Tänne palstalle on viime aikoina kirjoitellut ainakin yksi näyttelyli... eikun siis elitezucht-linjojen puolesta puhuva henkilö.
Haluaisin lukea selvitystä seuraavista itseäni ihmetyttävistä elitezucht-linjoissa esiintyvistä rakennepiirteistä:
-Miksi kaarevaa tai huipullista selkää ei pidetä virheenä, vaikka rotumääritelmässä lukee suora selkä?
-Miksi takakulmausten tulee olla niin hirveän voimakkaat? Millään muulla samankokoisella koirarodulla ei ole yhtä voimakkaita takakulmauksia.
-Miksi ravatessa peräpään tulee laskea alas, että selästä tulee laskeva? Jos vertaamme suteen, muihin käyttökoirarotuihin tai saksanpaimenkoiraan vielä 80-luvulla niin niillä selkä on suurin piirtein vaakasuora ravatessa.
Rakenne - mitä ja miksi?
piskinen
0
168
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi735002Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1164709- 804193
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1034133Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa33318Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223114- 352838
- 282787
- 402763
- 372762