"Jopa sadattuhannet reitittävät langattomat tukiasemat kodeissa ja pienyrityksissä ovat Team Cymrun raportin (pdf) mukaan kaapattu. Hyökkäykset kohdistuvat useiden eri valmistajien reitittimiin. Vaarassa ovat ainakin D-Linkin, Micronetin, Tendan ja TP-Linkin tukiasemat."
- http://www.itviikko.fi/uutiset/2014/03/04/suurhyokkays-reitittimia-vastaan--tarkista-oletko-vaarassa/20143146/7
Suurhyökkäys reitittimiä vastaan – tarkista oletko vaarassa
19
596
Vastaukset
- Ipconfig-all
"mikäli reitittimen dns-palvelimen ip-osoite on 5.45.71.11 tai 5.45.76.36 laite on korkattu."
Eli siis komentoriville ipconfig /all. Ja tarkistus onko Dns palvelimen osoite tuo, jos ei ole kaikki hyvin. Jos on. nettiyhteys irti, ja soitto operaattrille. Vai miten ????- connfiin all
Tuo oli hyökkäys reitittimiin. Jos haluat välttämättä komentoriviä käyttää, joihinkin pääsi aikoinaan telnetillä.
- Osattava katsoa
connfiin all kirjoitti:
Tuo oli hyökkäys reitittimiin. Jos haluat välttämättä komentoriviä käyttää, joihinkin pääsi aikoinaan telnetillä.
Kyllä se kyseiseen reitittimeen liitetyn tietokoneen komentoriville kirjoitettu ipconfig kertoo sen reitittimenkin osoitteen, pitää vaan osata katsoa oikeata riviä.
- connfiin all
Osattava katsoa kirjoitti:
Kyllä se kyseiseen reitittimeen liitetyn tietokoneen komentoriville kirjoitettu ipconfig kertoo sen reitittimenkin osoitteen, pitää vaan osata katsoa oikeata riviä.
Kyllä, mutta miksi haluaisit katsoa reitittimen osoitteen?
- bööööö
Jos se laite on reitittävässä tilassa niin ipconfig ei kerro kuin että se boksi on DNS-palvelin, on kirjauduttava boksi hallintasivulle ja katsottava sieltä miikä on sen boksin DNS-palvelimen osoite. Jos se on yllämainittu niin riittänee että nollaa boksin ja ehdottomasti vaihtaa hallintasivulta sen kirjautumissalasanan joksikin muuksi kuin oletus on.
- seonmennyt
Huomasin puutteellisuudet kun hankin himaan Espoonkruunun vuokraan kuuluvan Zyxelin boxin - jopa UPnP yhteys oli oletusarvoisesti päällä. Toki asetin säädöt uudelleen hyvinkin tiukoiksi eli salasana vaikeaksi arvata, palomuuri tiukalle, upnp pois päältä, samoin kaikki muut etäkäyttöön viittaava ja tarpeeton pois päältä, sallin vain muutaman käyttäjän MAC-filteroinnin kautta jne...ja nämä säädöt piuhalla ja wifi pois päältä.
Oikeastaan vastuu on näillä käyttis-- ja laitevalmistajilla, kun toimittavat järjestemiä , joissa kaikki "herkut" ovat oletusarvoisesti päällä kun niiden oikeastaan pitäisi olla oletusarvoisesti mahdollisimman tiukkia ja vasta kun tarvitsee jotain ominaisuuksia niin helppojen ohjeiden kautta ne saa käyttöön.
Mutta näinhän ei tule olemaan vaan äly-kännyköiden ja pädien yleistymisen myötä tietoturvaa ei käytännössä enää ole. - TP-Linkkimies
Huh, kiitos tästä ketjusta ja siinä olevista tiedoista ja tuosta linkistä avauksessa!
Tsekkasin oman TP-Link -reitittimeni ja ei sitä oltu "korkattu", vaikka olikin ollut kaiken aikaa oletussalasanalla se admin-tunnus. Vaihdoin adminin salasanaksi mahdollisimman vaikean ja pitkän salasanan. WLANissani (Windows 7-kone) on itse keksimäni niin ikään kohtalaisen pitkä salasana. - pcmuseo
Kiitokset pitääpä tarkastaa.
t:p - deeeänässää
Eikös tuo näytä just ne dns jutut ?
http://www.dnsleaktest.com/- 10+10
Ei.
- kunnossaon
Kiitos linkistä! Mielestäni linkin avulla näkee käytetyn dns-palvelun osoitteen. Toivottavsti joku asiantuntija varmistaa asian.
- Pyyhis
kunnossaon kirjoitti:
Kiitos linkistä! Mielestäni linkin avulla näkee käytetyn dns-palvelun osoitteen. Toivottavsti joku asiantuntija varmistaa asian.
Nuo korkkaukset johtuvat reitittimien firmwaren bugeista ja heikkojen/oletus salasanojen käytöstä. Vaikka etähallinta netin kautta olisi pois päältä, pitkät salasanat eivät auta koska ne ovat kierrettävissä bugien takia.
Reitittimet kannattaa päivittää siinä missä tietokoneen tai älyluurin ohjelmistot.
Valitettavasti useimpien operaattoreilta saatavien modeemien ja muiden laitteiden firmikset ovat vain niiden hallussa, eikä niitä voi itse päivittää.
Kukin voi itse todeta kuinka helposti oma purkki netistä löytyy:
http://www.shodanhq.com/
Vaatii kirjautumisen, mutta näyttää ilman sitä muutaman hakutuloksen ensimmäisellä sivulla. Tämäntapaisilla hakukoneilla löytää helposti laitteita joihin on vapaa pääsy heikon salasanan tai bugin kautta.
Itsellä Asuksen reititin, josta on helppo tarkistaa käytettävät dns palvelimet. - kaipaisi lisää tieto
Pyyhis kirjoitti:
Nuo korkkaukset johtuvat reitittimien firmwaren bugeista ja heikkojen/oletus salasanojen käytöstä. Vaikka etähallinta netin kautta olisi pois päältä, pitkät salasanat eivät auta koska ne ovat kierrettävissä bugien takia.
Reitittimet kannattaa päivittää siinä missä tietokoneen tai älyluurin ohjelmistot.
Valitettavasti useimpien operaattoreilta saatavien modeemien ja muiden laitteiden firmikset ovat vain niiden hallussa, eikä niitä voi itse päivittää.
Kukin voi itse todeta kuinka helposti oma purkki netistä löytyy:
http://www.shodanhq.com/
Vaatii kirjautumisen, mutta näyttää ilman sitä muutaman hakutuloksen ensimmäisellä sivulla. Tämäntapaisilla hakukoneilla löytää helposti laitteita joihin on vapaa pääsy heikon salasanan tai bugin kautta.
Itsellä Asuksen reititin, josta on helppo tarkistaa käytettävät dns palvelimet.Mielnkiintoinen kirjoitus. Aiemmin ketjussa oli erimielisyyttä näyttääkö linkin http://www.dnsleaktest.com/ esimerkiksi Extented test "korkatun" reitittimen haitallisten dns-palvelimien ip:t (5.45.71.11 tai 5.45.76.36)
Saisiko tähän asiaan lisätietoa?
Omassa ZyXel P-661HNU reitittimessä DNS asetus oli automaatisella (Saunalahti), mitään ip-osoitteita ei näkynyt.
- Poropeukalo
Minulla on käytössä DNAn 4G wlan-mokkula, Sierra-merkkinen. Olenko vaarassa, mistä voin tarkistaa?
Et ole vaarassa.
- Open source kusee
Reitittimissä on linux-pohjainen ohjelmisto, joka on helposti korkattavissa. Eikä tavan tallaajat sitä tajua eikä edes osaa päivittää.
- 15+1
Onneksi niissä ei ole microsohvan ohjelmistoja, jotka tunnetusti ovat korkattavissa yhtä helposti. Lisäksi laitteet maksaisivat tuplasti enemmän lisenssien takia ja niihin pitäisi asentaa virusskanneri ja palomuuri. Aktivointi pitäsi suorittaa kerran viikossa, puhumalla puolituntia robotin kanssa kun haittaohjelma on onnistunut saastuttamaan systeemin ja se pitää asentaa uudelleen.
Tietysti myös laitteen prosessorin pitäsi olla huomattavasti tehokkaampi ja siinä pitäisi olla kolminkertainen määrä ram-muistia jotta se jaksaisi toimia reitittimenä raskaan käyttöjärjestelmän pyörittämisen ja jatkuvien haittaohjelmahyökkäysten torjumisen lisäksi. Siis niiden hyökkäysten jotka virustorjunta tunnistaa, muussa tapauksessa uudelleenasennus puhumalla robotille. - TP-Linkkimies
Tässä ketjussa olevien tietojen nojalla päivitin oman TP-Linkkini firmwaren, josta olikin saatavilla uudempi versio.
- hmmmmmmmm
Käytän vanhempii firmwaren versioita koska ne ovat mielestäni kauniimmin koodattuja aiheuttaako tämä vaaraa minulle vai yleiselle turvallisuudelle ?
PS ulosotossa jo jokunen "milli" ? saldo nollilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee823260Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."372074Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691850Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?3021396Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki361305- 1121239
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin931229En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711110Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201094- 281071