Vaarallinen kiinalainen liitäntäpaneeli

kijuhf

Osui ebaysta silmiin paneeli, jonka kautta voi kovalevyn kytkeä tietokoneen sata-liittimeen. Varsinainen käyttö on esata-liitäntään kytkettävä kovalevyboksi.

http://www.ebay.com/itm/external-plate-2-Ports-eSATA-4-Pin-IDE-Power-PCI-Bracket-Slot-SATA-Cable-/370930272426?pt=US_Drive_Cables_dapters&hash=item565d2ac8aa#ht_2826wt_906

Siinä on siis kaksi esata-liitintä, joiden kautta voi kaksikin kovalevyä kytkä tietokoneen vapaisiin sata-liittimiin esata-sata välijohdoin. Lisäksi siinä on 4-napainen uros-molex, jolla voi syöttää virran sopivalla välikaapelilla kovalevyyn. Tässä myydään paneelia kaapeleiden kanssa.

http://www.ebay.com/itm/SATA-to-2-Ports-eSATA-4-Pin-IDE-Power-Port-Bracket-/190410589200?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160

Tuo virransyöttö vaikuttaa vaaralliselta pc:lle. Piikit täysin avoimena, jos ei ole kaapeli ja kovalevy kytkettyinä. Tietokoneen takana sorkkiessa tai muutenkin voi saada helposti aikaan oikosulun jännitepiikkien välillä. Tuossa on siis suoraan 12V, 5V ja 0V. Ihmetyttää tuollaisen liittimen käyttö. Pitäisi olla edes naaras-molex.

2

210

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan normaalisti nuo ovat, kuten vastaavat liittimet koneen sisälläkin. Kannattaako sinne mennä huvikseen sorkkimaan koko ajan?

      Itse vehje on harvinaisen turha / typerä.

    • molex

      Aloittaja on aivan oikeassa, kiinalainen ratkaisu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe