melkoinen tukiaispyramidi

8+12

Kansallisen maataloustuen maksumäärät / miljoonaa euroa:

1. Ranska 1441
2. Suomi 1195 piilotuet mm. loma-, luovutus-,eläke-, jne.
3. Saksa 892
4. Italia 833
5. Hollanti 697
6. Espanja 690
7. Puola 681
8. Kreikka 414
9. Irlanti 379
10 . Englanti 325
11. Romania 260
12. Unkari 238
13. Tsekki 200
14. Itävalta 189
15. Tanska 92
16. Belgia 89
17. Latvia 86
18. Liettua 86
19. Slovenia 68
20. Ruotsi 41
21. Viro 34
22. Kypros 22
23. Luxemburg 22
24. Bulgaria 19
25. Slovakia 10
26. Malta 5
27. Portugali 5

Piskuisella Suomella on siis Euroopan toiseksi suurimmat kansalliset maataloustuet.

Tähän päälle tulevat vielä EUn maataloustuet jotka myös osin rahoitetaan kotimaisin verovaroin EU-jäsenmaksujen muodossa.

Tiesitkö että maataloudessa on n 200 erilaista tukinimikettä?
Paljonko viljelijän työajasta kuluu tukien hakemiseen? MTK laskee tuntipalkaksi tarkoitushakuiset 2€/h...noita tukia hakiessa eivät varmaan riitä vuorokauden tunnitkaan...
Viljelijän eläkeikä on 56, muilla 65. Perusteluna sukupolvenvaihdos-entäs yrittäjät?
Palkansaajat ja yritykset maksavat n 77-80% viljelijöiden eläkkeistä. Ei kuitenkaan yrittäjien eläkkeitä
Millainen osuus maksetaan omaisuuden siirrosta seuraavalle sukupolvelle luopumis-ja aloittamistukien muodossa?

Maaseutu elättää?- kepulaisia poliitikkoja

8

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tukimuoto
      • kadettaaja

        Taas pikku jopalla keulii ja kovaa :))))))))))


    • 3 miljardia

      talsa:

      Suomen maatalouden saamat tuet ylittävät lähes miljardilla eurolla julkisuudessa esillä olleet luvut, kun mukaan lasketaan maanviljelijöiden eläketuki ja luopumistuet. Professori Esko Niemi vaatii tukijärjestelmän romuttamista.

      Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi.

      Kolmen miljardin euron summasta vain 1,9 miljardia on suoria viljelytukia. Loppu miljardi koostuu erilaisista eläke- ja luopumistuista, joita ei yleensä haluta laskea maatalouden tukipaketin hintaa kerrottaessa.

      Pitkään Suomen aluepolitiikkaa arvostellut Niemi kutsuu kahdesta miljardista puhumista harhaanjohtamiseksi.

      – Maa- ja metsätalousministeriö, maanviljelijät ja heitä lähellä olevat henkilöt, MTK:laiset, hän listaa mielellään pienemmästä tukisummasta puhuvia tahoja.

    • tilastoija

      No niin ja täällä on valitettu, ettei muka muissa maissa makseta kansallisia tukia lainkaan. Tuohon vain olisi lisäksi pitänyt laittaa myös muidenkin maiden "piilotuet" kuten eläkkeet, verohelpotukset, maan keinotekoinen arvonnosto jne.

      Suurinosa näistä maista saa suurempaa EU-tukea, keskisadot ovat suurempia ja tuottajahinnat korkeampia sekä tuotantokulut matalampia perustuen kyseisen maan yleiseen Suomea matalampaan hintatasoon ja palkkakuluihin.

      Tälläisiä asioita on siis osattava tarkastella kokonaisuutena, ei vain yksittäisen tekijän listauksena.

      • 445

        piilotuet tulevat, kuten huomaat, tuon päälle kaikkien kohdalla


      • 3+6

        ranskalla ja suomella lähes samankokoiset tuet !!!!!!!!!!!

        kyllä jussien kelpaa


    • ---

      ---

    • Aalto tietää...

      "Suomalaiset maanviljelijät saavat erilaisina verotukina lähes kolme miljardia euroa, laskee Aalto-yliopiston tuotantotalouden professori Esko Niemi."

      "Aalto-yliopistolle 700 miljoonaa tukea.
      Aalto-yliopiston keräämät tuet jättävät muut suomalaiset yliopistot kauas taakseen."
      http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2011/06/22/ts-aalto-yliopistolle-700-miljoonaa-tukea/20118793/12
      Web of Trust

      "Teknillisen korkeakoulun tukisäätiön hallitus on nimennyt Aalto-yliopiston teknillisen korkeakoulun professori Esko Niemen tukisäätiön toiminnanjohtajaksi 1.1.2010 alkaen."
      http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2011/06/22/ts-aalto-yliopistolle-700-miljoonaa-tukea/20118793/12

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      112
      6256
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      370
      5928
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      63
      5320
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      339
      3902
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2325
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2305
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      114
      1361
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1161
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      181
      1007
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      56
      823
    Aihe