""Kultaiset viisumit" ajoivat Portugalin sisäministerin eroon"
"Portugali on myöntänyt sijoittajille niin sanottuja "kultaisia viisumeita". Nimi tulee siitä, että oleskelulupa on myönnetty maan kiinteistöihin sijoittaneille, eli käytännössä rahalla on voinut ostaa EU-maan oleskeluluvan."
- http://www.taloussanomat.fi/politiikka/2014/11/17/kultaiset-viisumit-ajoivat-portugalin-sisaministerin-eroon/201415926/12
Tuo on kyseenalainen metodi, jota ilmeisesti mm. Kypros ja Maltakin toteuttanut, sillä se riskeeraa vetää puoleensa rikollisia ja rahanpesijöitä joilla on sitten pääsy muuallekin EU-maissa.
Nähdäkseni yhdenkään EU-maan ei ko. metodeja tulisi ominpäin ilman toisten EU-maiden hväksyntää käyttää, koska sillä on vaikutus myös toisiin EU-maihin.
NHR-statuksesta ja sen todellisesta sisällöstä epävarmuutta: http://keskustelu.suomi24.fi/node/12358223
"Kultaiset viisumit" ajoivat Portugalin sisäministerin eroon
1
269
Vastaukset
- _EU_
Portugalin hallinnollisissa piireissä ja ex-sellaisissa vaikuttaa tuulevan voimakkaasti viimeaikoina.
Sosialistipuolueinen ex-pääministeri José Socrates syytettynä veropetoksesta, rahanpesusta ja korruptiosta.
"Portugal’s former socialist prime minister José Socrates has been arrested over an investigation into tax fraud, money laundering and corruption."
- http://www.euronews.com/2014/11/22/portugal-ex-pm-jose-socrates-held-in-corruption-probe/
"José Sócrates foi detido à chegada ao aeroporto de Lisboa, nesta sexta-feira. Foram detidas mais três pessoas."
- http://observador.pt/2014/11/22/dciap-confirma-detencao-de-jose-socrates/
"Portugal : l'ex-Premier ministre Socrates arrêté pour fraude fiscale"
- http://www.leparisien.fr/international/portugal-l-ex-premier-ministre-socrates-arrete-pour-fraude-fiscale-22-11-2014-4313245.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1881419Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231208- 50948
- 70900
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53810Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva51808- 56792
- 102774
- 69748
- 33712