Isävainaan Mosin-Naganin aseseppä aikanaan pesitti julmaan ylikokoon (8,2x53R) kun sen aikaisia sotilaspaukkuja ei saanut käyttää elukoiten ampumiseen, ihmiseen vaan. Tällä kun turauttaa, tulee ainakin julma reikä ilmaan ja joskus hirveenkin.
Avotähtäimillä se Häyhäkin ampua turskautti silmien väliin. Minä elän siinä uskossa, että kyllä minäkin avotähtäimillä hirven kokoiseen maaliin osun, ainakin sataan metriin saakka, jos nyt ei ihan kiitolaukkaa päästele elikko.
Niillä kiikareilla pääsee vain puolikuukerhon jäseneiksi, en perusta moisesta. Eikä sitä mitään yli tai ali tarkkuuteta. Jetsulleen on tarkoitus sattua, siihen tarkkuutetaan.
(Lehmämies: Tuo 8.2- tylpäpäänä, tehoaa varmasti paremmin, kuin haulikon täyteinen, mäntysoovalla liimattu, tuonne 100-metriin, kumpainenkin tekkee pirumoiset kuopat, varmaa-niin, suuliekki on tolla 8,2-sella vähäsen näyttävämpi joo ja tätä ei passoo hävittää.)
Valuuttakaupan sopivuus metsästykseen
5
333
Vastaukset
- valuuttaĸauppias
Täyteisellä olisi soma jytkäyttää, vaan kun ei tuo metsästysasetus tunne kutia, vaikka kilojouleja varmasti piisaa, kunhan nyt ei ihan täyssuppealla piipulla ala huimia. Silloin voi jäädä puuosat kouraan ja rautaosat löytyy naamasta ja puskista. No villisikaa taitaa saada laillisesti ampua, mutta niitä on harvassa havumetsissä, vielä ei ole näkynyt yhtään yksilöä.
Niitä kotikutoisia täyteisiä on parempi ammuskella vaan emännän kanssa vällyn alla. - Rutujulli
Kyllä sinä voit kaurista ja valkohäntää lasauttaa täyteisellä.
- valuuttaĸauppias
Tämä laajensi maailmankuvaa, kiitos siitä. Kelpaako omatekemä lyijymurikka vai pitääkö ostaa kaupasta aski aitoja Brennekejä?
Kauriit ja valkohännät tuppaavat viihtymään noilla etelän raharikkaiden alueilla, jossa valkovuokkolehdoissa kasvaa pähkinäpensaita. Jos minä näillä synkkien kuusikkojen ja kitukasvuisten rämeiden laitamilla alkaisin valkohäntiä nähdä, niin lääkäriin tulisi kiire.
- Anonyymi
Ja nykyään itämaanuskoon kääntynyt ValkkuMoktar lataa omat täyteisensä.
- Anonyymi
Puolikuukerhossa nykyään suurmuftina toimiva MGValkku ei osu mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site515876Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714605Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464362SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564141SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt923746Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään623283SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502453Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352349Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422089En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131219