Miesrakkaus sota-aikaan rintamilla ja vapaa-ajoilla

toinen näkökulma

Touko Laaksonen eli Suomen tunnetuin sotaveteraani, taiteilijanimeltään Tom of Finland kertoo näillä kulttuurihistoriallisesti arvokkailla tallenteilla mitä sota oli ja miten miehet rakastelivat toistensa kanssa niin rintamilla kuin vapaallakin:
http://ranneliike.net/teema/homo-suomi-sodassa?aid=2212

9

390

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MakeWarAndLove
    • korsussa suhisee

      Sodan pitkän keston ymmärtää paremmin tätä taustaa vasten. Ja se antaa ns. aseveljeydelle aivan uuden merkityksen.

    • sodassa ja rauhassa

      Armeija on aina ollut homoeroottinen paikka.

      • ArmyOfLovers

    • gttrhsthrs

      Mannerheim: "Saksalaiset aseveljemme"= rakastajat Berliinistä?
      Mannerheim oli nahkasaappaita käyttävä kissanviiksinen vanha sadistihomo.

      Elokuvassa "Lawrence of Arabia" oli turkkilainen sadistinen eversti, joka on kaiken lisäksi homo.Näytti aivan Mannerheimilta.

    • So it was
    • mannergaym

      Miksi juuri suomalaiset veteraanit olivat niin innokkaita miesrakkauden saralla?

    • jännittää

      Kohtako taas otetaan perseeseen?

    • raaka perämies

      Niin, homojahan on aina ollut ja tulee olemaan, mitä noista jauhaa, jos joku haluaa olla ruskean reiän ritari niin olkoon minun puolesta, taitaa nämä ahkerat kirjoittelijat olla nimenomaan itse niitä ruskean reiän ritareita kun niin innokkaasti asiasta vouhottavat ja syyttelevät joitakin tunnettuja henkilöitä homoiksi, fantasioitaan esille tuovat.

      Kyllähän se tosi-asia on niin että homot ei sota-aikana rintamalla pärjänneet, ampuivat itseään käteen tai jalkaan tai karkasivat käpykäärtiin yms.nyt en väitä että kaikki esim käpykaartilaiset olisivat olleet homoja vaan joukossa varmaan sellaisiakin joilla huoli perhestään ja eivät halunneet menettää henkeään rintamalla yms.

      Lisäksi vielä se että olipa ihminen millainen tahansa niin hyväksyttävä se on sillä se ei ole heidän oma vikansa eikä sairautensa vaan se on jokin muu jota en tässä nyt ala arvailemaan. Ihminen on luotu tällaiseksi.

      Mielestäni pahimpia homoiksi haukkujia taitavat olla juuri he jotka eivät omaa homouttaan uskalla edes itselleen tunnustaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1338
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      59
      1071
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      911
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      160
      812
    5. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      57
      613
    6. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      96
      572
    7. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      34
      546
    8. kaikkea sitä onkin tullut

      valehdeltua 🤣🤣🤣🤣🤣 ja nainen uskoo kaiken 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      538
    9. Huomenta

      Rakas... Tiedän että tykkäät minusta😘
      Ikävä
      39
      528
    10. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      73
      524
    Aihe