Dublin kouluun, vaan hankittiin paras opinto väline, eikä jotain savimajassa koodattua ubutubutinta!
Kait se saksan kaupungin 10 vuoden koeajo opetti toisia EU maita valikoimaan parhaan opetus välineen tulevien "maan johtajien" opinto välineeksi, eikä alettu leikkiä lelu linux rypistyksellä kuten Salon koulut ja saksan kaupungin väärät valinnat!
http://news.softpedia.com/news/Dublin-Schools-Get-Surface-Pro-3-to-Replace-Their-Laptops-456974.shtml
Kait se saksan kaupungin 10 vuoden koeajo opetti toisia EU maita valikoimaan parhaan opetus välineen tulevien "maan johtajien" opinto välineeksi, eikä alettu leikkiä lelu linux rypistyksellä kuten Salon koulut ja saksan kaupungin väärät valinnat!
http://news.softpedia.com/news/Dublin-Schools-Get-Surface-Pro-3-to-Replace-Their-Laptops-456974.shtml
Vastaukset 37
Vanhimmat
Odottelemme linukshihhuleilta linkkiä, jossa surfacesta löytyi syy ylikuumenemiseen.......
Ja sehän tuli kun tilauksesta!?
sen verran viileä paikka, että lisälämmitys on paikallaan
http://www.digitoday.fi/vimpaimet/2014/08/27/moni-surface-pro-3-kuumenee-microsoft-myontaa--tavallaan/201411856/66
No sittenhän se sopisi mainiosti Salon kouluihin!!!!!!!!!! Vai onko Salosta tullut tropiikin ikuisen kesän kaupunki????????
Taas huitaisi linuks hihhuli kirveensä kiveen vastauksessaan.........!!!!!!!!!!
salolaiset lämmittelevät tappelemalla office 365 ongelmien kanssa
http://www.mpc.fi/uutisia/sss office 365n kayttoonotosta harmaita hiuksia kouluille/a1005736
2-0 mulle.
Saat mielihyvin pitää kaksi nollaasi.
mikki$-puudeleilta näemmä loppui paukut.
"Paukkuja on", mutta ei näy yhtään linuxhihhuli taulua mitä "poksauttaisi"!
Onko viimeinkin tullut linuks hihhuleille järki päähän ja siirtyneet luotettavaan Windowsiin?
http://gs.statcounter.com/#desktop-os-ww-monthly-201408-201408-bar
Paukut putkessa, mutta ei löydy "maalia"!
Taisi linuks hihhulit palata Windowsin luotettavaan käyttikseen?
Irlanti onkin Microsoftin "lempipaikka" toisin kuin Suomi jossa M$ ( tähän lasketaan mukaan M$-mies Elop) tekee jatkuvasti putinit kehumalla Suomen tärkeyttä ja potkimalla porukkaa kehumisen jälkeen pihalle.
Nokian konkurssi oli jo valmis, kun Microsoft rahoitti hetkellisesti pelastuksen, mutta kyllä sen ajoi konkurssiin johtajat ylimielisyydellään ennen mikkiksen mukaantuloa.
Sama oli RIM (nykyään blackberry), sillä jos ei kehitetä ohjelmistoa ja seurata tekniikan kehitystä, niin loppu alkaa lähenemään loppua hyvällekin nimelle!
Saa nyt nähdä, kuinka käy Win-9 kanssa? OEM koneiden rakentajat eivät ole tyytyväisiä 2015 toukokuun julkaisupäivään, vaan koittavat saada sen jo vuoden lopulla joulumyyntiin, jopa Win-8.1 käyttiksellä ja ilmainen päivitys Windows 9 sen julkaisussa tulevana vuotena!
Joten koneiden rakentajat varttuvat Microsoftin päätöstä!
Toivottavasti siellä kouluissa on asianmukaiset tulityötilat.
Siellähän on tubutin.
)" Siellähän on tubutin. = Ubuntu "(
Matti Mainiolle vastaus....................
Tekivät Dublinissa kalliin ja raskaan virheen mennessään mukaan Microsoftin kelkkaan. Eiköhän tuo korjaannu kun kaupunki vaatii säästämään ja pakottaa Dublinin koulut Linuxiin, halusivat tai eivät.
)" Tekivät Dublinissa kalliin ja raskaan virheen mennessään mukaan Microsoftin kelkkaan."(
Kristalipallostako tuon tulevaisuuden tiedon kopsasit?
Eiköhän se ole aika antaa koululaisille kunnon opiskelu työkalut, eikä adroidin-rihveli tauluja, sillä jää se sudotus opettelu pois opinnoista, sillä eiköhän tulevaisuudessakin Windows vielä ole liikemaailman käyttöjärjestelmä?
Mutta kun sinulla on se kristallipallo, niin kurkkaa 15 vuotta tulevaisuuteen ja kerro mikä se on käyttiksenä ja kerro se minullekin!
Eiköhän sen linuxsen toiminnat jo tiedetä, vaikkakin konkursiin vaeltavat valtiot retkahtaa linuksen hurmaan, mutta ennenpitkään havaitaan, että ei se ollutkaan "säästöä", vaan kallis paluu Windowsiin!
"sillä eiköhän tulevaisuudessakin Windows vielä ole liikemaailman käyttöjärjestelmä?"
Eihän se ole nykyäänkään ja vielä vähemmän tulevaisuudessa.
Tyhmä vastaus ja todista "väitteesi" linkillä!
Eikö löydy ubutubuttimen sivulta mitään listaa, mikä todistaa, että )"Eihän se ole nykyäänkään"(! Vartun vastausta "osaajalta"!
http://www.premia.fi/img/slider/matti.jpg
Tässä vaikka vähän speksiä: http://www.mangoapps.com/tech-specs
Näinhän se yleensä menee liikemaailman ohjelmistoilla. Harvemmin mitään ohjelmistoa enää tehdään Windowsille.
Kysyin listaa käyttäjien prosenteista, enkä linkkiä itsestään kehuvaa nyrkkipajan nettisivua!
http://gs.statcounter.com/#desktop-os-ww-monthly-201408-201408-bar
100% Mangoappsin käyttäjä esim. käyttää Ubuntua kun se on vain sille tehty.
Täysin epäoleellista tietoa. Totuus on se että liike-elämässä käytettyjä ohjelmistoja ei oikein nykyään tehdä Windowsille ja vielä vähemmän jatkossa.
Määritteleppä "liike-elämä"?
Kaikki mikä käyttää ubuntu linuxta, ei ole oikea vastaus!
Yrityskäytössä käytettävien ohjelmien alusta.
Mikä on nykyään liikemaailman käyttöjärjestelmä?
Huono vastauksen "alusta", mutta ei tuolla alustalla nouse linux käyttiksen numerot promilleista pois, joten.................?
Niitä on monta ylivoimainen enemmistö on unix arkkitehtuurin mukaisia. Niille ne liikemaailman käyttämät ohjelmistot tehdään.
Ketä kiinnostaa jotkut Mango melonit?
M-Kar tykkää "mango melonista", kun hullu puurosta!
Mikä "liikemaailma" käyttää linux rypistystä?
Ei mikään "tuottava" liikemailma!
http://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0&qpsp=2014&qpnp=1&qptimeframe=Y
Viisitoita vuotta takaperin Apple oli menossa konkurssiin, Androidista kukaan ei tiennyt mitään, Nokia oli kurssihuipullaan, Microsoft oli lähes yksinvaltias tietokoneissa.
Google "Internet-osoite google.com rekisteröitiin syyskuussa 1997 ja samanniminen yhtiö perustettiin syyskuussa 1998" wikipedia.
Näin muuttuu asiat viidessätoista vuodessa koska nykytilanteen tiedätte,
tulevaisuus on ?
)" Viisitoita vuotta takaperin Apple oli menossa konkurssiin"( ????
Sinulta unhoittui jatko, kuinka Apple pelaistui konkurssista!? No minä kerron sen sinulle, ellet ollut "lukuikäinen" 15 vuotta sitten!
Bill Gate (Microsoft) antoi raha apua Stevelle ja apple pelastui R.I.P. montusta ja sama oli Nokialla! Nokian tapauksessa Microsoft osti koko homman lopuksi, kun oli myöhäistä pelastaa Nokiaa, joten.................?
"Näin muuttuu asiat viidessätoista vuodessa koska nykytilanteen tiedätte,
tulevaisuus on ? "
Et snä kovin lukutaitoinen/ymmärtäväinen ole vieläkään.
"Mutta kun sinulla on se kristallipallo, niin kurkkaa 15 vuotta tulevaisuuteen ja kerro mikä se on käyttiksenä ja kerro se minullekin!"
Kommentti liittyy tuohon kohtaan ja siitä - 15v ja se mitä välillä ( -15v --> nykypäivä) on tapahtunut on ihan toinen tarina jonka sinä jostain lainasit.
Olisit samalla selittänyt "Nokia oli kurssihuipullaan, Microsoft oli lähes
yksinvaltias tietokoneissa.
Google "Internet-osoite google.com rekisteröitiin syyskuussa 1997 ja samanniminen yhtiö perustettiin syyskuussa 1998" wikipedia." tuotakin
mutta Appylälasit päässä näkäkannat ovat, etten sanoisi pyllystä.
"nykytilanteen tiedätte, tulevaisuus on ? "
Tulevaisuus on kysymysmerkki.
Jäikö lääkitys ottamatta?
Ei sinun söperryksestä saa hevonvitun selvää!
Eikö sinun kristallipallolla saa tulevaisuudesta tietoa ja menneen historiasta voit "googlata" tiedot ja tulevaisuus?
http://gs.statcounter.com/#desktop-os-ww-monthly-201408-201408-bar
)" Tulevaisuus on kysymysmerkki. "( ....................?
Sinun vastailut on KYSYMYSMERKKEJÄ.....?
Kuinkahan kauan tämä ketju pysyy sivulla?
Muuten, millä perustalla poistat ketjut?????