Itsenäisyyspäivä mitalit

Ihme juttu kun H M ei millään saa pressan myöntämää mitallia, ei vaikka kuinka toivottaisiin.Voiko olla niin ettei hänellä riitä ansiot ja onko ollut riittävästi vapaaehtoisena eri yhteisöissä. Tänäkin vuonna mitallin sai moni muu.
11428
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Mistäkö johtuu? Ansiomerkit jaetaan ansioista ja yhteisten asioiden hoitamisesta.

Äänestä
  • Hah, hahahahhah, Taidat olla täysin naivi tapaus tai sitten aivopesty kirkasotsaisella isänmaallisuudella.
    Kyllähän näitä prenikoita myönnettäessä ensimmäinen ehto on, että tunnet ja olet hyvää pataa jonkun sellaisen tyypin kanssa jolla on sananvaltaa näitä esitettäessä ja puollettaessa. Perseennuoleminen on eduksi.
    Myönnän, että osa palkituista saa sen ihan todellisesta ansiosta. Mutta huomattava osa on juuri noita, joilla suhteet toimii. Vielä kun repii suutansa sopivassa paikassa (sillä ei ole väliä puhuuko asiaa vai ei) ja hallitsee perseennuolemisen niin johan tipahtaa mitali.
    - Tiedän täydellisiä mitättömyyksiä, jotka ovat työpaikallaan hoitaneet hommat päin seiniä, mutta ovat tulleet palkituksi, vaikka ovat saattaneet ihmisiä sananmukaisesti sairaalakuntoon. Kun yhteen suuntaan kumartaa niin toiseen pyllistää.
    Näitä mitalleja tehdään eri paikassa kuin niitä jaetaan.
    Niin, että vallankäyttöä nämä helyt ovat pääsääntöisesti

    Äänestä

Se on vain esitys, joka lähtee merkkitoimikunnalle. Se toimikunta on asiantunteva ja osaa varmasti arvioida jokaisen esityksen oikein. Merkit myönnetään ansioista, ei länkytyksestä suunsoitosta saati nuolemisesta. Toimikunta tietää kuka merkin ansaitsee ja kuka ei. Näin se vain on. Ja se on nyt niin. Merkkien kriteerit ovat korkeat.

Äänestä

Joku toimikuntako täällä tuntee jokaisen suomalaisen tekemiset? Sehän tekee ihan päätökset esitysten pohjalta. Perseennuoleminen on olennainen tekijä.

Äänestä

Ei mitalinsaajia mikään toimikunta tutki,esitysten mukaan.Täällä Vimpelissä hyväveli järjestelmä on vuosikymmenet palkinnut mitaleilla kunnanvaltuutettuja ja muita kunnan kanssa tekemisissä olevia olipa heillä ansioita tai ei.Pelkkää teatteria ja myötäkarvaan silittäjien palkitsemista koko homma.

Äänestä
  • LOPETETAAN MITALLI JA ANSIOMERKIT TURHAA MIKÄ TURHAA

    Äänestä

  • Taaskaan ei HM saanut mitallia, suuri pettymys.

    Äänestä

Suomessa olisi hyvin pieni joukko kenelle mitalit kuuluisi.justiin ei tule ketään mieleen
kyllä niitä varmaan jokunen on lehtien palstoilla olevia nimiä kun katselee ei voi kyllä
oikein korkealle arvostaa

Äänestä
  • HM ? Hennes Mauritz? Ai nyt mä hokasinki!

    Millä lihaksilla se mitsku pitäisi antaa, heh heh muhahaaaaaa. *nauraa itsensä kipeäksi*

    Äänestä

Ketä ny tarkoitetaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jrps kirjoitti:

Ihme juttu kun H M ei millään saa pressan myöntämää mitallia, ei vaikka kuinka toivottaisiin.Voiko olla niin ettei hänellä riitä ansiot ja onko ollut riittävästi vapaaehtoisena eri yhteisöissä. Tänäkin vuonna mitallin sai moni muu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu