Vuoden 2014 pikkujoulukeikkaputki jatkuu tiiviinä… Niinpä tähän ketjuun sitten vaan kommentteja, kuvia, videoita ja raportteja lauanatain Fellmanni-keikasta.
Keikkaravintolan sivut:
http://www.fellmanni.com/
Mesta sijaitsee Ruotsinpyhtäällä: http://www.fonecta.fi/yritykset/Loviisa/1695762/Lounasravintola Fellmanni
Keikkaravintolan sivut:
http://www.fellmanni.com/
Mesta sijaitsee Ruotsinpyhtäällä: http://www.fonecta.fi/yritykset/Loviisa/1695762/Lounasravintola Fellmanni
Vastaukset 279
Vanhimmat
Fellmanni tiedotti tilaisuudesta (13.12.):
"Klo:19.00 alkaa VIP-tilaisuus, johon ENNAKKOLIPUT 20 € sisältäen runsaan joulupöydän sekä lipun ilta tapahtumaan.
Ilta tapahtuma alkaa klo 21.00, jolloin kaikki ovat tervetulleita, lippuhinta 5€.
Illan aikana jouluista meininkiä ja tonttutyttö Johanna tanssii "jouluisia" tansseja."
Iltatapahtuman markkinointikuva: http://aijaa.com/20AvUw
Emelie Anderson viesti Tuksukalle 22.11. (FB):
”Olen tilannut timanttiajan kampaajalle 13.12., että saat iltaa varten timantit hiuksiisi, menemme sinne muistaakseni kl 14.00.”
Kyyhkyläiset tapaavat, vihdoin!!1! http://3.bp.blogspot.com/-tPOFjsNVoj4/U7m5bnnu4_I/AAAAAAAAA1k/KIZ7UoKl_Wk/s1600/VIEROITUS KOLMEN KIMPPAA TULOSSA.jpg
-fxf-
Ravintola Fellmannin taustalla häärivät Annika (ravintolapisnes) ja Atte Fellman (Ruukin Rakennuskulma). Ytj-tietopalvelussa ovat tällaiset tiedot firmasta:
https://www.ytj.fi/yritystiedot.aspx?yavain=2099840&kielikoodi=1&tarkiste=F48BAA12FDC2127979636DB474DDF529CF521E02&path=1547;1631;1678
Glamourista Fellmanni-pikkujoulua 2014!!! http://aijaa.com/pcWtHU
Samaa lespahdusta: http://1.bp.blogspot.com/-zPOdfFIP0KY/U7m5bVQBE5I/AAAAAAAAA1g/vjfPreDh1W4/s1600/VIEROITUS KOLMEN KIMPPAA TULOSSA VOL II.jpg
1.7.14: ”Ihana Emelie Andersson auttaa mua raitistumaan!”
http://oi60.tinypic.com/selfrt.jpg
Spirulinaa sullekin - ja ei huolen häivää!: http://2.bp.blogspot.com/-Kh2V2Jv6Jxc/U7m5emCmWGI/AAAAAAAAA2U/rFvOkdDcjZM/s1600/VIEROITUS spurkuliinaa II.jpg
Ja sitte lissää: http://2.bp.blogspot.com/-olFqvqpOXB4/U7m5e0ZAk_I/AAAAAAAAA2Y/Az9yzdgdX9U/s1600/VIEROITUS spurkuliinaa UUS KIERROS.jpg
Saat kuitua, kun syöt granaattiomenat kuorineen, jee: http://2.bp.blogspot.com/-rjWqnOxm7Tg/U7m5gtZ8m_I/AAAAAAAAA2s/R6GePssB57Q/s1600/VIEROITUS puhdistus.jpg
Vieläkö Hopearisti on tallella? http://4.bp.blogspot.com/-mxY7FKXc5Q8/U7m5ecjUhKI/AAAAAAAAA2M/m3RJlae5TXA/s1600/VIEROITUS selffie II.jpg
"Atte Fellman Jeesus perkele. "
"Atte Fellman ja se "toinen johtaja" en ollut sitten minä. eli en halua sellaista manttelia jonka tarkoitus olisi vittuilla r-kieliselle kulttuurille! "
Lounasravintola Fellmanni (facebook)
Herranjumala, että osaa olla törppö akka, googlaisi edes, kuinka noita granaatteja syödään.....
Ei ole juu ihmekään,että on kitkerää....tuota sisus maltoa kun ei missään nimessä syödä!!!
Takuulla joo saakin kuitua ja on kitkerää.....
Mutta eipä Emeliekään ole korjannut tuota syömistä....hmm....antaako sekin mennä osan noista päättömyyksistä vain mennä ?
Emelien luonahan toi kuvakin on otettu.
Taitaa nauraa itsekin tuhnukkeen jutuille........
Joko Tuhnun "ystävät" eivät uskalla tai eivät halua sanoa tolle mistään takasin, naureskelevat vaan takanapäin.
Ällöttää se nuoleskelu ja sydämmiä sydämmiä, oot niin kaunis, oot niin ihana, pus pus.
Ei ole oikeita ystäviä hänellä kun antavat rauhassa sekoilla ja pilata elämänsä, NOLATA ittensä ja syödäkin väärin.
Mutta Tuhnuhan uskoo kaiken kunhan häntä vaan kehutaan ja mielistellään, silloin on ystävä.
Tota naamaa ei saa siistiks ku rälläkällä.
Onks se psykoosissa ?
Ihanaa hieno kuva, hyvä tytöt. ai että kateelisia ottaa pattiin.
hah,hah svenskit ei tervetulleita lounas ravitola fellmanniin.
Siellä on ex juoppo veteraanipissis valmiina hoivaamaan Tunkkia.
Tuksun kertomus 9.12. (7L): "Nyt tulevana torstaina matkustan Ruotsinpyhtäälle jossa mulla on Ruukissa pikkujoulukeikka. Juonnan sen sekä suomeksi että ruotsiksi. Ihana ystäväni Emelie Andersson asuu siellä, hän antoi alkoholismista haastattelun aikoinaan Ylelle. Hän on nykyään absolutisti. Olin hänen luonaan kesällä jolloin olin monta viikkoa putkeen juomatta ja aion tehdä sen nyt taas."
Tuksukan tarkoitus on mennä tänään Ruotsinpyhtäälle.
Meno siirtyi ainakin yhdellä vuorokaudella...
Eme saa taas useammaksi yöksi lempivieraansa.
Ehtiikö Johanna tänään Ruotsinpyhtäälle?
Ilmaisen kyydin se haluaa. Ehkä Porvoon lööperipossu joutuu sen tarjoamaan.
Valkaistuissa hiuksissa ei ole mitään ihmeellistä. Niitä on ollut (yleensä) tuhruisilla baariapulaisilla jo yli 50 vuotta sitten.
porvoo on homojen paikka. fellmanin sanoma.
Tunkki Facessa 12.12. illalla: "Ja tama prinsessa (ei kuitenkaan mikaan "Kellokosken prinsessa hehehee........!!!!!) lahtee tanaan Ruotsinpyhtaalle ja Ruukkiin ihastuttavan ystavani Emelie Andersson luokse ja huomenna esiinnyn Lucia neitona Ruukissa, Lucia pyhimyksen 13.12.2014 kunniaksi."
Kommentti: sitä se hääpuvun sovittaminen Albertilla tiesi... Luciaa... Valon tuojaa...
Ehkä Fellmannissa on huomenna jotain tällaista menoa: https://www.youtube.com/watch?v=VppuD1St8Ec
Onko Johanna päässyt matkaan kohti Emelien kotia?
Ei päässyt matkaan vielä pe 12.12., koska oli pakkaamis-, logistiikka- ja hankintajuttuja vielä niin paljon.
Päässee paikalle vasta tänään la 13.12.
Jullen kuolinhetki oli 14.12.13 klo 02-03.
Viime tippaan jää lähtö:
"Olen itkenyt koko paivan Julian vuoksi
Käyttäjältä Johanna Tukiainen
12.12.2014 22:41
En voinut laittaa ripsienpidennysta, silla ripset irtoavat kun itken niin paljon Julian poismenosta ja varsinkin aitini surusta. Sain vaivoin kaveltya Forumin Glitteriin ostamaan huomista Lucianeidon keikkaani varten uusia ristikoruja ja esiintymisrekvisiittaa, kun kauniita helminauhoja hiuksiini kun Julia rakasti helmia ja ostin jotain jouluisia kimallekoruja. Vien osan lahjaksi niita YKP ihmiselle joita palvelen. Minun piti tanaan lahtea Emilien luokse mutta Joel laittoi hiuksiani ja joudumme yhdessa pakkaamaan morsiuspukuni ja suuren vanteen jotenkin jarkevasti. Lisaksi etsin Emilielle jonkun ihanan mekon juhlia varten ja vien hanelle joululahjoja. Lisaksi Bebelle piti etsia hoitopaikka silla Emiliella on kissoja koirien lisaksi. Han auttaa minut taas alkuun raitistumispyrkimyksessani.
Johanna Tukiainen "
Joululahjat ostamatta ja Eemelin mekko etsimättä, morsiuspuku pakkaamatta ym. ym.
