Epilepsia masennuslääkkeistä

Epileptikkoko

Söin joskus 3 vuotta sitten masennuslääkkeitä. Lopetin ne kun tulin raskaaksi. Lopetuksen jälkeen sain ensimmäisen dejavu tuntemuksen, olimme paikassa jossa en koskaan ennen ollut ollut ja tunsin että olin ollut siellä ennen. Tuntemuksen jälkeen tuli huono ja pahoinvoiva olo, tahdoin mennä vessaan rauhoittumaan..Tuntui että sydän pumppaa ja ahdistaa. Aivankuin paniikkikohtaus, näitä tuntemuksia alkoi tulla silloin tällöin, luulin että minulla oli paniiikkihäiriö tms..noh, sitten lääkäri määräsi masennuslääkkeitä uudestaan uusiutuneeseen masennukseen kahden vuoden päästä tästä..Masennuslääkkeet veivät minut maniaan, joten sain tasaajia. Lopetin ne koska noin itseni terveeksi ja pian lopetuksen jälkeen sain elämäni ensimmäisen epilepsia kohtauksen unissani. Huom! Olin saanut unikohtauksia jo useamman vuoden ajan sellaisia, joissa näin samaa painajaista uudelleen ja uudelleen, ensimmäisen dejavu kohtauksen jälkeen..no jouduin sairaalaan, jossa 1. Lääkäri näki lääkitykseni ja sanoi, että tasaava lääke aiheuttaa kouristuksia ja syytti psykiatria kun oli niitä määrännyt.. Kun kerroin että olin lopettanut lääkkeet pari päivää ennen sain diagnoosin epileptinen kohtaus ja aloitettiin tutkimukset.. Mitään syytä ei löytynyt mutta neurologi on sitä mieltä et minulla on epilepsia kun kaikki dejavu tuntemukset sekä painajaiset sekä yksi kouristuskohtaus viittaa siihen..lääkkeet ovat vieneet oireet.. Mutta joskus mietin laukaisiko masennuslääke nuo oireet..??

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lääkeinfo

      Neuroleptit aiheuttavat epilepsiakohtauksia:
      http://wikipedia.org/wiki/Neurolepti
      Neuroleptejä tyrkytetään aivan liian paljon mm. masennukseen ja bipoon, vaikka ne lamaavat aivot:

      Martin Harrowin 15 ja 20 vuoden tutkimuksissa seurattiin potilaita hyvin pitkäaikaisesti, ja yllättävän suuri osa esimerkiksi skitsofreniadiagnoosin saaneista potilaista lopulta lopetti neuroleptit. Tämä ryhmä myös lopulta pärjäsi paljon paremmin toiminnallisesti kuin neurolepteja syönyt ryhmä.

      http://psychrights.org/research/digest/nlps/OutcomeFactors.pdf
      https://www.pubmed.com/pubmed/23512950
      http://www.madinamerica.com/wp-content/uploads/2012/05/Harrow.pdf
      http://www.madinamerica.com/2013/09/behind-amazing-victory-mental-health-activists-robert-whitaker/

      Jne. Neuroleptit lamaavat "antipsykoottisilla" tasoilla aivojen dopamiinipolkuja ja siten korkeampiin ihmisen ajattelun ja tunteiden säätelyyn liittyviä aivojen alueita, kuten otsalohko ja limbinen järjestelmä (oppiminen, muisti, tunteet, motiivit, puhekeskus, aistikeskukset jne.). Tämän ominaisuuden vuoksi niitä lääkkeitä voidaan käyttää esimerkiksi "skitsofrenian", "bipolaarisuuden" ja nuorten ja vanhusten käytöshäiriöiden kontrollointiin. Nämä lääkkeet eivät varsinaisesti paranna mitään aivoissa olevaa sairautta, vaan ne lamaavat ison osan aivoista. Jotkut potilaat ja varsinkin potilaan läheiset ja muu yhteiskunta voivat kokea "kemiallisen lobotomian" vaikutukset hyödyllisinä, mutta on myös suuri osa "skitsofreniaa" tai "bipolaarista" sairastavia (tarkemmin niillä nimillä diagnosoituja), jotka voivat toiminnallisesti paremmin hyvin pienellä annoksella näitä lääkkeitä tai jopa ilman niitä.

      Varminta tietoa masennuslääkkeittesi yhteydestä epilepsiaan löydät Lääkeinfon tuotekohtaisista selosteista valmisteen nimellä.

    • Epileptikkoko

      Kiitos, täytyy tutustua noihin linkkeihin. Olen yrittänyt aiemmin löytää tietoa suomeksi tuloksetta. Mutta ehkä jotain nyt löytyy.

    • Leptikkokin

      Onpas sinulla ikävä tilanne. Psyk.lääkkeiden äkillinen lopetus selittäisi kyllä nuo kohtaukset,varsinkin jos neurologisisa kokeissa ei löydetä kohtauksen aiheuttajaa. Mutta toki tuo, että olet saanut dejoja pitemmällä ajalla ilman syy-yhteyttä taas puhuu epilepsian puolesta sairautena.

      Ehkä sinulla on alttius kohtauksille ja psyk.lääkkeiden lopetus on sit ikään kuin laukaisuut epilepsian aktiiviseksi.
      Monellahan on alttius esim. tapaturman vuoksi, mutta aika(monesti vuosia) vain näyttää tuleeko niitä kohtauksia vai ei.

      Dejavun(ja muidenkin auraoireiden) jälkeen on "normaalia" tuo paniikkioireisto. Tottakai sitä hämmentyy ja nimenomaan tuo et äkkiä piiloo johoki- fiilis.Ja nimenomaan tuo dejavu on se, joka erottaa onko kyse paniikkikohtauksesta vai epilepsiasta.
      .
      Lääkäritkin ovat monesti eri mieltä asioista ja potilas sit menee hämilleen ku saa erilaisia vastauksia, jopa täysin päinvastaisia. Mut sille ei oikein voi mitään, niin tuurista kii millaisen lekurin mikäki kerta saa omaa asiaa hoitaan. Epilesiaanhan liitty kyllä muitakin auraoireita. Tuo dejavu on monesti niitä ensimmäisä, jotka antaa viitteita epilepsiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      449
      2928
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      104
      2152
    3. 169
      1753
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1652
    5. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      102
      1623
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1268
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1154
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1120
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      992
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      38
      989
    Aihe