""Kultaiset viisumit" ajoivat Portugalin sisäministerin eroon"
"Portugali on myöntänyt sijoittajille niin sanottuja "kultaisia viisumeita". Nimi tulee siitä, että oleskelulupa on myönnetty maan kiinteistöihin sijoittaneille, eli käytännössä rahalla on voinut ostaa EU-maan oleskeluluvan."
- http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2014/11/17/kultaiset-viisumit-ajoivat-portugalin-sisaministerin-eroon/201415926/12
Tuo on kyseenalainen metodi, jota ilmeisesti mm. Kypros ja Maltakin toteuttanut, sillä se riskeeraa vetää puoleensa rikollisia ja rahanpesijöitä joilla on sitten pääsy muuallekin EU-maissa.
Nähdäkseni yhdenkään EU-maan ei ko. metodeja tulisi ominpäin ilman toisten EU-maiden hväksyntää käyttää, koska sillä on vaikutus myös toisiin EU-maihin.
NHR-statuksesta ja sen todellisesta sisällöstä epävarmuutta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/12358223
"Kultaiset viisumit" ajoivat Portugalin sisäministerin eroon
1
274
Vastaukset
- _EU_
Portugalin hallinnollisissa piireissä ja ex-sellaisissa vaikuttaa tuulevan voimakkaasti viimeaikoina.
Sosialistipuolueinen ex-pääministeri José Socrates syytettynä veropetoksesta, rahanpesusta ja korruptiosta.
"Portugal’s former socialist prime minister José Socrates has been arrested over an investigation into tax fraud, money laundering and corruption."
- http://www.euronews.com/2014/11/22/portugal-ex-pm-jose-socrates-held-in-corruption-probe/
"José Sócrates foi detido à chegada ao aeroporto de Lisboa, nesta sexta-feira. Foram detidas mais três pessoas."
- http://observador.pt/2014/11/22/dciap-confirma-detencao-de-jose-socrates/
"Portugal : l'ex-Premier ministre Socrates arrêté pour fraude fiscale"
- http://www.leparisien.fr/international/portugal-l-ex-premier-ministre-socrates-arrete-pour-fraude-fiscale-22-11-2014-4313245.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4022202Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek122089Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501425Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821079Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel58995Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia403973Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41868- 56819
- 122799
- 79795