Tässä vielä postauksen yhteydessä oleva kuva, joka kertoo mm. että sitä äklöä Comet-huulipunaa on taas jostain saatu, ja että keltaisuus eikun vaan syvenee: http://aijaa.com/UHPghI
Tunkki, viimeinen: "Han auttaa minut taas alkuun raitistumispyrkimyksessani."
Kommentti: uusi visiitti, uusi armo. Ruotsinpyhtäällä on parempia jaksoja, mutta sitten taas tulee pitkäkestoinen repsahdus. Niin normia, ei se tuosta muutu, ei.
Liimaa ne ripset haisevaan pilluus.
Tuksu raitistuu yhtä usein kuin Keskinen.
Tallinnasta saa edelleen netin kautta.......
tai jos on taas pumminut joltain face kaveriltaan, metodilla HETI MULLE SE NYT ASAP, niinkuin normitti B Koskenrantaakin.
Mimmi istuu pyörätyolissa halvaantuneena, niin tää sika huutaa sille, että KUN SÄ SEN LUPASIT LAITTAA MULLE ASAP !!!!!!!
oksettava tunkki, todella oksettava......
ja sie käy nuolemassa tunkin pillu puhtaaksi , sit voit naida omaa äitiäs oikein kunnolla.
Ei se ole vielä viestinyt, että olisi tavannut tänään rakkaan Emen. Logistisia ongelmia?
Huomenna sen keikka volahtaa Kooman kuolinpäivän puolelle, ellen muista väärin. Tunkero lietsoo itsensä hysteeriseen itkuun. Mitenhän tuo selviytyy Lusija-neidon roolista?
Lucia oli sokea. Ennemmin kuin menetti neitsyytensä.
Jos oikein muistan. Ehkä joku tarkistaa.
Nyt on sen verran glamouria luvassa, että heikompaa hirvittää...
Siis, tänä iltana Ravintola Fellmannissa esikuvansa mukaisesti http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Lucia painavaksi muuttunut Tunkeroinen lyllertää esiin kynttiläkruunussa ja kermakakkuhääpuvussaan… Punainen vyö on, tietty, ja kynttilä kädessä… Sitten sunnuntai-aamuna luemme mediasta, että ilta päättyi kaaokseen, ja koko Ruotsinpyhtää paloi poroksi.
Siinä sinulle uskovaisten jorinaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Lucia
joo oli sokee ja sie vaikutat runkkarilta , tuksun perseennuolija. hintttari
Tuksu (12.12. illalla): ”Joulukuun 12 pvan luukku avautuu! :)
Minut on kutsuttu huomenna esiintymaan Lucia neidoksi Ruotsinpyhtaan Ruukin pikkujouluihin! :) ihanaa, tyveni on viela hieman kellertava, mutta saimme upeasti yhdella kertaa jo tallaisen tuloksen, josta lahdemme viela vaalentamaan tukkaani enemman...
... Minut ovat monet lahiystavani pettaneet ja kaantaneen takkiaan, mutta tallaisissa tilanteessa jyvat erottuvat akanoista. Minulla on myos todellisia ystavia onneksi, kuten Joel ja Emilie Andersson. Julian kautta tutustuin Emilieen ja han on niin sydamellinen ihminen! Ja molemmat rakastavat minua ystavana. Tuskaisuuteni lisaantyy viikonloppua kohden sattuneesta syysta.”
Suuri Keltaisuus: http://aijaa.com/GMoldF
Kyllä se näky onkin, kun Tunkero lyllertää Justiinan tavoin yleisön eteen. Ja se naurettava, pieneksi käynyt hääpuku vielä päällä. Silläkö kuitataan Kooman kuoleman 1-vuotispäivä?
Jokohan valkoinen limusiini kiidättää Glamour-Luciaamme kohti illan keikkapaikkaa?
Sontalusija ei ole koskaan näin aikaisin menossa keikkapaikalle. Tosin hänen piti olla jo eilen ystävättärensä Emen luona Hurrinpyhtäällä.
kandee varoo tulla tänne täällä tapetaan kaikki hurrit, saatana
JUU EI TULLA ENÄÄN ME SUOMEN RUOTSALAISET RUUKKIIN, EIKÄ TAIDA TULLA ENÄÄ TYÖTTÖMÄTKÄÄN KUN NÄKÖJÄÄN TÄMÄ ATTE FELLMAN HAUKKUU JA VIHAA HEITÄ. MINKÄ LAINEN MIES TÄÄ TYYPPI OIKEIN ON EN AINAKAAN OLE SAANUT MUUTA SELVILLE KUN KOVA AUKOMAAN PÄÄTÄ JA KOVA MUIDEN IHMISTEN ARVOSTELIA. KÄYTÄN MIELUMMIN MUITA PALVELUJA KUN LOUNASRAVITOLA FELLMANNIA.
"Tanssivana tonttutyttönä" Tunkki mainostetaan, mutta hän tulee pikkujouluihin Lucijana. Tyylirikko!
Tunkki 13.12. illansuussa: "Minut valittiiin Ruotsinpyhtaan Lucia neidoksi ja tassa teille esimakua siita..... tulossa oleva esiintymiseni Ruukin pikkujouluissa. Ravintolan toinen johtaja keksi siis Lucia neito idean,
tanaanhan on 13.12.2014 and I'm going to perform as Santa Lucia swedish Saint."
Kuva: http://aijaa.com/hB2s16
Hyi hitto miten mauton meikki ammattimeikkaajalla!! Tuo on karsee. Ei o Joe Blascoa ei.
Ai swedish saint?
Neito? Pyhäinhäväistys Lucialle
Tunkki on junamatkalla (Hki-Kotka?), tällainen viesti saatiin noin klo 18:30 (FB):
"I'm on a train now with Bella, were r coming to Ruotsinpyhtaa, Annika Fellman ja Emelie Axxxxxxxx! Jag ar pa vag dit nu!" Kuva: http://aijaa.com/PRahRO
Tunkki klo 19: “Annika Fellman jag ska komma snart dit och jag uptrader forst som Lucia och efter det ar det dags for Jul Show. Emelie Andersom olen kohta siella!”
Tunkki klo19 jälkeen: ”Bella ja Bebe tapaavat koirakaverin.
Junalla mennaan, kohta perilla! :) Emelie tulee hakemaan minua.”
Tunkeroinen 13.12. illalla: ”Bella tykkaa pussailla mua kokoajan, junassa.
Tunti sitten junassa, Bella on ihan kiintynyt minuun, han kuorsaa aina rintakehani paalla. Koirani tykkaavat matkustella kanssani, he masentuvat kuten minakin jos olemme vain kotona ilman seuraa.. Ihana ilta tulossa tanaan.....:) ja ne jotka ihmettelevat ripsiani, niin ehka ei ole tullut mieleen etta joku toinen on laittanut ne minulle.....? http://aijaa.com/IITiPn ”
Joo, Tunkero on menossa junalla Ruotsinpyhtäälle ilmoituksensa mukaan. Onpa mennyt ohi havaintojeni, kun uusi rantarata on rakennettu. Eihän sinne muuten pääsisi junalla.
Eiollutradan varrella hurraajia Jenkkilippuineen?
Tunkki 13.12. illansuussa: ”Tanaan Santa Lucia keikka @ Ruotsinpyhtaa
En luovuta, lupasin sen Julialle. Ostin keikkaani varten Ben Nyen tekoripset joissa on tyvessa vaaleita kimalteita aivan kuin lumihiutaleita, ja nayttavat korut ovat Forumin Glitterista, jonka kanta-asiakas olen. Ostin helmikoruja Julian kunniaksi ja kimaltelevan ristin kaulaani. Tuon ystavalleni Emelielle kauniin pitkan iltapuvun.
Aloitan shown Lucia neitona johon minua siis pyydettiin ja jatkan loppuosan pikkujouluhengessa. Minua voidaan pilkata, mutta naytan "narhenmunat" tanaan ja vedan keikkani myos ruotsiksi. http://aijaa.com/hB2s16 ”
Tunkki noin klo 20: ”Voi kuinka KAUNIS Suomi, ihanaa!!!! Rakastan lunta talvella, Se valaisee nyt pimeaan aikaan niin kauniisti! Ihanaa 13.12.2014 Lucia Neidon paivaa tanaan kaikille, vedan keikkani tanaan ruotsinkielella.
http://aijaa.com/YC9H19 ”
Tunkki teki oharin Eemelin tilaamalle kampaajalle. Ei se ennätä myöskään kippolan "VIP-tilaisuteen" eikä "Illan tapahtuman" alkuun, joka on klo 21.00.
Aamuyöstä Eemelin ukko nostaa Tunkeron niska-perseotteella kartanolle, jos emännän lempivieras riehahtelee.
Myöhästyminen on niiin tyypillistä Tunkille. Ehkä hän ajattelee, että ihmiset juovat odotellessaan itsensä niin humalaan, että hänen ala-arvoinen esiintymisensä ei siinä sitten enää hätkäytä ketään.
Sokka irti!
Ai glamouria on siis jotkut Glitter-myymälän halpiskimallekrääsät?
Sanoisin että on taso vajonnut jos mitään tasoa olisi ikinä ollutkaan. Nyt en tiedä mitä sanoisin.
Onko Tuksu joku Primark-prinsessa Jassun pikkuserkku? Hienouden käsite kun tuntuu olevan samaa luokkaa. Halpisketjumyymälöiden Kiinalainen/Taiwanilainen/Singaporelainen valmisteoksennus on hienointa maailmassa. WOHOO! IHANAA! NIIN MUA!
Ihanan tyylikkäitä nämä meidän white trash tyrkkkikset.
Entä sitten? Huomattavasti ekologisempia ja ihmisystävällisempiä tuotteita kuin Etelä-Afrikan tai Veänäjän kaivoksista käsittämättömän epäinhimillisissä olosuhteissa kaivetut kaivannaiset, joita epätoivoiset hyväksikäytetyt terveytensä uhalla jalostavat koruiksi, joihin minä katsojana en ainakaan koskaan kiinnitä edes mitään huomiota, vaikka olisi maksanut miljoonan.
Minä ainakin arvosta Johannan ja Jasminin inhimillistä otetta koristautumiseensa, sekä heidän vastuullisuuttaan koko ihmiskuntaa kohtaan.
Itse olet yököttävän itsekäs ja pinnallisen materialistinen iljetys, joka pitäisi tuomita pakkotyöhön kaivokseen!
Eikö kylästä autoa löytynyt tuksua hakemaan tai rahaa taksiin, kun pistivät julkisilla matkustamaan?
Vai oiskohan ihan vaan naljailua?
Mahtaa Suurinta vähän sapettamaan junassa koirien ja kapsäkkien kanssa.
Taas yksi typerä lähiössä kisokiruualla kasvanut pintaliitomaterialisti. Totta kai Johanna vastuunsa tuntevana ihmisenä ja ympäristön huomioon ottavana kansalaisena matkustaa luonnon kannalta parhaalla mahdollisella kulkkuneuvolla eli junalla.
Millainen ihminen sinä oikein olet?
Kyyhkyläiset vihdoin perillä ja yhdessä Ruotsinpyhtäällä klo 21:
http://www.seiska.fi/images/upload/ugc/web/4062/2014/12/13/p1992h5ckn10mcubnetr1mc1tup4.jpg
Tunkin postaus noin klo 21: Suudelmia ystavani Emelien kanssa! :) Ihanassa Barbie asunnossa, olen tullut takaisin karkkimaahan! Emelien asunto on kuin suoraan "Liisa Ihmemaassa" leffasta. http://aijaa.com/cCKcQO "
Tunkki klo 21:30: Emelien tervetulotoivotukset minulle! :) Ruotsinpyhtaalla olen, Ruukissa valmistautumassa illan Lucia neito keikkaani. http://aijaa.com/KFRiuD ”
Tunkki 13.12. klo 21:30: ”Ystavani tervetuliais suudelma. Olen aina rakastanut suutelemista, ja nimenomaan suulle suutelemista. Oletteko kuulleet etta ihmiset joilla on paksut huulet, ovat parempia suutelijoita.....;) ja parempia myos yhdessa toisessa asiassa.... http://aijaa.com/Q18yHU ”
Hauska yksityiskohta kuvassa on tuo vaaleansininen lonkerotölkki. ;)
Kyllä juoppo tietää, mitä toinen juoppo palan painikkeeksi tarvitsee!
Kippis ja kannat kattoon.
hieno kuva , kauniita olette hah, hah, kateelliset itkee teille kun ovat niin rumia. yes
Lesbot pussailevat uusissa kuvissa.
Tuhnu vetää esiintymisensä "ruotsiksi". Ei tiedä, että ruotsinpyhtääläisistä vain 19 % on ruotsinkielisiä. Suomenkieliset hermostuvat, jos eivät omaa kieltään kuule.
Mikähän, ettei sontalusijalle kelvannut onnikkakyyti. Olisi päässyt melkein perille.
Niin, juntteja kuten sinä sapettaa kun he kuulevat sivistyneempää kieltä. Kaikki nyt eivät vaan opi sitä ruotsia vaikka kuinka opetettaisiin. Ei sinunkaan kannattaisi olla siitä koko loppuikääsi kateellinen.
Bussissa ei ole ravintolavaunua eikä tilaa koirille ja Tuksun matkatavaroille. .
Tuleekohan sitä rapsaa tai edes yhtään kuvaa Ruukin keikalta, jossa morsmaikku/Lucia-neito! ja tonttutyttö tanssahtelee ja laulaa? Miksi tiara, missä kynttilät? Entä tonttumekko?
Tossa muutama kuva
http://aijaa.com/QpUabw
http://aijaa.com/wGrXwE
http://aijaa.com/asKF7j
http://aijaa.com/Jr1yGm
Oho, tossa jonkun tummahiuksisen ihmisen kanssa otetussa kuvassa Tunkki näyttää oikeasti vähän hoikemmalta :O
Sinnikäs fani ja Lucia-Tucsu bäkkärillä: http://aijaa.com/PibrVT
“In My Dreams God is talking to me... No more words.” http://aijaa.com/RwOfEV (14.12. klo 8 Andersonien asunnolla. Huomaa 2 lonkerotölkkiä tietsikan takana.)
Tytär? Minä luulin paikalliseksi hevaripojaksi. Kyllä on ollut monta rumaa akkaa koolla.
Kiitos kuvista!!1!! Tässä Tuksu ja Arto pussaavat 2011: http://aijaa.com/rYpSl8
Se on Tuomisten asunto (eemelin oikea sukunimi on tuominen
Viinaa pitää olla ja sitten leikitään, että ollaan selvänä....
Valittiin vai valitsi itsensä`? Yollasta Lusijaa en koskaan nähnyt hurreissa asumani aikana ja niitä vuosia tuli liikaa. Anfakaa ruotsalaisille makeat naurut laittakaa juttu Se och Höriin.Suomipojat ne vasta vitsikkäitä on
Dollentunan neitsyt Eller Hur?
Sinä nyt vaan et ymmärrä kauneutta. Kuten et varmaan mitään muutakaan.
Kauneus on katsojan silmässä. Mutta harvoilla persesilmässä niin kuin sinulla.
joo niin on.
viinaa pittää juoda vaan aina viinaaaaaa lisääääääää. saatana
on se joo andersson tekaistu sukunimi ei ole andersson olen tarkistanut on naimisissa miehensä kanssa yli 20v ovat tuominen.
Huuuuooohh.
Joku kommentoi, että hevarin kanssa otetussa kuvassa näyttäisi jo vähän hoikemmalta. No tietysti näyttää, kun on käsitelty kuva. Paksullahan on nykyään täysin pyöreät ja rupsahtaneet kasvot. Jokaisessa hänen itsensä julkaisemassa kuvassa kasvot on käsitelty näyttämään leuasta kapeilta. Paksun kasvot eivät ole oikeasti sen malliset.
Kuoppa leuasta ja htmtkuopat puuttuu vaan
Txxxxxxx Axxxxx jakoi käyttäjän Glamour Dolls fans kuva.
3 t
Oliko johtaja vai harhaanjohtaja ;)
http://aijaa.com/QpUabw
Txxxxx Txxx Lxxxxxx whaaat!?
3 t · Tykkää
Atte Fellman ja se "toinen johtaja" en ollut sitten minä. eli en halua sellaista manttelia jonka tarkoitus olisi vittuilla r-kieliselle kulttuurille!
18 min · Tykkää
Atte Fellman ja sitä paitsi. suvussamme on yksi joka aikoinaan valittiin oikeasti vuoden luciaksi. ja se ei ihan ollut tollanen.
8 min · Tykkää
Txxx Hxxx Mageet shöyt oli..
2 min · Tykkää
(Lounasravintola Fellmanni FB)
Keikasta palautetta.
"
Atte Fellman TURHAAN TYKKÄÄT TUKIAINEN. VAAN HAISTA SINÄ VITTU! KYLLÄ SELLAISET ONGELMAT SAIT AIKAISEKSI TÄLLÄ VITUN KEIKALLASI!
12 min
Johanna Mia Tukiainen Etta mitka ongelmat???
10 min
Johanna Mia Tukiainen Oletko seonnut Atte vai mika lienee.....???
9 min
Atte Fellman no maine meni ainakin julkisilla sivustoilla ja vitun apina vedit sitten keikkapalkkionkin käteiskuittia vastaan. siinä mulla on huomena aamulla selvittämistä hkin ulos-oton kanssa. vitun apinat
Atte Fellman ja älä sinä narkkari huora minulle puhu sekoamisesta yhtään mitään
Johanna Mia Tukiainen Torkea kunnianloukkaus!!!!! Teen susta rikosilmoituksen.
Atte Fellman tee saatana ihan mitä lystäät ja miten sellasen kunniaa voi loukata jolla sitä ei edes saatana ole. vitun valehtelija ja kusettaja "
Mitä tuolla on oikein taas tapahtunut? Tuo mekko onkai hänen vanha hääkolttunsa?
ATTE FELLMANNI PIMAHTANUT.
"Hxxx Hxxxxxx Outoa käydä julkisesti esiintyjän sivuilla haukkumassa. Kai te nyt itse siellä ravintolassa tiedätte miten palkkiot tilitätte?
24 min
Xxxx Xxxxxxx niin mekin luultiin eli meille valehdeltiin jotta asia hoidetaan yrityksen kautta ja yhtä äkkiä olikin käteiskuittia. jota sitten huomenna selvitetään ulosmittaajan kanssa
21 min "
Kyllä yrittäjän pitää tietää, jotta miten toimitaan. Yrittäjän velvollisuus on selvittää asiat ennen kuin maksaa palkkion. Jos on lyhentämättömänä palkkion maksanut, niin sitten vaan tilannut yrittäjä maksaa hiukka enemmän.
Tyhmyydestä sakotetaan.
Ei opi ilmeiseti, että von lyllerö valehtelee sitten kaikesta......
todellakin jos ovat idioottimaisuudessaan käteisellä maksaneet, niin oma vikansa.
en kyllä ymmärrä, mitä ne jälkikäteen uo:lle mitään maksaisivat, jos toinen on valehdellut.
Mutta pitää olla PÖNTTÖ, ettei mene rekisteristä katsomaan, onko yritys pystyssä, vai ei.
Yrittäjän velvollisuus on ennen palkkion maksua selvittää maksunsaajan rasitteet. Eli kyllä yrittäjä maksaa, vaikkei Johanna maksaisikaan. Oma mokahan se on yrittäjälle ollut, että ei ole noudattanut ulosoton ja verottajan määräämää tapaa maksaessaan "meikkipussiin" artistin palkkion.
Kerrankin Raili oikeassa. Yrittäjän pitää tietää.....
Ja niin mamma suolinen oli sitä mieltä, että pahat bnäädät, kun ilmoittaa keikkapaikoille ja varoittaa, esikoistyttären tempuista.....
Ei menneet viestit perille ja noin siinä sitte kävi.
Mitäs tilasivat ähä, ähä.....
Ei ne opi, ei.
Asia selvitettiinkin jotta hän tekee homman laillisen yrityksen työntekijän roolissa mutta sitten ko paskakasa muuttikin suunnitelmaansa sitten jotta ottaa kuittia vasteen käteen rahat. eli homma meni laillisesti kuitenkin verokortilla ja ulos-ottomieskin on tästä tyytyväinen mutta mä taas en koska ei pysynyt sovitussa asiassa T:Atte
Miksi te sitten suostuitte muuttamaan maksutapaa? Olisitte sanoneet, että sopimusta noudatetaan ja sillä sipuli. Vai vaatiko Johanna jo ennen esitystä sen käteismaksun ja sanoi (siis kiristi), että ei esiinny, jos ei makseta ennakkoon? Olisitte sanoneet, että sovittu sopimus raukeaa sitten siihen. Miksi ette noin toimineet? Halusitteko todellakin saada "vitsin" esiintymään ja siksi nöyrryitte Johannan sanelemien vaatimusten edessä?
Kyllä palkkio maksettiin ihan keikan jälkeen ja vain puolet siitä koska ulosottoon tilitettiin toinen puoli. mistään kiristämisestä ei kyse ollut mutta oli varmaan pienimmän riesan tie toimia näin, vaikka muuta sovittiinkin alunpitäen. ja itselläni taas sovituista asioista poikkeaminen tarkoittaa aina sitä jotta poltan päreeni. ja sen sanon jotta jos ihan oikeasti olisin tiennyt mitä tuleman pitää monenkin asian suhteen niin kyseistä esiintyjää ei koskaan olisi meille tullut. kyllä sen verran aiheetonta paskaa ja mustamaalausta ollaan osaksemme saatu.
Niinhän se vähän on, että sitä yks´ jos toinenkin kilahtaa etenkin silloin, kun sovitusta poiketaan.
Jouduitko Atte maksamaan työnantajan sotu-maksut Johannan keikasta? Tarkoitan tällä sitä, että millaisella "statuksella" Johanna esiintyi. Oliko hän palkansaaja, vaiko yrittäjä?
ATTE FELLMANNI PÖNTTÖ.
pas-kaa että firman kautta menee palkkio. Jätti kertomatta että sillä ei ole mitään firmaa. Eli suoritti petoksen. HAHAHEEE häkkiin lähtee kohta toi narkkari-huora. PS: ja sitten koju reikäpää puolustaa tätä sikaa.
Tunkki 14.12. ”Blonds have more fun! Isorintaisia blondeja ei voita mikaan!! :) http://aijaa.com/S5bBVq ”
Tunkero retkutti ravintolaa. Otti keikkapalkkion meikkipussiinsa, vaikka osa palkkiosta kuuluisi Helsingin ulosottovirastolle.
Atte Fellman antoi palaa ja sanoi asiat juuri siten kuin petettynä ajattelee. A new hero is born?
Aikas helmee jos noi facesta kopioidut jutut on aitoja xD Ravintelin omistajat pisti taas kunnon shown pystyyn. Vaan juu, toivottavasti tulee näätärapsa että kuullaan mitä ongelmia siellä on sitten tullut yöllä...
Ei helwata tota tunkin naamaa tässä kuvassa http://aijaa.com/PibrVT
Miten voi 36 vuotias näyttää tolta!? Ku ikää ois 50!
Ja noi huulet! Ei saatna. Suokaa anteeksi hetkinen, menen kaivamaan silmät päästäni.
ja toi atte fellman näyttää kuvissa 70v ja on tuksuakin huomattavasti nuorempi. eli lapsi vielä. siksi niin suurisuu elämän koulu vielä pojalla käymättä hih, hih,
"Xxxx Xxxxxxx niin mekin luultiin eli meille valehdeltiin jotta asia hoidetaan yrityksen kautta ja yhtä äkkiä olikin käteiskuittia. jota sitten huomenna selvitetään ulosmittaajan kanssa
21 min "
No eikö niille etukäteen mailannut seitsemäntoista ja puoli näätää ja valistanut heitä tunkin taloussotkuista ja väkivaltaisuudesta ym. ym. ym.?? Niinhän näillä palstoilla aina uhataan, julkaistaan keikkaravintoloiden omistajien yhteystietoja ym. että näädät ottaisivat yhteyttä ja haukkuisivat tunkin pystyyn jo ennen keikkaa? Näädillä painaa joulukiireet päälle?
Ruotsinpyhtää-gate 13.12.14:
* Toiminimi Dolls Dancers/ Johanna Tukiainen on poistettu Verohallinnon ennakkoperintärekisteristä. Täten yrityksellä ei ole ollut toimilupaa 31.8.14 jälkeen:
https://www.ytj.fi/yritystiedot.aspx?yavain=1728365&tarkiste=0C7A8BA105E214FBB05D8FD2A2A81588D6D86A82&rekhist=True&leihist=false&path=1547;1631;1678
”Ennakkoperintärekisteri. Kun työn suorittaja on merkitty ennakkoperintärekisteriin, suorituksen maksajan ei tarvitse toimittaa ennakonpidätystä maksamastaan työkorvauksesta tai käyttökorvauksesta.”
Linkki, Verohallinto: http://www.vero.fi/fi-FI/Yritys_ja_yhteisoasiakkaat/Yhdistys_ja_saatio/Ennakkoperintarekisteri
* Kun yrityksellä (Dolls Dancers) ei ole "toimilupaa", eikä työn suorittaja esitä verokorttia, keikkapalkkiosta on pidätettävä 60 prosentin vero seuraavan asetuksen mukaisella tavalla.
Ennakkoperintäasetus: ”3 § (17.6.2010/568)
Ennakonpidätys on toimitettava 60 prosentin suuruisena, jos suorituksen saaja ei anna suorituksen maksajalle verokorttia eikä maksaja saa 2 §:ssä tarkoitetulla tavalla pidätyksen toimittamista varten tarvittavia tietoja eikä ennakonpidätystä toimitettaessa ole sovellettava tässä asetuksessa tai Verohallinnon ennakonpidätyksen määrästä antamassa päätöksessä tarkoitettuja muita pidätysprosentteja.”
* Edelleen, Tukiainen on Helsingin ulosottoviraston asiakas, jonka nettopalkkiosta osa kuuluu ulosottovelkojen lyhentämiseen. Tukiaista koskevaa perintää hoitaa kihlakunnanvouti Ilkka Stenius tai kihlakunnanvouti Lauri Kolu, puh. 029 562 2600 (keskus).
Ne ei ole viissiin uskonut sitten ilmoitukseia. Tai sitten ovat vain oikeasti NIIIN typeriä, että uskovat tuksua, eivätkä tarkistele mitään.....
Ei se ole noin! Raili tuossa aiemmin muussa ketjussa väitti, ettei missään ole säädetty, että kuusikymmentä prosenttia olisi otettava ja linkkasi vero.fi sivulle. Kyllä Raili tietää.
Niinpä sanoin ja olen edelleenkin samaa mieltä. Se, jotta millaisen verokortin jokainen artisti esittää, vai esittääkö ollenkaan on asia erikseen.
MIKÄ VITUN ARTSITI!!!!????????? DDDDDDDDD
Suolinenkin kerkes haukkua nää lmoittaneet bnäädät.....
Eli jos eivät uskoneet, niin ma syynsä.
Ja ilmeisesti noille raintoloille pitää lmoittaa noista metkuista.
Tulee muuten kalliiksi nää shoet.....
Säähän olet tunnetustikn omaa mieltäs, vaikka todisteet sanoisi muuta.
No, itseähän itsestäsi tyhmän teet.
Ei kukaan muu.....
Ja sehän on ihan v****n sama mitä mieltä sä oot, kun laki sanoo faktat" Sä s@@tanan perskärpänen oot aina vaatimassa faktaa ja todisteita, ja sit kun ne sun nenän eteen läntätään, niin sä alat vinkuu jostain omasta mielipiteestä.Yritä nyt idolis persläven ympärillä pyörijä, et KETÄÄN ei kiinnosta sun mielipitees, vaan niille nauretaan, jos ne nyt ylipäätään huomioidaan.
Mitä todisteita tässä nyt on kysytty?
itseähän itsestäsi tyhmän teet
Nyt on ihan pakko kysyä, mitä tuo lause tarkoittaa? Lause "Itseähän itsestäsi teet" olisi kyllä ymmärrettävä, samoin lause "itsestäsi tyhmän teet", mutta tuollaisena se on käsittämätön.
Voisitko siis tarkentaa?
tuliko kilarit, käy lääke kaapillasi.
http://aijaa.com/Jr1yGm
"Joku kommentoi, että hevarin kanssa otetussa kuvassa näyttäisi jo vähän hoikemmalta. No tietysti näyttää, kun on käsitelty kuva. Paksullahan on nykyään täysin pyöreät ja rupsahtaneet kasvot. Jokaisessa hänen itsensä julkaisemassa kuvassa kasvot on käsitelty näyttämään leuasta kapeilta. Paksun kasvot eivät ole oikeasti sen malliset. "
Joo, kyllä noi leuankäsittelyt tiedän, mutta tossa kuvassa myös vatsanseutu oli aiempaa hoikemmassa kunnossa.
Ja missä välissä se joku sen kaveri/orja ehtii ne photoshopata jos lähettää yöllä samalta keikalta otettuja kuvia? :O
Joskus neljältä yöllä tähän ketjuun oli laitettu nämä neljä linkkiä eilisillan esiintymisestä.
http://aijaa.com/QpUabw
http://aijaa.com/wGrXwE
http://aijaa.com/asKF7j
http://aijaa.com/Jr1yGm
Niistä näkyy selvästi, että yleisön ottamat 2 kuvaa ei ole photoshopattuja, mutta paksun omalta sivulta poimitut 2 kuvaa ovat. Niin että joku ne kuvat käsittelee, ennen kuin ne laitetaan paksun sivuille.
No näkeehän sen jo näistä kirjoituksistakin täällä, ettei tuollainen yleisö osaa edes Photoshoppia käyttää. Muutenhan ne olisivat töissä eivätkä paikallismarketin kassalla, nimittäin siiderikorijonossa.
keikkapalkkion maksaja avautuu tuksun petollisuudesta. Todellakin on kiva palkkionmaksajan asioida ulosoton kanssa. Kun asia saadaan selvitettyä, että tunkki teki petoksen, niin hyvä heiluu ja tuksu pääsee linnaan.
Jos on ollut velvollisuus pidättää ulosottoon, ja ei ole niin tehnyt, maksaa sitten sieltä omasta kassasta, simppelii. Nää leuankavennukset yms. Hoitanee ohjelma, mulla on Nuukialaisessa Lumia Selfie, ja siinähän se samalla suurentaa silmät, valkaisee hampaat, kaventaa posket, leuat jne. Aifonille niitä lie kovinkin paljon!
kassastaan ja haastaa tuksun käräjille petoksesta. Jess.
kieltäytynyt maksamasta ollenkaan. Tunkki ei olis mahtanut mitään. Oisko haastanut käräjille? Tuskin . Olis varmaan järjestänyt kohtauksen. No me näädät oltais saatu hyvää matskuu nettiin.
En nyt ymmärrä, mistä baarinpitäjä Atte Fellman näin hermostui. Tunkeron standardeilla shoe oli huippumenestys:
- saavuttiin myöhässä paikalle
- saavuttiin kännissä ja pilleripöhnässä paikalle
- vittuiltiin yleisölle
- vittuiltiin suomenruotsalaisille erikseen
- yleisö vastasi samalla mitalla takaisin
- tapeltiin ravintolahenkilökunnan, yleisön ja järjestysmiesten kanssa
- lopuksi sujautettiin keikkapalkkio kokonaisuudessaan meikkipussiin, ilman ennakonpidätystä, alvia tai muita häiritseviä pikkuseikkoja
Bonuksena oli ilmeisesti enkeliystävä Emelie A. ottaen huomioon, että Atte Fellman kiroaa monikossa "vitun apinat".
Maksava yleisö varmaankin sai sitä, mistä maksoivat.
standardeilla muttei ravintoloitsijan. Tunkin kanssa oppii vain kantapään kauttta.
olitko paikalla vai onko jossain jo keikkarapsa esillä? linkkiä?
kehui itseään lainkuuliaiseksi kansalaiseksi ja samantien petos. Toi ämmä on niin rikollinen että oikeat rikolliset jäävät tunkin varjoon. Valehtelee,varastaa,kust-taa ja sitten kun haluaa jotain muuta niin hakkaa tai puukottaa jonkun. Mitäpä SOLLENTUUNAN RAILI TÄHÄN SANOISI.
Ravintoloitsija oma moka.
Tuksussahan ei mitään vikaa?
Valehdella voidaan ja jos toinen uskoo, niin se onkin uskojan syy, ei valehtelijan?????
ja sinä kun olet täälläkin jatkuvasti länkyttänyt, että valheista joutuu vastuuseen.....
kuis nyt onkin eri asia???
Jos harjoittaa yritystoimintaa, niin kyllä silloin pitää osata kysyä tiettyjä asioita.
Pidä pääs kiinni raili, ja tunkki kusetti nyt kyllä väärää henkilöä. Aten kanssa EI nimittäin kannata ruveta riitelemään. Tällä kertaa tunkki jää kakkoseksi.
Kyllä yrittäjän pitää olla tietoinen tollasista jutuista.
Opettele lehmä taas lukemaan.
On varmaan kysytty, mutta jos toinen valehtelee niin se onkin raflan vika...
Tää on taas niin suolista kuin olla ja voi......
Justiisa.
Kyllä on raflan vika. Kyllä yrittäjän pitää ymmärtää yritystoiminnan alkeet ja etenkin ne velvoitteet. Mietipä ihan ite tällaista. Jos vaikka raflaan tulee asiakas jonka kortti ei toimi ja laite ilmoittaa, että ei ole katetta, niin mitä se raflan kassa sanoo? Se sanoo, että vaan käteinen kelpaa. Jos raflaan astelee joku tyyppi ja sanoo, että esiintyy siellä ja laittaa laskun, jossa on joku ly-tunnus, niin uskooko raflan pitäjä sitä ihan tuosta vaan? Eikö hänen tehtäviinsä kuulu tarkistaa laskun esittäjän tiedot ennen palkkion maksamista?
Ihan oma vika on, jos ammatinharjoittaja uskoo ja takkiin tulee.
VITTUAKO taas puolustelet narkkaria. Onko kusta taas läikkynyt päässä. Olet yhtä sairas kuin tyttäresi JÖHÄNNÄ.
Ja valehtelijan vika ei ollenkaan???
Niinpä niin.
Sollentuunan raili taas oikeassa....
Siinä Marja Suominen taas puolustaa rappiotytärtään, niin kuin syksyllä Seiskassakin.
Kenes vika se sitten on jos lattiamoppi saapuu työpaikalle myöhässä ja jurrissa?
Artistin oma vika se on, jos keikalle tullaan kännissä ja myöhässä. Sen myöhästymisen ymmärtää, jos artistilla on pätevä selvitys myöhästymiselleen. Esim. vaikka auto hajosi, autokolari tukki tien yms.. Johannalla tollanen ei mene läpi, koska Johannalla se myöhästyminen on tapa.
Atte on vittu kova! Nyt tunkki saa turpaansa muutakin kuin viikon kusessa lionnutta kyrpää!
Minä ainakin äänestän Attea, jos se lähtee eduskuntaan ehdokkaaksi! Atte ja Tolvanen lopettaa rikollisuuden tästä maasta!
näin on mutta ei munaa myöntää, kun on munaton mies.
No oliko ihan pakko kutsua tuollainen esiintyjä? Siitäs saa ihan koko rahalla. Kiittäköön onneaan ettei koko kassa lähtenyt mukaan tai tarvittu palokuntaa tai poliiseja.
Olipa upea keikka. Vielä kun saisi nähdä videon "parhaista" hetkistä. Ajatelkaa: känninen Lucia tappelee ravintolassa.
Joku yksinkertainen kassa lienee laskenut Tunkille setelit meikkipussiin tietämättä ulosottoviraston laillisesta saamisesta.
fIKSU AKKA KUSETTI ATTE FELLMANNIA , ULOSOTTOMIESTÄ JA KAIKKIA MUITAKIN HYVÄ TUNKKI ON BEST.
