http://aijaa.com/GknyRh
Ei riitä, että kertoisi käydyt sivustot ja mokkulan laadun, mutta tuohan kertoo myös, että on käytetty format factoy-ohjelmaa, katsottu lukuisa joukko kuvia (toki vain nimet)! Selaushistorian olen jo poistanut tuosta.
Nuo tiedot menevät sille seuraavalle sivustolle, joka niitä kerää!
Kopioiko IE11-selain myös kuvat ja antaa nekin eteenpäin?
Ei riitä, että kertoisi käydyt sivustot ja mokkulan laadun, mutta tuohan kertoo myös, että on käytetty format factoy-ohjelmaa, katsottu lukuisa joukko kuvia (toki vain nimet)! Selaushistorian olen jo poistanut tuosta.
Nuo tiedot menevät sille seuraavalle sivustolle, joka niitä kerää!
Kopioiko IE11-selain myös kuvat ja antaa nekin eteenpäin?
Vastaukset 43
Vanhimmat
Jo internetissä oleminen altistaa vakoilulle. Siksi ei kannata välittää.
Ei noita tietoja mihinkään lähetetä. IE vain näyttää samoja historiatietoja kuin mitä näkyy käynnistä valikon viimeisimmät tiedostot kohdassa.
Miten sinä voisit todistaa, että noin on?
Monet sivustot keräävät käyttäjien selaushistorian, niin miksi sitten ei noita? Mm. Suomi24 luotsit saavat tietää viestinlähettäjän selaimen ja selaushistorian! Miksi sitten ei noita tietoja? Selaimessahan ne on nuokin!
"Monet sivustot keräävät käyttäjien selaushistorian, niin miksi sitten ei noita?"
Sivuhistorialle ei ole rajapintaa jota esim. Suomi24 voisi käyttää. Vain selainikkunan eteen-taakse historia löytyy. Jos avaa vaikka uuden selainikkunan niin siinähän ei ole eteen-taakse historiaa.
Selain kertoo myös mikä selain, mikä versio, mikä käyttöjärjestelmä, ikkunan koko, IP osoite ja laitearkkitehtuuri.
Tässä käytännössä tiivistelmä niistä selaimen tarjoamista objekteista joita sivustot voivat lukea:
http://www.w3schools.com/jsref/obj_window.asp
http://www.w3schools.com/jsref/obj_navigator.asp
http://www.w3schools.com/jsref/obj_screen.asp
http://www.w3schools.com/jsref/obj_history.asp
http://www.w3schools.com/jsref/obj_location.asp
Ja jos nämä asiat häiritsevät niin varma tapa estää näiden tietojen käyttö on estää Javascriptin käyttö. Mutta koska ne ovat sinun koneessasi niin kyllä niitä selaimen kertomia tietoja voi myös muuttaa siitä itse selaimesta vaikka Javascript olisikin käytössä.
Ohitit asian. Suomi24 SAA SELAIMEN SELAUSHISTORIAN TIETOONSA ja luotsi on se henkilö ensi kädessä!
No eihän saa.
Kyllä saa! Ja sinäkin tiedät sen!
No ei edelleenkään saa enkä moista tiedä. Perustele nyt väitteesi edes jotenkin?
Taannoin havaitsin oudon tilanten, jossa vanhempi IE näytti selaushistoriikissa jopa hiljattain avatut ja luetut koneella olevan OpenOffce tiedot ja asiakirjat.
Tämä antaa ymmärtää, että IE kykenee lukemaan kaikki koneella olevat OpenOfice asiakirjat.
Miten ja minne se systeemissään niitä taltioi? Koko koneella oleva yskityisyys MS:n arkistoihin kopioituna.
En edes uskalla ajatella niitä, jotka vielä omatoimisesti pilviä käyttäen niihin elämänsä, privaatin ja ammatllisen taltioivat.
Ne ovat myös hakkereiden paratiiseja, sillä samasta paikasta löytyy liki kaikki yksilöä koskeva, joka aiemmin oli joko henkilön omassa mapissa tai eri tahojen suljetussa systeemisä.
Globaali ongelma on se, että liki kaikki kuviteltavissa oleva teknologia on siirtymässä pilvipalveluihin, kaikki päätelaitteet, asioiden ja laitteiden Intenet (m2m), yskityisistä henkilöistä yrityksiin.
Kaikki alkaa olla jatukavassa ja realiaikaisessa läpivalaistuksessa.
"Taannoin havaitsin oudon tilanten, jossa vanhempi IE näytti selaushistoriikissa ..."
Nimenomaan tuosta on kyse. IE vain näyttää omassa historiatiedoissaan ne aivan samat MRU listat jotka näkyvät käynnistä valikossakin. Ei yhtään mitään muuta merkillisempää. Mitään historiatietoja saatikka itse tiedostoja ei lähetetä ikinä mennekään ellei ole itse hankkinut Skydrive palvelua.
"Tämä antaa ymmärtää, että IE kykenee lukemaan kaikki koneella olevat OpenOfice asiakirjat."
Kaikki ohjelmat voivat lukea tietoja mihin niillä on oikeudet. Jos käynnistät ohjelman tavallisen käyttäjän profiililla, se pääsee kaikkeen tietoon mitä tässä profiilissa on.
Jos käynnistät ohjelman käyttäjäprofiililla joka on pääkäyttäjä, ohjelma pääsee tekemään mitä tahansa tietokoneella ja sillä ei ole mitään esteitä.
Ihan perusjuttuja nämä käyttöoikeudet.
"Miten ja minne se systeemissään niitä taltioi? Koko koneella oleva yskityisyys MS:n arkistoihin kopioituna."
Profiilissa oleviin asetuksiin.
"Globaali ongelma on se, että liki kaikki kuviteltavissa oleva teknologia on siirtymässä pilvipalveluihin, kaikki päätelaitteet, asioiden ja laitteiden Intenet (m2m), yskityisistä henkilöistä yrityksiin."
Mikä se ongelma on?
Ongelma on YKSITYISYYDEN MENETYS eli asia jota kaltaisesi hidasälyinen tumpelo ei ilmeisesti ymmärrä. Pitääkö sinulle kaikki vääntää rautalangasta että ymmärrät ?
Itsehän sitä saa valita mitä tietoa antaa mihinkin palveluun. Ja ei ole myöskään mikään pakko käyttää jonkun muun palveluja, saa myös käyttää OMAA pilvipalvelua.
Joskus ennen Ccleaneria niitä tuli tuhottua kansio kaupalla sieltä "syövereistä".
Näistä uudemmista Windowseista en tiedä kun ei ole tullut katselluksi.
Tarkoitin tietysti niitä selailutulosten säilöntäkansioita.
Juu, CCleanerillä saa ne historiatiedot pyyhittyä jos ne jostain syystä vaivaavat.
Ei saa - ainakaan noita kuvien nimiä - testasin senkin. Eikä myöskään Windowsin omalla "järjestä uudelleen" toiminnolla. Kyllä ne pitää tuosta selaimen valikosta käydä napsauttamassa hiiren oikealla ja sitten poistaa.
Ja noista kun klikkaa, avautuu se kuva/tiedosto, mikä siinä on mainittu!
Testasitko oikeilla asetuksilla?
http://aijaa.com/WFYL5q
http://aijaa.com/MXA735
http://aijaa.com/HpcKSp
Ja sovellukset kohdan ohjelmiin kannattaa laittaa kaikkiin ruksi paitsi selaimen salasanoihin.
Selainten kohdalla ota ruksi pois ainakin salasanoista ja "Latauskansio" kohdista.
Kyllä kaikki oli ihan oikein rastitettu ja vähän enemmänkin, paitsi "hotfix-päivitysten poistotiedot". Sitä kohtaa ei minulla ole.
Juu ei pidäkään olla sillä tuo minun ohjeeni on otettu XP koneesta jossa oli tuo kohta.
Ei muutako firefoxin asennukseen, se nyt antaa paremman yksityisyydensuojan.
Ihan normaali sivuhistoria tuo on. Jokseenkin varmasti sitä ei ole pakko käyttää.
Tehkääpä testi:
Poistakaa IE:n selaushistoria itse selaimesta, sulkekaa selain ja ruvetkaa klikkaamaan eri tiedostoja. (Kuvista sen verran, että vain kaksoisklikkaamalla avatut tulevat näkyville - ei siis nuolinäppäimellä haettu seuraava kuva.)
Siitten pyyhkäisette Ccleanerilla ja "järjestä uudelleen" toiminnolla perään, avaatte IE-selaimen ja katso - siellähän ne ovat edelleen!
Niin? Mitä epäilyttävää tässä on? Katso nyt siitä Ccleanerin asetuksista mitä sinä sillä "pyyhkäiset". Ja miksi nyt yleensäkin pitää käytellä jotain Ccleaneria? Ihan kuin sillä olisi hevonpa5kan merkitystä mitä selain voi kertoa. Ainoastaan lähinnä se että jos sillä poistaa cookiet niin palvelut eivät sitten niistä tiedä mitään.
Mistäköhän tiedostoista ja kuvista sinä mahdat kertoilla.
Ei kai selainhistorian poiston ole tarkoituskaan poistaa koneelta tiedostoja ja kuvia.
Ei kukaan osaa sanoa miksi taikka mihin IE-selain tarvitsee noita käyttiksen historiatietoja? Kait nyt tuolle on joku pätevä syy.
Jos avaat tiedoston IE:llä niin se on IE:n historiaa eikö?
Kun sinne ilmestyy käynnistävalikon historia, niin eikö tuossa ole kyse juuri IE:lla EI avatuista tiedostoista?
Tämän kuvakaappauksen mukaan http://aijaa.com/GknyRh näyttäisi olevan IE:llä luettua/avattua tietoa kun ikonina on se IE:n liitetty tiedostotyyppi.
Ja IE:llä tosiaankin on rajoittamaton pääsy kaikkiin tietoihin mihin kyseisellä käyttäjäprofiilin oikeuksilla on, että teknisesti siinä ei ole mitään kummallista vaan se on normaalia.
Niin mutta jos itse ei ole niitä tiedostoja avannut IE:lla ja ne silti ilmestyy historiaan, niin eikö ole jossain mätää? Vai onko tuo IE joku tiedostoselain/kuvankatseluohjelmakin.
Resurssienhallinta käytti ennen samaa moottoria ja siksi ei IE:tä voinut poistaa koneelta. Nykyään IE:n voi poistaa vaikka samaa moottoria käytetäänkin selailuihin.
Tietysti on. Kyllä IE avaa ne HTML, jpeg jne. tiedostoja. Sillä ei ole mitään väliä mistä ohjelmasta sen IE:n käynnistää mutta jos IE avaa ne niin ne menee IE:n historiaan.
Ei muissa selaimissa mene??? Sama moottori yhä??? Meneekö historia moottoriin, eikö se ole tyhmää???
Menee muissakin. Avaa vaikka Firefoxilla niitä tiedostoja niin ne näkyy Firefoxin sivuhistoriassa.
Ihan normaalia toimintaa siis.
Tuo on sinun sivuhistoria. Ei mikään vakoilulista eikä noita mihinkään läheteä. Et ole postanut koko sivuhistoriaa jos siellä jotain vielä näkyy.
Käytä selainta sellaisessa moodissa, että sivuhistoriaa ei jää josset sitä halua nähdä.
Mitkä kuvat? Miksi netissä jo olevia kuvia on tarve sinun koneen kautta kierrättää eteenpäin? Eli ei anna. :)
Unohdat nyt tahallasi sen, että voin nimetä kuvani joita katselen, kuvissa esiintyvien ihmisten OMILLA NIMILLÄ!
Näitäkö minä jakelisin kaikille sivustoille ihan vapaasti?
IE_selaimella ei ole mitään oikeutta jaella minun tietokoneellani katselemiani tiedostojen nimiä minnekään!
Nimenomaan sitä voit nimetä oikeilla nimillä tai olla nimeämättä, mutta se on sinusta johtuva ongelma, ei IE:stä. Mitäs nimeät oikeilla nimillä. Jos se kone on verkossa ja puutteellisesti suojattu, niin kyllä ne sieltä joka tapauksessa saa kaivettua.
IE ei niitä edelleenkään jakele mihinkään.
"mitäs nimeät oikeilla nimillä" ???
Jo kursseilla opetettiin tiedostojen OIKEA nimeäminen!
No mikähän se oikea nimi sitten on.. se ei ainakaan ole täysin sisältöä paljastava (jos siitä yksityisyydestään välittää)vaan kuvaava.
Loppujen lopuksi mitään "OIKEAA"- tapaa ei ole, vaikka kuinka jollakin hömppäkurssilla moista syötetään.
Mihin perustuen sivustot tietäisivät sivuhistoriaa kun ei ole olemassa rajapintaa tähän?
Perustele.
Loppu puheenvuoro: Eikö niin, sinä olet joku palstojen luotseista ja haluat edelleen tilanteen jatkuvan tällaisena, koska se on lähes ainoa keino saada häiriköt edes jollain tavalla kuriin/esiin.
Koska jos Suomi24 siirtyisi pakkorekisteröimisiin, moni jättäisi kysymykset väliin tai niitä nimimerkkejä joita ei kukaan käyttäisi, olisi aivan valtavasti. Siksi on hyvä teidän mielestä, että edes jotain tietoja jää mahdollisesta häiriköstä.
Tuo piilovakoilu siis hyödyttää tämän sivuston kaltaisia muitakin sivustoja. On ilmeisen tiedetty ja vaiettu "salaisuus".
Et ole vieläkään perustellut minkä rajapinnan kautta joku sivusto saisi tietää koko sivuhistoriaa.