Uutisointia abortinvastustuksen keinoista ei sallita?

Mikähän näissä aborttia koskevissa uutisissa on niin kauheata, kun ei niistä saisi keskustella?

http://yle.fi/uutiset/aborttia_harkitsevia_naisia_varoitettiin_neuvontakeskuksessa_sinusta_voi_tulla_pedofiili/7082433

Vaikkeivat nämä väitteet pedofilian, abortin ja rintasyövän yhteyksistä tietenkään pidä paikkaansa, niin voihan niistä silti keskustella ja uutisia linkittää siitä, millä tavalla amerikkalainen fundamentalistinen politikointi näkyy Euroopassakin. Onneksi näistä puhutaan julkisesti.

Jos nyt jolle kulle on epäselvää, mitä mahdollisia jälkivaikutuksia abortista voi tulla, niin tietoa saa onneksi omalta lääkäriltä ja terveyskeskuksesta.

http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/.../hoi27050

Tässähän näkyy mukavasti lähteetkin.

7

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaa...

      nää on taas näitä sun joutavia vääristeltyjä proppissonta-alotuksias.. johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita.

      • Mitä vääristelyä on Ylen uutisessa? Oliko se niin, että joku "ei kestänyt häviöö" tai jokin"sensuroidaan kun on liika selvästi näkyvillä" (lainasin toisesta ketjusta)

        :)


      • henkilö X

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?

        "johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Miksi tästä aiheesta ei mielestäsi sitten saisi keskustella ollenkaan? Jos kerran tällaista johdattelua on uutisessa huomattu, miksi haluat että asia sensuroidaan ja lakaistaan pois ihmisten silmistä?


      • "Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Kumma, että sinusta uutinen on naurettava, eikä se väite, että abortti aiheuttaa pedofiliaa ja rintasyöpää. Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D


    • ymmärrys ei riitä?

      "Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D"

      Onko siis näin kun koko alotus on ollu pelkkää valhepropagandaa kohun lietsontaa?

      • henkilö X

        Saisinko vastauksesi näihin kysymyksiin, kiitos:

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?


    • Anonyymi

      Lääketiede näyttää olevan elämänkoululaisten hallussa 😆😆😆

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      304
      3011
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2027
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1794
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1347
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe