Pysytään tärkeissä asioissa
Aivan kauheaa
1466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.tomisandstrom.fi/2009/04/08/homopappi-kuohuttaa-tunteita-korsossa/
Olkoon pappi puolestani miltei vaikka mikä, kunhan ei joku lapsenraiskaaja tms.
Homous kun ei ole rikos, lapsen raiskaaminen muunmuassa on. Se tuntuu joissain piireissä kuitenkin olevan asia, joka voidaan hyväksyä, tai ainakin se voidaan jossain vitun hoitokokouksissa yrittää hyssytellä maton alle ja julkisuudelta piiloon. Mutta homous on aivan kauheaa noiden piirien mielestä.
Milloin tulee muuten kansalaisaloite valtion erottamiseksi kirkosta?
Siihen laittaisin nimeni.
Valtio ja kirkkohan on jo erotettu toisistaan. Tosin kirkkolaki on valtion hyväksymä, samoin kuin muutoksetkin siihen pitää valtion hyväksyä, mutta onhan meillä yhdistyslakikin, eikä kukaan ole vaatimassa, että valtio ja vaikkapa Kuortaneen Metsästysseura on erotettava toisistaan.
"Suomessa evankelis-luterilainen kirkko ja ortodoksinen kirkko ovat Tilastokeskuksen mukaan valtionkirkkoja"
Lähde: Wikipedia
Milloin tuo ero on tapahtunut?
>Valtio ja kirkkohan on jo erotettu toisistaan.<
MItä se käytännössä tarkoittaa Suomen kohdalta? Miten Suomen tilanne asiassa eroaa, jos verrataan aikaa, kun valtiota ei oltu erotettu kirkosta (käyttämäsi sanamuoto) siihen, kun sitä erottamista ei ollut tapahtunut?
http://www.uskonnonvapaus.fi/hakusanat/valtionkirkko.html
Samassa lähteessä myös:
"Valtionkirkko on valtiosta hallinnollisesti ja taloudellisesti riippuvainen kirkkokunta."
Näinhän Suomessa ei ole. Molemmat kirkot toimivat itsenäisellä hallinnollaan, eikä valtio rahoita kirkkoja muuten kuin väestörekisterinpidon ja hautausmaiden ylläpidon osalta.
Valtion ja kirkon katsotaan Suomessa eriytyneen vuonna 2000, jolloin uuden perustuslain myötä presidentti ei enää edes muodollisesti nimittänyt piispoja.
Vuonna 2000, jolloin uuden perustuslain myötä presidentti ei enää edes muodollisesti nimittänyt piispoja.
Tämä tulee nyt moneen kertaan, mutta kun monesti kysytäänkin:
Valtion ja kirkon katsotaan Suomessa eriytyneen vuonna 2000, jolloin uuden perustuslain myötä presidentti ei enää edes muodollisesti nimittänyt piispoja.
Miten vastaava tilanne muissa maissa on, joissa valtio ja kirkko on erillään?
Siis verrataan Suomen valtion ja kirkon suhdetta. Onko eroja?
Suomessa kun tuo valtion ja kirkon ero tuntuu olevan aika heppoisella pohjalla, jos se ei muuta merkitse kuin mainitsemaasi asiaa.
"Valtion ja kirkon katsotaan Suomessa eriytyneen vuonna 2000, jolloin uuden perustuslain myötä presidentti ei enää edes muodollisesti nimittänyt piispoja. "
http://www.hs.fi/mielipide/a1373860878662
http://www.evl2.fi/sanasto/index.php/Kirkko_ja_valtio#Suomessa_oli_valtionkirkko_vuoteen_1870_asti
Taidan jättää aiheen ja aiheesta kyselemisen, kun tulkintoja näyttää riittävän joka lähtöön.
Mitähän mä seuraavaksi kysyisin?
Eihän valtio ja kirkko ole olleet koskaan yhdessä mitenkään muuten kuin että molempiin on kuulunut samoja jäseniä.
Kirkkovaikutusta ei voi estää niinkauan kuin ihmiset kuuluvat johonkin kirkkoon.!
Ja olisi vallan omituista että kirkkoon kuulumaton vähemmistöväki alkaisi määräillä enemmistöä.
Homoilla on oma sisäpiirinsä, tuskin puhua pukahtavat lapsiin sekaantumisistaan.
Kylläkai se homous on hirveä asia.
Ei tiedä kun ei omakohtaista kokemusta niihin vietteihin.
Sinun kannattaakin erota kirkosta, kun papitkin on jo homoja.
Samaten katolilaisten papit vielä lapsiin sekaantujia.
Ja ortodoksikirkko mielletään rysssänkirkoksi