Auton OII-5XX kuski. Yrittikö tahallaan saada kolarin aikaiseksi

Varokaa

Ajelin tänään aamupäivällä sataman suunnasta Ikealle. Markulantiellä ennen Cittarin kohdalla olevia liikennevaloja minulla oli vihreä valo ja mittarissa lähes 50 vasemmanpuoleisella kaistalla.

Vähän ennen kun olen liikennevalojen kohdalla, kääntyy Cittarista ensin pakettiautoa oikealle kaistalle ja heti sen perään tämä punainen auto OII-5XX, joka vaihtaa saman tien eteeni vasemmalle kaistalle käyttämättä vilkkua. Vauhtia tällä kuskilla on ehkä 20 km/tunnissa ja eikä oikeastaan lisää vauhtia kaistaa vaihdettuaankaan.

Tämäkin kuski kääntyy Kuninkojalle päin seuraavista liikennevaloista.

Toinen tilanne tulee eteen väliaikaisessa liikenneympyrässä Aurorankadun risteyksessä. Näen kuinka samainen auto vetää kolmion takaa suoraan liikenneympyrässä olevan auton keulan eteen. Hyvä, ettei tässäkään rysähtänyt.

Ihmettelen vielä kun samainen auto ajaa "IKEAn risteyksestä" takaisin Turkuun päin.

7

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vroomvroomvroo

      Jos sillä oli ajoharjoittelu menossa? Isukki opetti...

    • Kotipäivä

      On sellasia päiviä, kun ei pitäs lähteä pihaa edemmäs. Itte ei niit päiviä tahdo huomata, mut kaikki muut huomaa.

    • Imperfektionisti

      Aloittaja, nimim. Varokaa, kirjoitit asiaa ja aihe (hullut autoilijat) on mielenkiintoinen, mutta miksi pilasit muuten ansiokkaan kirjoituksesi käyttämällä preesensmuotoa ("...kun olen liikennevalojen kohdalla, kääntyy Cittarista..." ; "joka vaihtaa saman tien eteeni vasemmalle kaistalle..." ; "Toinen tilanne tulee...", kun kuitenkin kuvailit menneen ajan tapahtumia. Mistä tällainen omituinen kirjoitustapa on opittu ja mikä villitys tämä on?

      Miksi et kirjoittanut imperfektissä: "...kun olin liikennevalojen kohdalla, kääntyi Cittarista..." ; "joka vaihtoi saman tien eteeni vasemmalle kaistalle..." ; "Toinen tilanne tuli..."

      • Varokaa

        Johtuukohan siitä, että olen käyttänyt toista kotimaista kieltä liikaa viime aikoina?


      • Vitun älypää

        Mitä vitun väliä, kun asian kuitenkin ymmärsi??
        Taas tuollainen reppana, kenen on pakko sitten huomauttaa jostain. Vaikka sitten toisen puhe-/kirjoitustyylistä, kun ei muusta keksi siihen hätään.
        Kaivelehan tästä minunkin kirjoituksesta virheitä, joista voit sitten huomauttaa lainausten kera.


    • 3-2

      Korkein oikeus kumosi näyttelijän puukotustuomion

      Maanantai 27.10.2014 klo 11.21

      Korkein oikeus on kumonnut oululaisen näyttelijän saaman tuomion tapon yrityksestä.

    • Imperfektionisti

      Nimim. Vitun älypää: "Mitä ***** väliä, kun asian kuitenkin ymmärsi??"

      No siinähän se ongelma juuri onkin: jos aikamuodot kirjoitetaan väärin, esim. nykyhetkessä kun kuitenkin kuvaillaan menneitä tapahtumia ja tilanteita, persoonamuodot ja objektit sattumanvaraisesti niin ettei kirjoituksesta saa selvää, kuka teki mitä ja kenelle, ja kun vielä jokseenkin kaikki muukin kirjoitetaan "taiteilijan vapaudella", kirjoituksesta EI tosiaankaan SAA enää SELVÄÄ.

      Taas näyttää kalikka kolahtaneen johonkin, jolle kielettömyys on kaikkein tärkein ihmisoikeus ja jolle suomen kirjakieli on lapsesta alkaen ollut ensimmäinen vieras kieli.

      Eikö peruskoululaitoksessa enää nykyään vaadita auttavaa luku-, kirjoitus- ja peruslaskutoimitustaitoa päättötodistuksen saamiseksi? Miten muuten on mahdollista, että näitä täysin luku- ja kirjoitustaidottomia on nykyään niin paljon, että netin keskustelupalstat menevät tukkoon niistä ja ettei enää mikään yksinkertainenkaan keskustelu onnistu juuri keneltäkään? Ja näillä kysymyksilläni osoitan nyt esimerkkinä eritoten nimimerkki Vitun älypäätä, en niinkään aloittajaa, nimimerkkiä Varokaa.

      Ja vielä mainittakoon, etten myöskään osoittele nyt harmittomia ja ymmärrettäviä näppäilyvirheitä, sillä ne eivät ole niin ärsyttäviä eivätkä satunnaisina vie huomiota itse kirjoituksen sisällöltä, vaan tarkoitan nimenomaan määrätietoista ja jatkuvaa kieliopillista väärin kirjoittamista: jälkimmäisessä on kysymys tietoisesta tyylilajin valinnasta ja asenteesta sekä lukijoiden halveksimisesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      84
      1701
    2. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      140
      1644
    3. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      16
      1311
    4. Talousasiantuntija sanoo säästämisestä

      " parin kuukauden tulo on sellainen, joka voi olla vaikka tilillä tai jossain korkorahastossa, eikä se ole tuottohakuine
      Sinkut
      260
      1143
    5. Lieksa tukee kuntoutumista reilusti

      Lieksan sosiaalitoimi käynnistää uuden tukihankkeen – työttömille veneitä hyvinvoinnin edistämiseksi Lieksan sosiaalito
      Lieksa
      65
      923
    6. Siinäpä jäät

      Punapää kaipaamaan, kun päätän maallisen vaellukseni. Oma oli valintasi. Sillä minä en jaksa enää kovin pitkää tätä. Ole
      Ikävä
      78
      872
    7. Miltä se nainen tuntuu?

      kun kukaan ei oo ylpee susta?
      Ikävä
      98
      821
    8. Nato on käytännössä kuollut!

      Puolustusliitto Nato on toki natissut liitoksistaan ennenkin, mutta koskaan aiemmin sen vahvin maa Yhdysvallat ei ole uh
      NATO
      269
      814
    9. Oot mun sielunpuolikas

      Nainen. Harmi vaan että tavattiin väärään aikaan ja synnyttiin tälle planeetalle eri aikaan. 👩‍❤️‍👩❤️
      Ikävä
      39
      714
    10. Nyt se on varmaa tieoa - kuntaliitos

      Alavus ja Ähtäri liitetään Seinäjokeen. Näin on erään edustajan mukaan päätetty ja asia tulee julkiseksi ensi viikolla.
      Ähtäri
      26
      713
    Aihe