Tanssin aloittaminen

Tanssi:3

Miten on, voiko 14 vuotias enää aloittaa balettia?
Olen harrastanut sitä ennen 5-6 vuotta. Taitoluistelua 4 vuotta ja sekalaista tanssia 2 vuotta. Auttaako tämä jotenkin?

Vaikuttaako ruumiinrakenne jo tässä vaiheessa jotenkin?
(Millainen ylipäätään on täydellinen tanssijan rakenne?)

Baletti olisi minulle kaikista mieluisin vaihtoehto, tosin äitini varmasti tulee nauramaan minulle kun aion kertoa tästä... Samoin kaverini, sillä he eivät kuulemma voi kuvitella minua tanssimassa balettia. Siksi tämä onkin jäänyt jo yli vuodeksi pelkäksi kuvitteluksi. Nyt kuitenkin ajattelin, jos menisin edes kokeilemaan.

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ven1

      Ite täytin tänävuonna 14 :-) rakenteeltani olen hieman pyöreä mutta minulla on mielestäni ihan hyvä kunto ja oon notkee. mä harrastin myös taitoluistelua 3.5 vuotta jonka jälkeen vuoden telinevoimistelua :-) ja nyt keväällä hain yhteen tanssiopistoon tanssimaan balettia, nykytanssia, showjazzia ja akrobatiaa. Tänää just sain tietää et pääsin sinne :-)! Tietääkseni ruumiinrakenne ei vaikuta siihen että pääsetkö tanssimaan :) ite en välittäny muitten mielipiteistä vaan hain vaan sinne koska rakastan tanssimista ja olen halunnut alottaa tanssin jo pikkutytöstä xd mun mielestä sunki pitäis olla välittämättä muista ja alottaa se baletti jos itse siitä tykkäät!! Rohkeesti vaan!♡

    • Dance is lifestyle

      Aloita vaan!! Sanotaan että klassisen baletin kouluttautuminen aloitetaan 10v (jatkuu 18v asti, sitä enne tanssitaa satubalettia/TTP [taide tanssin perusteet]). Harrastus mielessä sulla ei oo mitää syytä jättää menemättä. Mun mielestä jos teet nyt kovasti töitä voisit jopa harkita balleriinan uraa.
      Jos tanssisit meidän tanssiopistossa sut ekaks pistettäis nuorempien ryhmään mut jos oot lahjakas voit hypätä muutaman "tason" yli.
      Ja tosta ruumiinrakeenteesta, ei sil oiskeestaan ole hirveesti väliä (ruumiinmuoto muokkaantuu tanssiessa, lihakset kasvaa, läskiä lähtee) mutta baletissa ihanoidaan hoikkaa vartaloa (helpompi hallita omaa kehoa jos on hoikka), pitkiä käsiä, jalkoja ja kaulaa. Suoraa ryhtiä ja notkeita hyvin ojennettuja nilkkoja (ryhtiä voit muokata, nilkkoja venyttää).
      Ja sitä kun istut normaalisti jalat edessäsi, pystyt nostamaan kantapään ilmaan niin että polvi pysyy maassa. Vähän vaikeasti selitetty:D
      mutta tossa on kuva siintä

      http://daniellekmuir.files.wordpress.com/2014/02/hyper.jpg


      jos on lisää kysyttävää kysy vain ja toivottavasti kirjoittelisit tänne vielä:)

      • Dance is lifestyle

        Lisään vielä että vaikka tuota kuvassa näkyvää "jalan yli ojentuvaa polvea" mikälie ihanoidaan, koska se näyttää hyvältä tanssiessa, silti se ei ole kovin hyvä juttu. Niiden mukana tulee ongelmia, esim. jos laskeudut hypyistä vähän väärin, menee polvi helpommin siljoiltaan (jos verrataan tavalliseen jalkaan).
        Ja älä ala laihduttamaan balettia varten, ei anorektikko näytä hyvältä edes tanssiessa.


      • ven1
        Dance is lifestyle kirjoitti:

        Lisään vielä että vaikka tuota kuvassa näkyvää "jalan yli ojentuvaa polvea" mikälie ihanoidaan, koska se näyttää hyvältä tanssiessa, silti se ei ole kovin hyvä juttu. Niiden mukana tulee ongelmia, esim. jos laskeudut hypyistä vähän väärin, menee polvi helpommin siljoiltaan (jos verrataan tavalliseen jalkaan).
        Ja älä ala laihduttamaan balettia varten, ei anorektikko näytä hyvältä edes tanssiessa.

        Mulla taipuu polvet noin mikä varmaan johtuu siitä et oon aina seisonu polvet yliojennuksessa ja nyt myöhemmällä iällä mun polvet tulee välillä tosi kipeiks ja ne myös muljahtelee helposti vielä suurempaan yliojennukseen...


      • Erkki.
        ven1 kirjoitti:

        Mulla taipuu polvet noin mikä varmaan johtuu siitä et oon aina seisonu polvet yliojennuksessa ja nyt myöhemmällä iällä mun polvet tulee välillä tosi kipeiks ja ne myös muljahtelee helposti vielä suurempaan yliojennukseen...

        Noin yleensä, pätee erityisesti urheiluun ja miksei
        tanssiin. On todella älykästä että ajattelet tuollisia
        polven yliojennuksia. Nimittäin polvet on tarkoitettu sitävarten että niillä mennään mahdollisesti vielä 90 vuotiaana eikä sitävarten
        että ne jonkun luisevan kuivakiskoisen naisen mielestä näyttää hyvältä baletissa.

        Eli harasta balettia mutta pidä mielessä että ei
        se baletinopettaja ole mikään maailman älykkäin ja hyvin ihminen. Kuuntele ohjeet ja samalla suhtaudu kriittisesti jotta ei tule mitään vammoja.
        Kilpatanssissa kanssa on tuo kahjojen valmentajien ongelma. Etenkin jivessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1668
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1425
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1153
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      59
      1087
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1025
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      940
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      784
    Aihe