Destia, entinen TVH, tieliikelaitos myytiin pilkkahintaan pääomasijoittajille eli Ahlström Capital Oy:lle. Kuten nimikin sanoo capitalin kartuttaminen on sijoitusyhtiön policy ja tärkein tavoite. Joku voisi luulla että se on suomalaisen yhteiskunnan tarvitseman infran suunnittelu, kehittäminen ja ylläpito. Ei ole enää. Tavoitteena on sijoitusyhtiössä voittojen maksimointi, johdon miljoonapalkkiot ja omistajien eli sijoittajien saamat osingot.
Välittömiä henkilöstövähennyksiä noin 1500 palkansaajan Destiassa ei uuden omistajan mukaa ole, mutta lähitulevaisuudessa on. TVH oli merkittävä lama-aikojen työllistäjä, kun verorahoja käytettiin tielaitoksen rakentamiseen työllisyyttä tukien. Mihin nyt menevät valtion verorahat, jos valtio haluaa sijoittaa infraan työllisyyttä lisäten.
Ahlström Capital ei ole hyväntekeväisyyslaitos, joka korjaisi Suomen teitä hyvän hyvyyttään, joten mitä ilmeisemmin korjauskulut peritään tietulleina. Tällöin maaseutu autioituu tai tiestö rappeutuu.
Kun ACapital saa pilkkahintaan ostamansa Destian myytyä, niin huolehtiiko uusi ulkomainen omistaja (Ruotsi, Venäjä, Saksa? ) Suomen infrasta suomalaisen yhteiskunnan kehittäminen ja maaseudun elinvoimaisuus huomioiden?
Tulevatko tietullit Destian mahdoll. ulkomaisessa omistuksessa?
7
124
Vastaukset
- toni.
koskahan suomen ilma myydään ulkomaalaisille sijoittajille niin voisivat ottaa hengittämisestäkin maksun?
- Ottavathan
Ne jo siitä hengittämisestä maksun, omalla tavallaan:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Päästökauppa
- hyvä nakki
Sijoitusyhtiö kohta myy sen satojenmillien voitola ulkolaisille! Tietkin tulee tekemään halvalla kiinalaiset..
- EU, EU, EU.
Näin voisi sanoa, lainaten Euroopan unioni palstalta jo parin vuoden takaa:
"Tässä pari sitaattia autoalan lehdistä:
"EU on päättänyt, että vuonna 2015 kaikissa uusissa autoissa on oltava gps- ja matkapuhelinominaisuus."
"EU kannustaa jäsenvaltioita ”käyttäjä maksaa” -periaatteen toteuttamiseen liikenteessä ja on antanut sähköisistä tiemaksujärjestelmistä direktiivin, joka tähtää järjestelmien yhteentoimivuuteen Euroopassa.
Yhdellä ajoneuvolaitteella maksut eri maissa kirjautuisivat samalle laskulle – matkapuhelinverkon kielellä puhutaan "tiemaksujen roamingista”, joka avaisi eurooppalaiset tiemaksumarkkinat."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10925537/#comment-57337318
"Eli siitä vapaasta liikkuvuudesta aletaan tekemään bisnestä..."- Eli siis
Kyllähän tuo tiemaksuilta ja tulleilta vaikuttaa, tiet tietysti tullaan tekemään kalleimmalla mahdollisella tavalla eli elinkaarimallilla.
- Yksityistetty infra
Suomessa Ahlström Capitalin sijoittajat tulevat jakamaan tietullimaksut osinkoina, miten käy Suomen tiestön etenkin autioituvn maaseudun tiestön, jos tietulleja siellä ei riittvästi tule.
- tiemaksut
Teiden kunto ei ainakaan parane. Nyt alkaa voittojen metsästys joka kilometriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2307666
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455130- 594792
- 753458
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162025Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗311934- 311839
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441687- 371629
- 1501403