Valuuttakaupan sopivuus metsästykseen

valuuttaĸauppias

Isävainaan Mosin-Naganin aseseppä aikanaan pesitti julmaan ylikokoon (8,2x53R) kun sen aikaisia sotilaspaukkuja ei saanut käyttää elukoiten ampumiseen, ihmiseen vaan. Tällä kun turauttaa, tulee ainakin julma reikä ilmaan ja joskus hirveenkin.

Avotähtäimillä se Häyhäkin ampua turskautti silmien väliin. Minä elän siinä uskossa, että kyllä minäkin avotähtäimillä hirven kokoiseen maaliin osun, ainakin sataan metriin saakka, jos nyt ei ihan kiitolaukkaa päästele elikko.

Niillä kiikareilla pääsee vain puolikuukerhon jäseneiksi, en perusta moisesta. Eikä sitä mitään yli tai ali tarkkuuteta. Jetsulleen on tarkoitus sattua, siihen tarkkuutetaan.

(Lehmämies: Tuo 8.2- tylpäpäänä, tehoaa varmasti paremmin, kuin haulikon täyteinen, mäntysoovalla liimattu, tuonne 100-metriin, kumpainenkin tekkee pirumoiset kuopat, varmaa-niin, suuliekki on tolla 8,2-sella vähäsen näyttävämpi joo ja tätä ei passoo hävittää.)

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valuuttaĸauppias

      Täyteisellä olisi soma jytkäyttää, vaan kun ei tuo metsästysasetus tunne kutia, vaikka kilojouleja varmasti piisaa, kunhan nyt ei ihan täyssuppealla piipulla ala huimia. Silloin voi jäädä puuosat kouraan ja rautaosat löytyy naamasta ja puskista. No villisikaa taitaa saada laillisesti ampua, mutta niitä on harvassa havumetsissä, vielä ei ole näkynyt yhtään yksilöä.

      Niitä kotikutoisia täyteisiä on parempi ammuskella vaan emännän kanssa vällyn alla.

    • Rutujulli

      Kyllä sinä voit kaurista ja valkohäntää lasauttaa täyteisellä.

      • valuuttaĸauppias

        Tämä laajensi maailmankuvaa, kiitos siitä. Kelpaako omatekemä lyijymurikka vai pitääkö ostaa kaupasta aski aitoja Brennekejä?

        Kauriit ja valkohännät tuppaavat viihtymään noilla etelän raharikkaiden alueilla, jossa valkovuokkolehdoissa kasvaa pähkinäpensaita. Jos minä näillä synkkien kuusikkojen ja kitukasvuisten rämeiden laitamilla alkaisin valkohäntiä nähdä, niin lääkäriin tulisi kiire.


    • Anonyymi

      Ja nykyään itämaanuskoon kääntynyt ValkkuMoktar lataa omat täyteisensä.

    • Anonyymi

      Puolikuukerhossa nykyään suurmuftina toimiva MGValkku ei osu mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2358
    2. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      179
      1996
    3. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      45
      1985
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      30
      1698
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1598
    6. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      153
      1328
    7. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      185
      1273
    8. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      25
      1176
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      982
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      78
      978
    Aihe