisistä, joita edes epäiltäisiin rikoksista.

"Perusteeksi riittää rikosten estäminen, eli mitään konkreettista tekoa ei tarvitse olla tapahtunut, vaan pelkkä poliisin oma epäily siitä, että jotain voisi tulevaisuudessa tapahtua, riittää", sanoo asiasta hyvin perillä oleva lähde. Lähteellä ei ole tiedon kertomisessa omaa etuaan ajettavana.

Keskusrikospoliisi ja suojelupoliisi pyytävät tietoja myös vastatakseen ulkomaisten viranomaisten apupyyntöihin. Yhteistyö kuuluu poliisin virkatehtäviin. Tiedustelu taas perustuu vaihtokauppoihin: saadakseen tietoja ulkomailta poliisin pitää tarjota vastineeksi jotain, esimerkiksi tietoa puhelimien käyttäjistä.

Pyytäessään tietoja Nokialta poliisi on vedonnut poliisilain pykälään, jonka mukaan sillä on oikeus saada tietoa yrityksiltä ja yhteisöiltä. Oikeus ei kuitenkaan koske luottamuksellisen viestinnän tietoja, kuten puhelimien sijaintitietoja, vaan ne saadakseen poliisilla pitäisi olla käräjäoikeuden päätös.

Keskusrikospoliisin apulaispäällikkö Tero Kurenmaan mukaan hänen tiedossaan ei ole, että matkapuhelinten sijaintitietoja olisi pyydetty Nokialta tiskin alta.

"Hankimme matkapuhelinten sijaintitietoja teleoperaattoreilta tuomioistuimen antamalla televalvontaluvalla", Tero Kurenmaa sanoo.

Helsingin Sanomien lähteen mukaan ilman käräjäoikeuden päätöstä pyydetyistä sijaintitiedoista ei ole dokumentteja.

Kuinka vakavasta asiasta tässä kaikessa sitten on kyse?

Se, että Nokian puhelimista virtaa käyttäjien tietoja Microsoftille Yhdysvalloissa, uhkaa toki teoriassa Suomen valtionjohdon ja kaikkien suomalaisten Lumian-puhelimien käyttäjien yksityisyyttä. Suomalaisten onkin hyvä tajuta, etteivät Nokian puhelimet ole sen turvallisempia kuin Applen iPhone- tai Googlen Android-puhelimet.

Toistaiseksi on vain vähän näyttöä siitä, miten tietoja käytetään, jos käytetään. Matkapuhelimella otettuja valokuvia kuitenkin tarkkaillaan: Muun muassa erään käyttäjän tapauksessa Microsoft sulki varoittamatta koko käyttäjän tilin siksi, että tämä oli ottanut kesällä valokuvia mökin rannassa alastomina leikkivistä lapsistaan. Microsoft oli ilmeisesti luokitellut käyttäjän pedofiiliksi.

Toinen asia on se, missä määrin Nokian johto on peitellyt puhelimiensa ongelmia. Ainakaan Nokia ei ole aktiivisesti tiedottanut käyttäjille, että puhelimista voi vuotaa tietoja Yhdysvaltoihin.

Nokia ei silti ole antanut väärää tietoa Viestintävirastolle, koska virasto tyytyi sellaiseen vakuutukseen, jonka Nokia oli valmis antamaan.

Vakavin asia tietosuojavaltuutettu Reijo Aarnion ja Helsingin yliopiston rikosoikeuden dosentin Sakari Melanderin mielestä on se, että poliisi on pyytänyt tietoja puhelimista suoraan Nokialta ilman oikeuden lupaa.

"Jos poliisi on pyytänyt puhelimien sijaintitietoja tai muita luottamuksellisen viestinnän tietoja Nokialta, poliisi on voinut jopa ylittää toimivaltansa", Aarnio sanoo.

Samoilla linjoilla on Melander.

"Jos poliisi on hankkinut sijaintitietoja ilman käräjäoikeuden lupaa, kyse voi olla perusoikeuksiin puuttumisesta laittomasti. Se olisi hyvin vakava asia, koska oikeussuoja telepakkokeinoissa perustuu olennaisesti siihen, että niiden käyttö edellyttää tuomioistuimen lupaa", sanoo Melander.

---

Nyt Mariko Vaara yksinkertaisuuttaan tulee miettineeksi, onko myös nettipoliisi luettavissa poliisiksi?

Äänestä
  • Pahoitteluni; jäi puuttumaan epähuomiossa se
    yllämainittuun, ajankohtaiseen Helsingin Sanomien uutiseen liittyvä lähde:

    http://www.hs.fi/sunnuntai/Nokian Lumia-puhelin vuotaa tietoja ulkomaille/a1393046974949?sivu=3

    Äänestä

  • Mariko Vaara kirjoitti:

    Pahoitteluni; jäi puuttumaan epähuomiossa se
    yllämainittuun, ajankohtaiseen Helsingin Sanomien uutiseen liittyvä lähde:

    http://www.hs.fi/sunnuntai/Nokian Lumia-puhelin vuotaa tietoja ulkomaille/a1393046974949?sivu=3

    Entäs sitten. Minun tiedoistani niille on vain haittaa, turhaa painolastia. Jos voisivat kuunnella puheluitani, nukahtaisivat kesken kuuntelun. Eikä muillakaan tiedoilla ole mitään arvoa.

    Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten!

    Niinhän ne voivat lukea tätäkin foorumia ja paljonko kostuvat?

    Äänestä

  • So what? kirjoitti:

    Entäs sitten. Minun tiedoistani niille on vain haittaa, turhaa painolastia. Jos voisivat kuunnella puheluitani, nukahtaisivat kesken kuuntelun. Eikä muillakaan tiedoilla ole mitään arvoa.

    Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten!

    Niinhän ne voivat lukea tätäkin foorumia ja paljonko kostuvat?

    Mariko Vaara on Suomi24:ssä liikuskellessaan antanut itsensä ymmärtää, että lähde on ehdottomasti mainittava, jos postaa vaikka vain otteenkin Helsingin Sanomien tyhjien tynnyreiden kirjoituksista!

    Toiseen kysymykseesi Mariko Vaara vastaa, että ei tiedä, mutta vertaistuellisesti innostaen koettaa täten ohjata sinua hakemaan vastausta sinua askarruttavaan ydinkysymykseen "niiden" , what ever they are, kostumisesta vaikkapa K18-sivuilta.

    Mutta muuten: Ettäs kehtaatkin viitsiä!

    Äänestä

  • So what? kirjoitti:

    Entäs sitten. Minun tiedoistani niille on vain haittaa, turhaa painolastia. Jos voisivat kuunnella puheluitani, nukahtaisivat kesken kuuntelun. Eikä muillakaan tiedoilla ole mitään arvoa.

    Tyhjät tynnyrit kolisevat eniten!

    Niinhän ne voivat lukea tätäkin foorumia ja paljonko kostuvat?

    PS. Mitähän tartuntoja vaikutusalttiit lapset mahtavat Suomi24:stä saada osakseen, kun Mariko Vaaraankin tarttuvat Suomi24:ssä käytettävästä kielestä tarttuvat jopa huutomerkit!:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinnostus lopahtanu kirjoitti:

http://www.suomi24.fi/yhteisö/helsinginnettipoliisi

Viimeiksi näyttävät kirjautuneen tänne sisään viime vuoden syyskuussa.
Eikö nettipoliisiakaan enää kiinnosta Suomi24?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu