Uutisointia abortinvastustuksen keinoista ei sallita?

Mikähän näissä aborttia koskevissa uutisissa on niin kauheata, kun ei niistä saisi keskustella?

http://yle.fi/uutiset/aborttia_harkitsevia_naisia_varoitettiin_neuvontakeskuksessa_sinusta_voi_tulla_pedofiili/7082433

Vaikkeivat nämä väitteet pedofilian, abortin ja rintasyövän yhteyksistä tietenkään pidä paikkaansa, niin voihan niistä silti keskustella ja uutisia linkittää siitä, millä tavalla amerikkalainen fundamentalistinen politikointi näkyy Euroopassakin. Onneksi näistä puhutaan julkisesti.

Jos nyt jolle kulle on epäselvää, mitä mahdollisia jälkivaikutuksia abortista voi tulla, niin tietoa saa onneksi omalta lääkäriltä ja terveyskeskuksesta.

http://www.kaypahoito.fi/web/kh/suositukset/naytaartikkeli/.../hoi27050

Tässähän näkyy mukavasti lähteetkin.

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaa...

      nää on taas näitä sun joutavia vääristeltyjä proppissonta-alotuksias.. johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita.

      • Mitä vääristelyä on Ylen uutisessa? Oliko se niin, että joku "ei kestänyt häviöö" tai jokin"sensuroidaan kun on liika selvästi näkyvillä" (lainasin toisesta ketjusta)

        :)


      • henkilö X

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?

        "johan se todettiin kuinka joku haastattelija oli johdatellu puhuun pedofiliasta! Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Miksi tästä aiheesta ei mielestäsi sitten saisi keskustella ollenkaan? Jos kerran tällaista johdattelua on uutisessa huomattu, miksi haluat että asia sensuroidaan ja lakaistaan pois ihmisten silmistä?


      • "Ihan siks että sais reviteltyä sitten tollasia naurettavia kohuotsikoita."

        Kumma, että sinusta uutinen on naurettava, eikä se väite, että abortti aiheuttaa pedofiliaa ja rintasyöpää. Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D


    • ymmärrys ei riitä?

      "Onko nyt niin, että se "totuuden soihtu" viestinviejän kädessä on kärventänyt jonkun parrat? :D"

      Onko siis näin kun koko alotus on ollu pelkkää valhepropagandaa kohun lietsontaa?

      • henkilö X

        Saisinko vastauksesi näihin kysymyksiin, kiitos:

        Eikö mielestäsi aborttiaihetta käsitteleviä uutisia voida sallia siis tällä palstalla? Tulisiko mielestäsi myös aborttia vastustavia uutisia käsittelevät viestit poistaa tältä palstalta?


    • Anonyymi

      Lääketiede näyttää olevan elämänkoululaisten hallussa 😆😆😆

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      265
      5919
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      45
      3872
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      35
      3244
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      60
      3129
    5. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      169
      2982
    6. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      45
      2808
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2767
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      82
      2470
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      77
      2068
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      196
      2067
    Aihe