Keinoja koiran pärjäämiseen helteellä on paljon, listasin 20 kohtaa mitä mieleen tuli. Varmaan jotain listasta unohtuikin... (vinkatkaa!)
Enempi omistajan viitseliäisyydestä kiinni haittaako se helle kovasti vai ei.
1) Juota koiralle vettä ennen lenkille lähtöä. Esim. piimä veden seassa voi saada juomaan.
2) Ota mukaan koiran matkajuomapullo (itsellesi myös vettä)
3) Kulkekaa varjoisia reittejä
4) Pysähtykää huilaamaan varjopaikkoihin
5) Älä juoksuta koiraa esim. pallon perässä
6) Kastele koira märäksi
7) Poiketkaa lenkillä uimaan/kahlaamaan vedessä
8) Laita koiran kaulaan viileänä pysyvä "kaulahuivi" (Aqua coolkeeper)
9) Pue koiralle viilennykseen tarkoitettu mantteli
10) Siirtäkää lenkkiaikoja aikaisempaan aamuun/myöhempään iltaan
11) Jakakaa lenkki normaalia useampaan lyhyempään lenkkiin
12) Anna koiran pureskella esim. jääpaloja
13) Huolehdi koirasi hyvästä fyysisestä kunnosta, hyväkuntoinen koira kestää hellettä paremmin
14) Koiran makuupaikkaan voi laittaa pöytätuulettimen puhaltamaan/siirrä peti viileämpään tilaan
15) Koiralle voi ostaa viileänä pysyvän makuualustan
16) Varmista että koira pääsee halutessaan esim. tilaan jossa on viileä laattalattia (kylpyhuone)
17) Leikkaa/leikkauta koiran turkki "kesäkuosiin" eli lyhyeksi, ja pidä lyhyenä kuumimmat kuukaudet
18) Vähennä liikuntaa hellepäivänä ja lisää muuta aktivointia, esim. naminetsintää, tokoa, jne. Näitä voi tehdä myös sisällä.
19) Huolehdi että koiralla on pihalla aina vettä juotavissa ja varjoinen paikka minne mennä auringon porotukselta suojaan.
20) Ethän jätä koiraa autoon kuumalla ilmalla, edes varjossa, lämpötila autossa nousee hengenvaaralliseksi (jopa 80 astetta) äärettömän nopeasti.
Lähde:
https://sites.google.com/site/prokoirat/koira-faq#TOC-Miten-voin-viilent-koiraa-lenkkeill-kuumalla-
Koira ja helle...
10
1811
Vastaukset
- Royal Blue
Kannattaa myös laittaa kaikkien ikkunoiden eteen sälekaihtimet tai vähintään verhot. Helpottaa paljon niin koirien kuin meidän ihmistenkin oloa!
- meillä on
Pimennysverhot on parhaat ilmastointilaite, jos ei ole ilmastointia.
- Pro koirat
Pieni galluppi: oletteko nähneet lenkillä kenenkään tulevan koiran kanssa vastaan kantaen koiran matkajuomapulloa, ja/tai koiralla olevan jokin viilentävä kauluri tai loimi niskassa?
Itse en muista koskaan nähneeni, mutta meillä nuo (ei loimea) - monen muun yllä mainitun kikan kanssa - on käytössä. Noilla keinoin ei juuri lenkit lyhene, vaikka kuuma onkin.- Amores perros
Muutaman olen nähnyt, vain muutaman vesipullo ja kuppi muovipussissa. Koirapuistossa enemmän sääntö kuin poikkeus.
Hyviä vinkkejä Pk, kiitti! :) - pro koirat
Amores perros kirjoitti:
Muutaman olen nähnyt, vain muutaman vesipullo ja kuppi muovipussissa. Koirapuistossa enemmän sääntö kuin poikkeus.
Hyviä vinkkejä Pk, kiitti! :)Eipä mitiä Amo :)
Tuollaista viilentävää alustaa mietin nyt itsekin, on pärjätty hyvin ilmankin, mutta tuon kaulurin perusteella uskon kyllä tosi hyväksi tuotteeksi .Vielä kun mahassa sitä karvaa ei paksusti ole, ja sieltä neuvotaan koiraa kastelemaankin.
Niin, lenkeillä on muiden koirille kyllä vesi meidän vesipullosta kelvannut... se että koira pärjää ilman, ei tarkoita että tarvisi pärjätä.
Ei ole investoinneista siitä suurimmasta päästä:
http://www.biltema.fi/fi/Vapaa-aika/Kotielaintarvikkeet/Koira/Vesipullo-ja-juomakuppi-47070/
Tuollainen roikkumaan housuihin, vaikka puolilleenkin, niin ei paina matkassa yhtään mitään, mutta joka lenkki koiralle vesi kelpaa :)
- käppänän emäntä
Meillä on vesikuppi mukana helteellä, osaa itse pyytää vettä kun tarvitsee.
Pysähdytään varjopaikoille, koira saa vaikka makoilla vähän aikaa jos haluaa, eikä mitään kiirettä pidetä.
Koiralle on myös käsipyyhkeestä tuunattu viilennin, eli tavallinen pyyhe ja siihen panta ja masun alle joku kiinnike, viilentää mahtavasti, omani joka makoili sen kanssa helteillä auringossa. Unohdin, se pyyhe kastellaan kylmällä vedellä.
Koirani siis on täysin ulkoiluhullu, joten kesäaikaan vaikea rajoittaa, mutta asutaan n. 400 metrin päässä merestä, eikä tässä ole yleisiä uimarantoja lähellä....pääsee siis veteenkin halutessaan.
ps. vesipulloonkin voi jääpaloja hajottaa, pysyy kylmempänä.- pro koirat
Hienoja vienkkejä!! Märkä pyyhe siis on ilm. koiran selässä? Itse olen miettinyt miksei mustille koirille ole tehty hyvin tuulta läpi päästäviä, ohuita valkoisia helleloimia tmv. Musta koira kun kuumenee ihan tulikuumaksi auringonpaisteessa.
Matkajuomapullosta vielä; itse teen vielä niin, että jos koira ei juo kupista sitä määrää minkä siihen olen kaatanut, roiskutan lopun veden mahaan ja rintaan, kun teen tuon koiran ollessa selällään, jää tyytyväisenä pötköttämään siihen :)
Koiran juomapullostahan voi myös ihminen juoda vettä, ruuvaa vain sen kuppiosan juonnin ajaksi pois, jos sitten ei halua siitä samasta kupista latkia ;) - käppänän emäntä
pro koirat kirjoitti:
Hienoja vienkkejä!! Märkä pyyhe siis on ilm. koiran selässä? Itse olen miettinyt miksei mustille koirille ole tehty hyvin tuulta läpi päästäviä, ohuita valkoisia helleloimia tmv. Musta koira kun kuumenee ihan tulikuumaksi auringonpaisteessa.
Matkajuomapullosta vielä; itse teen vielä niin, että jos koira ei juo kupista sitä määrää minkä siihen olen kaatanut, roiskutan lopun veden mahaan ja rintaan, kun teen tuon koiran ollessa selällään, jää tyytyväisenä pötköttämään siihen :)
Koiran juomapullostahan voi myös ihminen juoda vettä, ruuvaa vain sen kuppiosan juonnin ajaksi pois, jos sitten ei halua siitä samasta kupista latkia ;)Kyllä koiran selkään se pyyhe, pannan voi ommella kiinni niin pysyy menossa mukana, halpa ja helppo tehdä itse. Itsellä on tuo käppänä musta-hopea, eli aurinko lämmittää hyvin turkin. Pitääpä alkaa tuunaamaan tuollaista helleloimea koiralle, vois toimia, sadetakista saa kaavatkin, kiitos ideasta.
- pro koirat
käppänän emäntä kirjoitti:
Kyllä koiran selkään se pyyhe, pannan voi ommella kiinni niin pysyy menossa mukana, halpa ja helppo tehdä itse. Itsellä on tuo käppänä musta-hopea, eli aurinko lämmittää hyvin turkin. Pitääpä alkaa tuunaamaan tuollaista helleloimea koiralle, vois toimia, sadetakista saa kaavatkin, kiitos ideasta.
toivottavasti helleloimi-idea toimii, valkoiseen ei lämpö juuri kiinni kyllä ota. Kunpa itsekin osaisin ommella ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa401903Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4041623Vaskikello osaa asiakaspalvelun
Uskaltaako vaskikellolla asioida enää vai tuleeko turpaan, jos sinne menee? Täytyypä jatkossa hoitaa kaikki asiointi abc491573Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1101281Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen61171Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p56891Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m224875- 60832
Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘32797En halua sua enää
joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha37648