Pitäisikö koko käsite "vammaisuus" poistaa kokonaan

Tueton vammainen

Alla oleva viesti on mielestäni vakavan keskustelun arvoinen:

Kirjoittaja .... » 15. Huhti 2014 17:55

Esim.

Tämän foorumin ylläpitäjät ovat vammaisia usealla eri tasolla; eikö vammaisuuteen lueta kyvyttömyyttä tehdä töitä, opiskella tai solmia parisuhdetta, olla sosialisessa vuorovaikutuksessa toisten ihmisten kanssa, hoitaa arjen rutiineja jne. samoin kuin esim. puhumattomuudesta kärsivät, joilla usein on laaja, mm. perheenjäsenistä, toisista samoista ongelmista kärisivistä, erityisluokanopettajista jne., koostuva joukko jo takanaan?

Kuka voi aidosti todistaa kuka on puhumaton, onko siihen jokin testi olemassa? Eikö jokainen voi näytellä puhumatonta saadakseen jonkinlaista erityiskohtelua osakseen? Entä kuinka nämä kaikki "vammaiset", jotka saavat jo nykyisin erityiskohtelua ovat ajatelleet auttaa niitä vammaisia, jotka eivät sitä vielä saa ja joiden toimintakykyisyys arjessa on näihin toisiin "vammaisiin verrattuna" vähintään yli 90-kertainen.

Täytyykö ihmisen ensin vammautua pahemmin, jotta hän saisi joistain liitoista tai yhdistyksistä tukea vai riittäkö, ettei henkilö kykene yksin selviytymään arjesta? Kuinka vammaisuus määritellään mielestänne?

- Pitäisikö koko käsite "vammaisuus" poistaa kokonaan, jotta vammaisjärjestöt eivät vammauttaisi vammaisia lisää eikä heitä pyrkisi vammaistamisensa avulla syrjimään, jotka eivät vielä ole täysin vammautuneet kaikilla elämän osa-alueilla?
....

Tämä ansaitsi aivan oman viestiketjun!

11

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enkannatasyrjintää

      Järjestöistä minulla ei ole kokemusta,
      mutta tuota todellakin tapahtuu, että vammaista vammaistetaan lisää.

      Mielestäni olen huomaavinani sellaista yhteiskunnassa, että vammaisen kyky närkästyttää, kuten kyvykkään vamma, ja kohtelu voi sitten olla syrjivämpää kuin vammattomia kyvykkäitä tai vammaisempia kohtaan.
      Se kun vaikuttaa olevan monelle täysi käsittämättömyys, että samalla ihmisellä voi olla vammoja ja kykyjä.

    • enkannatasyrjintää

      Anteeksi kaksi viestiä, kun ei asia tullut mieleen kerralla.

      Mutta luulen, että kyse on osittain siitä, että ihmisiä närkästyttää, jos sellaista ihmistä jotenkin tuetaan, joka on jossakin asiassa yhtä taitava tai mahdollisesti jopa taitavampi.
      Mutta olisi mielestäni parempi, että asia ajateltaisiin järjellä kuin heikoin tuntein.
      Esim. jos olisi matematiikkanero sokea, niin olisiko reilua, ettei hänelle myönnettäisi opaskoiraa, koska hän on matematiikkanero.
      Ihan sama se on neurologisissa vaivoissa.
      Kuinka se olisi sokealle matematiikkanerolle, jonka täytyisi heittäytyä matematiikkaa osaamattomaksi saadaksen välttämättömän opaskoiran pärjätäkseen arjessa ?
      Mitä se tekisi hänen psyykelleen ja kehitykselleen noin kokonaisuudessaan ihmisenä ?

      • Assi Svejk

        On myös syytä epäillä, että sosiaalityöhönkin on tullut näyttöön perustuvan sosiaalityön kautta lääketieteeseen jo pitkään kuulunut liiallinen sosiaalisen medikalisointi.

        Missä kulkee asiakkaan ja samalla sosiaalityöntekijän objektivoinnin eettinen ja poliittinen raja, ja mihin kohtaan valta tällaisissa tilanteissa asettuu?

        Valtiollakin on pohjimmiltaan ihmistä palveleva tehtävä. Ongelmana on vain se, että nykyisen ajattelun mukaan ihminen on järjestelmän alamainen, mikä ei kannusta palvelujen kehittämiseen, koska palveluilla ei ole asiakkaita.

        Meillä on maailman parhaiten koulutetut hyvinvointiyhteiskunnan työntekijät, mutta meillä on myös järjestelmä, jossa asioiden älykkäämmin tekeminen johtaa sanktioihin kehittämistyön palkitsemisen sijaan.

        http://en.wikipedia.org/wiki/File:Svejk_04.png#mediaviewer/File:Svejk 04.png


    • http://areena.yle.fi

      Tähän on monta näkökulmaa:

      Kylähulluakin arvostettiin taidoistaan, vaikka häntä myös pilkattiin. Olet oikeassa on perinteisiä apuneuvoja kuten ympäristön, ystävien ja seuraeläinten tuoma tuki ja turva.

      Aiemmin tultiin toimeen erilaisuuden kanssa. Nykyään asiat, jotka ennen olivat normaaleja ovatkin sairauksia.

      Aspergeriin eikä autismiin ole koskaan ollut tiettyä hoitoa tai lääkettä. Nykyään autismin oireet on medikalisoitu ja ihminen kokee itsensä vammaiseksi.

      Hän haluaa nyt vammaansa hoitoa ja huolenpitoa ammattilaisilta, järjestöiltä ja valtiovallalta, minkä aikaisemmin sai ihan läheisiltään.

      Eräs tälläinen oire on masennus ja ahdistuneisuus. Näiden luonnollisten tilojen hoidosta, kuntoutuksesta ja lääkityksestä on tullut miljoonabisness.

      http://areena.yle.fi/tv/2191319

    • Asukas terrasta

      Todella vammaisia ovat nämä maahanmuuttovammaiset, jotka sylkevät meidän poikkeavien päälle kadulla keskellä kirkasta päivää!

    • Ylioppilasassi

      Ehkä tässä on minun ja kehitysvammaisten ero: he uskaltavat tanssia tyhjällä lattialla kirkkaassa päivänvalossa niin kuin minä kehtaisin vain yksin kotona.Sosiaalinen älykkyys ei ole pelkkää järkevyyttä. Se on rajoite.

      http://ylioppilaslehti.fi/2013/12/rajoittuneet/

    • kyselenvaan

      Mikä tanssimisessa on noloa ?

    • Punastuja

      Assille ei mikään ole noloa - vaan on se noloa olla niin lähellä toista tanssijaa!

      • kyselenvaan

        Aivan, tarkotinkin juuri yksin tanssimista


      • ....
        kyselenvaan kirjoitti:

        Aivan, tarkotinkin juuri yksin tanssimista

        Tanssi susien kanssa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      250
      3786
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      3636
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      102
      2987
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2718
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      125
      2529
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2122
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2041
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1901
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      119
      1871
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1229
    Aihe