Päivitysohje Windows -> Ubuntu osa 2

9. Äänen muokkaus

Asenna Audacity mikäli ei ole käytössä ja siirrä tiedostot siihen.

10. Videoeditointi

Vie tiedostot esim. DV-AVI tai Mpeg muotoihin, sopiva muoto riippuu ohjelmasta mutta mahdollisimman vähän kompressiota. Siirto prosessi riippuu mistä ohjelmasta aletaan viedä tiedostoja. Avidemux on kätevä ohjelma formaattien muuntamiseen, että olisi hyvä saada vietyä video sellaisessa muodossa minkä saat Avidemuxilla auki Windowsissa.

11. 3D-mallinnusohjelmisto

Jos käytät Blenderiä tai POV-Ray:tä, ei hätää. Muuten asenna Blender ja siirrä tiedostot tähän. Tiedostojen konversio voi vaatia paljon työtä, esim. erillisiä muunto-ohjelmia.

12. Ohjauspaneelin Ohjelmat osioissa poista kaikki jäljelle jääneet tarpeettomat sovellukset paitsi Microsoftin Visual C kirjastot, .NET, Java ja laitevalmistajan sovellukset.

PDF-lukija, Adobe Flash Player, Java ja Javalle tehdyt sovellukset, Python ja Pythonille tehdyt sovellukset, Second Life, Skype, Spotify, Steam ja Teamviewer ovat sellaisia joita ei tarvitse miettiä.

Loput sovellukset mitä edelleen käytät ja tarvitset, etsi tästä listasta: http://packages.ubuntu.com/trusty/

Jos jotain sovellusta ei ole listalla, tarkista onko sovelluksesta Ubuntu versiota erikseen hankittavana.

Jos ei ole, vaihtoehtoja on seuraavia:

-Etsi edelliseltä listalta vastaavat tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelmisto
-Etsi tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelmisto WWW-palveluna
-Etsi joku muu tarvittavat ominaisuudet sisältävä ohjelma erillisenä sovelluksena
-Tarkista, onko sovellus yhteensopiva sellaisenaan Winen kautta: https://appdb.winehq.org/ Platinum listalla olevat sovellukset toimivat suoraan.

13. Nyt pitäisi olla perusvalmistelut olla tehty Ubuntua varten ja mahdolliset ongelmakohdat selvitetty. Ubuntuun siirtymisen kanssa ei ole kiire, mutta se kannattaa tehdä ennen kuin se Windowsjärjestelmä on rikki ja aloittaa heti. Suositeltavaa on hankkia se Ubuntu esiasennettuna uudessa koneessa tai vähintäänkin ostaa yhteensopivan tietokoneen sitä varten.

Canonicalin lupaamat yhteensopivuudet löytää täältä: http://www.ubuntu.com/certification/

Ubuntua VOI asentaa myös silloinkin vaikka yhteensopivuutta ei luvata, ja toimii usein ihan hyvin mutta varmaa se ei tietenkään ole jos laitevalmistajakaan ei lupaa mitään.

Yleisesti ottaen, Ubuntu tarvitsee vähintään 2Gt muistia, vähintään Pentium 4 2.4Ghz, Atom 1.6GHz, Pentium M 1.6GHz, Athlon 2400 prosessorin ja näytönohjaimen olisi hyvä olla vähintään joko nVidian 6xxx tasoinen ohjain tai Intelin X4500 . AMD ohjaimia voi katsoa yhteensopivuustiedoista mutta vanhemmat AMD/ATI läppärinäytönohjaimet saattaa kenkkuilla.

Tulostinyhteensopivuuksia voi selvitellä myös täältä: https://www.cups.org/

TV-virittimiä voi selvitellä täältä: http://linuxtv.org/

Yleisesti ottaen laitteet jotka lupaavat yhteensopivuuden jollekin Linux-pohjaiselle järjestelmälle, toimivat yleensä hyvin. Tälläinenkin sivusto löytyy: http://www.linux-drivers.org/ Enpä ole ikinä vaivautunut tutkimaan tuota. Nopea tapa selvittää yhteensopivuutta on ajaa Live-CD:ltä ensiksi niin sitten löytää helposti mahdollisia ongelmakohtia.

14. Ubuntu julkaisun valinta

Mikäli asennat jotain Ubuntuun kuulumattomia pelejä yms. mitkä ovat 32-bittisiä, käytössäsi on alle 4Gt muistia tai käytössäsi on jotain näistä:

-Second life
-Skype
-Spotify
-Steam
-Teamviewer
-Wine

Asenna 32-bit versio. Muutoin 64-bittinen.

Mikäli tarvitset Adobe Flash Playeriä vielä johonkin, siirry vanhaan Ubuntu 12.04 LTS:n. Adobe Flash Player häviää hyvää tahtia joten voi olla ajatusta siirtyä Ubuntuun vasta sitten kun et enää tarvitse sitä Windowsissa ja siirtyä sitten uudempaan Ubuntuun suoraan. Muutoin siirry Ubuntu 14.04 LTS:n.

Ubuntu 12.04 LTS:ää asennettaessa vanhoihin koneisiin, kannattaa ottaa vanha 12.04.1 LTS asennusimage, voi toimia paremmin. Uuden karheilla koneilla uusi 12.04.4 LTS asennusimage.

Unohda kaikki Tubuntu, Hubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu jne. versiot, ne ei kiinnosta Canonicalia eikä yleensä kolmannen osapuolen ohjelmavalmistajia ja tuki on yleensä heikommalla tolalla ja bugeja voi olla enemmän.

15. Muistettavaa

Ubuntun kehittäjät tekee samaa työtä mitä Windowsinkin, eli siivoavat vanhoja virityksiä pois ja uusivat ohjelmia ja yhteensopivuutta vanhaan häviää vähitellen. Kuten Windowsia uusittaessa, jonkun ohjelman tai laitteen uusiminen voi vaatia aikaa tai rahaa jos sellaista tarvitsee tehdä. Lähtökohtaisesti vain standardi tekniikka, eli standardoidut laitetekniikat ja WWW-sovellukset ovat ne mitkä toimivat jokseenkin varmasti. Muuten yhteensopivuudet muuttuu kaiken aikaa ja ne vaihtelevat, ja se on normaalia tietotekniikkaa.

Kuten Windowsin päivitysohjeen kanssa, tarkoitus on löytää ne mahdolliset ongelmakohdat ajoissa.

1

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie oon meiltä

      "Unohda kaikki Tubuntu, Hubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu jne. versiot, ne ei kiinnosta Canonicalia eikä yleensä kolmannen osapuolen ohjelmavalmistajia ja tuki on yleensä heikommalla tolalla ja bugeja voi olla enemmän."

      -Jos sinulla on vanhempi kone unohda perus-Ubuntu.
      -Kokeile toimivuus Livenä ja unohda kaikenmaailman listat.
      -Ubuntun sovelluskaupan voi ladata muihinkin distroihin.
      -Kun Ubuntu alkaa kyllästyttää siirry Debianiin,sieltä löytyy moneen tarkoitukseen distroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3857
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3179
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2854
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2722
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      133
      2431
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      43
      1951
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1215
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      89
      1181
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1119
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      78
      1109
    Aihe