Tuksun kakku kasvaa huimaa vauhtia, kun verottaja ja ulosotto vaativat rangaistusta jatketuista jutuista. Ämmykkä luulee, ettei kukaan saa tietää ja että voi jatkaa tuota touhua maailman tappiin.
Olisi toki maksajan pitänyt tarkistaa sekä ennakkoperintärekisteri että ulosottoasia, kun nyt niistä on tietoinen. Ei kukaan itseään kunnioittava yrittäjä voi jatkossa todellakaan tilata enää skunk** eikun Tunkkia "esiintymään", että sekunda-Lucia laskee siis vain omille nilkoilleen, kuten aina.
Fellmanni-ravintolan taustahenkilöt ovat Annika ja Atte Fellman (AF).
Tunkin keikan sinänsä siistiin Fellmanni-ravintolaan möi Emelie Anderson. Emelie ja Tunkki toteuttivat yksissätuumin upean puhalluksen. Palkkio noin 1000 euroa maksettiin Tunkille etukäteen.
Kuitenkaan sellainen ei ollut laillinen menettely, sillä Tunkin yritys on poistettu ennakkoperintärekisteristä. Lisäksi hän on Helsingin ulosottoviraston kanta-asiakas; osa palkkiosta kuuluu Tunkin velkojille. Verotkin olisi pitänyt maksajan periä palkkiosta.
Ja tällaista keskustelua siis käytiin Facessa sunnuntai-aamuna (14.12):
AF: ”TURHAAN TYKKÄÄT TUKIAINEN. VAAN HAISTA SINÄ VIT-TU! KYLLÄ SELLAISET ONGELMAT SAIT AIKAISEKSI TÄLLÄ VI-TUN KEIKALLASI!”
Tuksu: ”Etta mitka ongelmat??? Oletko seonnut Atte vai mika lienee.....???”
AF: ”no maine meni ainakin julkisilla sivustoilla, ja vi-tun apina vedit sitten keikkapalkkionkin käteiskuittia vastaan. siinä mulla on huomenna aamulla selvittämistä hkin ulos-oton kanssa. vi-tun apinat.”
AF: ”ja älä sinä narkkari huo-ra minulle puhu sekoamisesta yhtään mitään.”
Tuksu: ”Torkea kunnianloukkaus!!!!! Teen susta rikosilmoituksen.”
AF: ”tee saa-tana ihan mitä lystäät, ja miten sellasen kunniaa voi loukata jolla sitä ei edes saa-tana ole. vi-tun valehtelija ja ku-settaja.”
Tuksu: ”Mika sun kielenkayttosi oikein on??? Todella torkeaa!”
AF: ”empähän ole ainoa joka on törkeä. tosin toiset ovat teoissaan törkeitä. itse olen sentään rehellinen tosin kun eräät toiset.”
Jarno Ranta: ”kiva täti”
AF: ”on niin saa-tanan kiva. ainakin on huomenna hommaa kun selvittää palkkio asiaa viranomaisen kanssa.”
Hans Hansson: ”Outoa käydä julkisesti esiintyjän sivuilla haukkumassa. Kai te nyt itse siellä ravintolassa tiedätte miten palkkiot tilitätte?”
AF: ”niin mekin luultiin, eli meille valehdeltiin, jotta asia hoidetaan yrityksen kautta ja yhtä.” äkkiä olikin käteiskuittia. jota sitten huomenna selvitetään ulosmittaajan kanssa.”
Heh, heh! :) Näin ennusti ylempänä ketjussa nimim. "Voi elämä!1!!" 13.12. aikaisin aamulla (klo 7); osui ja uppos:
"Nyt on sen verran glamouria luvassa, että heikompaa hirvittää...
Siis, tänä iltana Ravintola Fellmannissa esikuvansa mukaisesti http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Lucia painavaksi muuttunut Tunkeroinen lyllertää esiin kynttiläkruunussa ja kermakakkuhääpuvussaan…
Punainen vyö on, tietty, ja kynttilä kädessä…
Sitten sunnuntai-aamuna luemme mediasta, että ilta päättyi kaaokseen,
ja koko Ruotsinpyhtää paloi poroksi."
Eiköhän se sillä lähde, että ravintoloitsija maksaa ulosottovirastolle ja verottajalle muille tellin lellin yms. kerjääjille tollasen 500-1 000 €uroa. Aika hyvä keikkapalkkio Johannalle. Tonni puhtaana käteen ja "työnantaja" maksaa kaikki pakolliset kulut ulosottoineen kaikkineen.
Kannattais olla tarkempi. En usko, että ravintoloitsija voi olla niin tyhmä, että ei muka osaa tarkistaa tuollaista.
Mutta kun Atte on rehellinen yrittäjä, joka raataa rankasti elantonsa eteen eikä ehdi kaikkea turhaa pyrogratiaa käydä läpi!
Jos Atte pääsee eduskuntaan niin laittaa varmasti myös yrittäjän asiat ja tämän tolkuttoman pyrogratian kuriin!
Buukkasivatkohan heti uuden keikan tulevalle vuodelle?
Eipä ravintoloitsija puhu mitään illan voitosta. Kumma pillittäjä.
Vittu toi Suomisen kalkkuna on kyllä uskomaton pösilö DD
Josko vielä perustelisit väittämäsi.
Kysymys sinulle Raili Suominen oletko hullu vai alkoholisti vai molempia?
Oletko tänään humalassa kun puolustat Tunkkia niin ahkeraan,eikö sinua hävetä?
Olen kuullut että sinulla on alkoholi ongelma,se selittäisi käytöksesi?
Mikset muuta Tunkin kanssa yhteen,olisit neuvonantaja.
... kannattaa tutustua tarkemmin verotusohjeisiin, niin huomaat että raili on oikeassa.
Jopa kotitaloudelta edellytetään tarkastamaan yrityksen ennekkoperintärekisteritilanne ja suorittamaan ennakonpidätys, jos rekisterimerkintää ei ole.
http://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Kotitalous_tyon_teettajana/Kotitalous_palvelun_ostajana(9885)
Eli jos tilaat glamourshoen kotiisi ja maksat meikkipussiin 1500€ niin joudut maksamaan lisäksi vähintään ennakonpidätyksen noin 200€.
Kaikki kirjoituksesi puhuu puolestaan. Tarvitset pikaista hoitoa suljetulla osastolla.
... niin ja ennekonpidätys pitää siis maksaa valtiolle - ei siis sinne meikkipussiin.
Raili hakeudu hoitoon. Taitaa koko perhe olla latvakakkosia. Uskomatonta sontaa taas väännät. Tunkki kuset-ti eli valehteli ja sinä pelle puolustat.Olisikohan parempi sinunkin lopettaa täällä.
itkupilli tua atte ollut koko ikänsä koko fellmannin suku luulee olevansa ruukin NAPA muita ei ole kun fellmannit fellmannit fellmannit.
kuka perkele tonne lounasravitola fellmanniin enää huoli mennä ei kukaan.
Saisko tappeluista yksityiskohtaisempaa tietoa. Repesikö Lucia-kolttu?
Sen verran korjattakoon, että somessa tapahtuneesta viestinnistä ei voi päätellä, että tunkero olisi suoraan heittänyt herjaa suomenruotsalaisuudesta. Viittaan tähän:
"Atte Fellman ja se "toinen johtaja" en ollut sitten minä. eli en halua sellaista manttelia jonka tarkoitus olisi vittuilla r-kieliselle kulttuurille!
18 min · Tykkää
Atte Fellman ja sitä paitsi. suvussamme on yksi joka aikoinaan valittiin oikeasti vuoden luciaksi. ja se ei ihan ollut tollanen.
8 min · Tykkää "
Ruotsia puhuville Lucia-neitosen päivä on tärkeämpi kuin suomen kielisille. Koska Ruotsinpyhtään asukkaista on 19% ruotsin kielisiä, niin luultavasti heitä oli vastaava osuus ravintolan yleisöstä.
On se varmasti ollut näky, kun humalainen Tunkero on lyllertänyt lavalle vanhassa hääpuvussaan ja ilmoittanut tulleensa valituksi Ruotsinpyhtään Lucia-neidoksi. Seuraavana olisi ollut tuksun tulkinta "laulamisesta" - och svenska också.
Suomen kielisille tämä olisi varmaan mitä mainiointa parodiaa mutta ruotsinsuomalainen voisi ottaa karkeana loukkauksena kulttuuriansa kohtaan.
Kuvitelkaa, jos adventtina 36-vuotias Tunkero nousisi likaisessa koltussa läskeineen lavalle kännissä hoilaamaan Hoosiannaa ja ilmoittamaan olevansa jälleensyntynyt Neitsyt Maria.
Raitsu_suomiska vedä reva päähäsi.
Raitsupa vaan ei vedä revaa päähänsä.
Mä tiedän, että yritystoiminnan ja palkansaajan eroavuuksia on vaikeaa selittää teille, mutta yritetään nyt vielä kaiken uhallakin.
Johanna oli myynyt keikan Dollssien nimiin (Dollssit on yritys, muistaakseni toiminimi). Kapakoitsija oli mennyt siinä retkuun ja luottanut, että hän tekee "kauppaa" yritykseltä yrittäjälle. Eli maksanut sen laskun ja antanut kuitin (kassaan ja Johannalle). Jos yrittäjä olisi ollut ajantasalla ja ammattitaitoinen yrittäjä, niin hän olisi laittanut ly-tunnuksen hakuun ja kappas kummaa. Hän olisi huomannut, että yritys on poistettu enpirestä. Silloin pitää herätyskellojen soida pääkopassa. Ammattitaitoinen yrittäjä olisi selvittänyt ennen "meikkipussiin" maksua, että mitä velvoitteita on jäänyt hoitamatta, koska tollanen tieto ilmestyy silmien eteen. Hän olisi vähentänyt kaikki pakolliset maksut ulosottossa olevat suojaosuuden yli menevän summan ennen maksua. Tai olisi kylmästi sanonut, että saat maksun sitten, kun on selvittänyt viranomaisten kanssa, että miten toimitaan.
Jos yrittäjä on niin ammattitaidoton, että ei ymmärrä edes alkeita yritystoiminnasta, niin kärsiköön nahoissaan. Ensinnäkin jo se, että tämä kapakoitsija on jättänyt noudattamatta viranomaisten vaatimuksia on jo melkoinen moka. Ja ajatelkaapa vaikka sitä, että hän on tyhmyyksissään mennyt maksamaan Johannalle yli suojaosuuden. Ei oikeesti tuo kapakoitsija voi syyttää ketään muuta kuin itseään hölmöydestä. No rahalla siitä selviää. Toinen tonni kehiin mukaan, kyllä se siitä ja vastaisuudessa kannattaisi olla tarkempi.
Sinä päivänä kun sinun suuri idolisi påskalta haiseva narkkari lentää häkkiin tai monttuun korkkaan ison skumpan ja nauran sinulle RAILI pas-kasen naurun. Koska jos joku tässä tivolissa jää kakkoseksi se olet sinä ja narkkarihoratsu. Hyvää loppu elämää sinne sölletyynååseen.
Naura vaan vapaasti. En missään ole puolustellut Johannan tekemisiä. Tässäkin ketjussa olen perännyt vastuuta ammatinharjoittajalta. Oikeesti ei ole tätä päivää maksaa keikkapalkkioita meikkipussiin ja leikkiä jälkikäteen tietämätöntä.
Raili on kyllä tässä asiassa oikeassa.
Juuri sen takia ihmettelen, miksi kukaan ylipäätään enää tilaa tuota öh "artistia"?
Edes naureskelumielessä.
Se kun ei lopulta paljon naurata kun joutuu oma yritys kuseen artistin hoitamattomien asioiden takia.
Sitäpaitsi tervejärkistä ihmistä ei Tuksun touhut kauheasti enää edes naurata, pikemminkin on myötähäpeästä oksettava olo.
En tod.puolustele Tuksua, mutta kertoo yrityksenkin arvomaailmasta jos pitää tilata puolihullu sekakäyttäjä "naureskelumielessä" firmaansa esiintymään häämekossaan.
Oikeesti, mikään itseään kunnioittava pulju ei tota tilaa, eikä halua olla missään tekemisissä.
Miten se sanonta menikään, että hullu saa olla, mutta ei tyhmä.
Raili S perää isoon ääneen vastuuta AMMATINHARJOITTAJALTA. Hei haloo nyt, eikös se Tukinainen ole AMMATINharjoittaja mitä häh?
Miten kukaan voi olla noin kieron puolueellinen.....Raili voi. :)))))))
ja eikö niin ole ettei nyt ravintoloitsija voi mahdollisia alvejakaan laittaa vähennyksiin. Eli persnettoa taisi tulla, toki oluen myynnissä on voinut olla piikki, joka tasaa tilannetta.
Onko Upsalan tiedot jo vanhntuneet, vai mistä tökkii !!11!!?? ly-tunnus??? 11!!!11 tarkoitatko y-tunnusta???
Onko Upsalan tiedot jo vanhentuneet, vai mistä tökkii !!11!!?? ly-tunnus??? 11!!!11 tarkoitatko y-tunnusta???
Onko sulla tietoa, että Johanna olisi ammatinharjoittaja? Mikähän firma?
Varmaankin vanhentunut. Tulee automaattisesti tuo LY-tunnus. LY-tunnarit muutettiin jossain vuosituhannen vaihteen jälkeen Y-tunnuksiksi, mutta samaa asiaa tarkoittavat. Ymmärtänet kuitenkin, mitä tarkoitin, jos et ymmärtänyt, niin tutustu ihmeessä täältä:
http://www.taloussanomat.fi/porssi/sanakirja/termi/ly-tunnus/
Ootko muuten taas siemaillu, koska Johannalle suunnatun promillemittarin mukaan olet melkoisessa tuiskeessa?
Raili hei nämä iän ikuiset nalkuutajat täällä ne nuolee kapakoitsijan persettä niin että vielä aamullakin on suu ruskea sellasta porukkaa asuu ruukissa ne nuoleskelee attea eivät raukat uskalla olla kun samaa mieltä joka asiassa mitä atte sanoo nää on jus sellaista porukkaa jotka nuolee ja ottaa suihin attelta.
hyvin sanottu , ja ihan oikein.
MITEN TUO MIELIPUOLI ALKKIS SAA PITÄÄ KOIRIA????????????
Koska Suomen eläinsuojelulaki sallii sen. Suomessahan ei ole esim. minkäänlaista vaatimusta koiran ulos viemiselle, kuten monessa muussa maassa. Täällä saa täysin vapaasti antaa koirien kuseksia kylpyhuoneen lattialle, jos siltä tuntuu.
Eikä kukaan eläinsuojelija voi sille mitään koska mitään lakia ei tässä rikota.
Että muistakaa nyt nämäkin asiat kun tulee seuraavat vaalit, valitkaa sinne sellaiset ihmiset jotka haluaa huomioida myös eläimet lainsäädännössä. Aina vaan paasataan lapsista ja vanhuksista, mikä on tärkeää mutta on paljon muitakin korjattavia asioita, eikä ne sulje toisiaan pois. Muistakaa äänestää! Mielellään nuoria, saadaan ne vanhat saamattomat ylimieliset naamat sieltä pois. Nuorilla on nykyään paljon asiaa.
"MITEN TUO MIELIPUOLI ALKKIS SAA PITÄÄ KOIRIA???????????? "
Poliisi ei voi kokoaikaa olla jonkun vieressä vahtimassa ettei lakia rikota.
Jokaiselle rassukalle pitäis vissiin olla oma poliisi, palomies, lääkäri, sairaanhoitaja, lähihoitaja, psykologi ja psykiatri vierellä kulkemassa 24/7?
Tuksu tarjoaa jatkuvasti tragikomediaa kansalle.
Fellmanin keikka oli sitä parasta Tuhnua. Vielä kun saisi tarkempaa raporttia. Näytelmän uusi hyvä hahmo on kapakoitsija Atte, joka höyhensi sulkasatoisen vanhan kalkkunan oikein kunnolla.
Sontalusija kävi keikalla. :-D
Hieno oivallus, kirjoittaja fiksu. kalkkunan kynijästä ei voi mainata samaa juoksee vapaana kot, kot.
hyvä tunkki, meidän ihka oma kansan hereillä pitävä voima hyvä.
Onneksi olkoon vaan kaljakuppilan johtajalle! Mitäs luulit saavas muutakuin kunnon sotkun aikaiseksi? Luulitko oikeesti saavas jonkun herttaisen Lucianeidon sinne?
tyhmä kapakoitsia tämä lounasravintola fellmannin pitäjä, hyvä kun sotki kuononsa paskaan.
Atte Fellman taitaa olla vaan tyhmä ja pihalla siitä mitä shoemaailmassa tapahtuu ellei tiedä shoetanssijan tilaa.
Atte Fellman ja sitä paitsi. suvussamme on yksi joka aikoinaan valittiin oikeasti vuoden luciaksi. ja se ei ihan ollut tollanen.
8 min · Tykkää "
Mitä ihmettä Atte odotti saavansa? No, tyhmyydestä sakotetaan aina ja toivottavasti Atte ei tilaa shoetanssijaa enää ikinä kapakkaansa.
Kannatta karttaa tälläistä paikkaa, eikä toi kalja baarin ruokakaan kovin imareltua ole ollut. pizat kuulena viisi senttiä paksua paskaa, terveyviranomaisetkin kuulema ravaavat alvariinsa paikalla, ravintolanpitäjä täys sekopää. kuuleman mukaan kaikki tietävä pään aukoja naisten vihaaja ties mikä hullu. en suosittele paikkaa lapsiperheille.
voi vittu mitä paskaa jauhat
tuskin tuonne kapakkaan haluaa enään kukaan artisti mennä kun sonta lentää perästä päin ja maksu asiatkin päin vittua kun vanhalla piialla. ei suositella kapakkaa eikä pitopalvelua. LOUNASRAVINTOLA FELLMANNI. LOVIISA- RUOTSINPYHTÄÄ RUUKKI.
juu totta on.
Lucia-Tuksu ja joku yleisöstä takahuoneessa: http://scontent-b.cdninstagram.com/hphotos-xaf1/t51.2885-15/10843753_1550868661824449_1655448364_n.jpg
Tuksu paljettimekko päällään Fellmannissa baaritiskin äärellä: http://scontent-b.cdninstagram.com/hphotos-xaf1/t51.2885-15/10832050_1538785773044673_1900320037_n.jpg
"Atte Fellman kiitos samoin myös sinulle rullahuuli. ja itse ruotsinkielisestä suvusta olevanako vihaan ruotsia. :D mutta lusiana esiintyminen oli kyllä jo aika alaarvoinen veto ja vitsin täyttävä."
Juuri näin, Atte. Hyvin sanottu.
Tunkki tylytti 14.12. illalla Ruotsinpyhtään keikan tilanneen yhtiön osakasta:
”Atte, haukuit minua jo etukäteen ennen kuin tulin edes keikalle, vaikka vaimosi oli minut sinne tilannut. Kuulin Emelieltä että olet kuulemma joku kylän "natsi" muutenkin. Palkkioni ei muutenkaan ollut edes kolmasosaa siitä mitä se yleensä on ja silti vedin kaksi pitkää settiä lavalla. Nyt turpasi kiinni mun julkisella seinällä sekopää!!!!”
Sitten Atte Fellman viilteli Tunkin toiminnan silpuksi:
”Kuuleppas nyt ämmä me sovittiin sinun kanssa, jotta homma tehdään virallisella tilisiirrolla, ja et sitten pitänyt puhettasi sen tiimoilta vaan vaadit kuitilla käteissuoritteen. Mutta ei siinä sen enempää, tilitän sen toisen puolen eli n. 200 e ulosottoon, ja homma on siltä osin selvä.
Mutta sen mä sanon sulle suoraan, että tuollaisella ämmällä ei ole varaa sanoa mulle yhtään mitään mistään. Ei natsiksi eikä sekopääksi. Minä en sentään viinan tuskissani riisu itseäni alasti ja sano sitä joksikin esiintymiseksi.
Vitsillä sut otettiin kemuihin esiintymään, mutta siitä hyvästä saatiin niin paljon pas-kaa firmallemme, ettei tosikaan. Mun puolestani voit painua sinne minne sormi ei yllä ja aurinko paista. Ota nyt hyvä ihminen itseäsi niskasta kiinni, sillä kaikki, jotka on sun kanssasi tekemisissä, saa pelkkää pas-kaa elämäänsä.”
Atte jatkoi: ”Ja mitä julkiseen seinääsi tulee, niin vit-tu etkö ymmärrä, kun tägäät henkilöitä kuvaasi, niin hekin saavat siksi pas-kaa reisillensä aiheettomasti. Meidän firmalla on ainakin tämän homman takia jo pas-kakiintiö ääriään myöten täynnä. Ja kiitos siitä. En olisi oikeasti itse uskonut sitä pas-kan määrää- joka tästä seurasi.”
Tuksun vastaus: ”Atte, KAIKKI MENI LAILLISESTI: kirjanpitäjäni skannaa verokorttini Annikalle, ja lähetämme sen vielä postitse!!!!! Olen ollut showalalla 15-vuotta, eiköhän nämä jutut jo osata!!!!! Etkä huo-rittele minua!!! Ravintolanne oli täynnä ihmisiä, ja he olivat tyytyväisiä keikkaani.
Eikä kuule yhtäkään vaatetta päältäni lähtenyt!!!!!!! Esitin Julian lempikappaleita ja yhdessä purkittamiamme biisejä Ruotsista, ja juonsin myös ruotsiksi mitä kuulemma vihaat myös. Ja näytät vihaavan kaikkea muutakin!”
Tuksun loppupuheenvuoro:
”Ja kun vitsiä minusta odotitte: SITÄ TE ETTE SAANEET!!!!! Ku-sipää äijä!!!”
Atte felmannin loppupuheenvuoro:
"Kiitos samoin myös sinulle rullahuuli. Ja itse ruotsinkielisestä suvusta olevanako vihaan ruotsia. :D mutta lusiana esiintyminen oli kyllä jo aika ala-arvoinen veto ja vitsin täyttävä. Ja tiedän, että kaikki meni laillisesti, mutta ei siten kun sovittiin. Sillä selvitin jo kaiken tarpeellisen etukäteen."
niin vihaa kaikkea mikä liikkuu konttaa tai ryömii.
Tuo rullahuuli onkin ihan uusi hellittelynimi?
Voi vitsi vitsi!
Vitsi se on tuokin että rullahuulella joku kirjanpitäjä olisi. No äityli tietysti, mutta noilla tuloilla ei oikeesti mitään kirjanpitäjiä tarvii. Kyllä taas naurattaa.
huh, huh, ei taida kaikki olla kotona LOUNASRAVITOLA FELLMANNIN pitäjällä ATTE FELLMANNILLA. bing pong surrrrrrrrrrrr poks.
hah.hah,hah se on kyllä totta, kaiken kirjoittelun perusteella. firma nurin vaan kun noin huono ammatti taito, tuleeko taloon vain pelkkä kulma kun teiltä sellaista pyytää. hah,hah, hahaaaaaaaa
tyhmä ravintolan pitäjän täytyy kyllä olla oikeesti kun lähtee kerjää tuksua esiintymään räkäkuppilaan. luulisi atte fellmanin sen verran jo ymmärtävän. mutta paskaa saa kun sitä tilaa nyt voi atte poika pestä käsiä kaksin käsin paskasta. maine ja kunnia on katoavaista. ensinmäistä tuskin on koskaan ollutkaan.
Tyhmä....... Annika kai Atten vaimo, ja veteraanipissis yhdessä järkänneet rullahuulen, ja Atte tuumannu että antaa mammojen touhuts. Sitten Annikki vielä cash maksanut, kun ei halunnut rettelöitä. Unohtui vain pidättää veroi, ulosottoo...
Tässä nyt on kuitenkin käynnyt niin että tuo Emelie myi keikan kuppilaan, ja Annika luottavaisena ihmisenä uskoi kaveriaan. (Emelietä) Ei voinnut kuvitellakaan että oma kaveri puhuisi lööperiä, näin ollen kumpikaan Atte eikä Annika tiennyt totuutta tuksusta. Kaikki ei vaan seuraa tuksua, ja kyllä heitä varoitettiin, mutta mutta jos kaveri sanoo (Emelie) että ei tule mitään ongelmia jne...niin tottakai uskoivat. Se että he ovat luottavaisia ei tee heistä huonoja yrittäjiä, ja voin vakuuttaa että paikka on todella viihtyisä, ruoka hyvää, pitopalvelu pelaa ja Atte ja Annika todella mukavia ihmisiä. Atte on myös suoraselkäinen, rehti ja sanoo niin kuin asiat on, ei kumartele ketään, ei edes tuksua.
Onko kenellekään selvillä millä motiivilla Almaa pyydetään esiintyjäksi?
Fellmanni sanoi että vitsillä.
Toiset epäilevät että friikkisirkus tuo oikeasti yleisöä ja siis juovaa ja baarinpitäjälle täten maksavaa sellaista näihin kuppiloihin.
Ei vaan mene minun päähäni että kukaan tietämättä tai vahingossa Tunkkia tilaa ravinteliinsa riehumaan. On sen väkivallan- ja skandaalienkäryinen maine jo sen verran laajalle levinnyt ettei kukaan ihminen tässä maassa - ravintoloitsija tai ei - voi olla tietämätön siitä että venäläistä rulettia kuudella luodilla pelataan kun Miss YKP-Ulosotto-Verovelka-EnOleNarkomaaniTaiHuora saapuu pirttiin. Vai voiko?
Jos Fellmann tilasi Tunkin vitsillä niin tiesi siis mitä on tilaamassa. Eikö? Eli oma vika jos meni reisille kermat.
Antakaa ATTE FELLMANILLE kuudesti laukeava ja ottakaa yksi panos pois. Tämä on tilanne kun tunkin kanssa tekemisissä ja pelaa venäläistä rulettia, käypi nuo mahikset vähiin atte pojalla.
kermat hah, hahaaaaaaaaaa atten kermat ja vielä omat yök.
Käytetty hääpuku Lucia-Tucsun päällä oli kyllä valtava kardinaalimunaus!
Nainen kuin nainen pitää hääpukua vain vihkiäisissään!
Tässä Tuksu ja Arto pussaavat häissään helmik. 2011: http://aijaa.com/rYpSl8
Hääpuku ja morsian vuonna 2011: http://www.dollsdancers.fi/gallery/img/7/IMG_00320_web.jpg
Ei se Atte sitä oo sinne tilannut. Sen muijahan sitä kuppilaa pyörittää ja olivat tän Emilien kanssa hoitaneet rullahuulen sinne esiintymään.
Atte ollut siellä ees paikalla ja tää sen muija oli antanut käteistä tuksulle puolet keikkapalkkiosta, mitä ei pitänyt tapahtua vaan palkkio oli sovittu maksettavaksi firman laskua vastaan.
Isäntä joutuu sen takia nuijaan välikäteen, kun on vastuussa firman asioiden hoidosta.
Juuri noin se meni; Tuksu yritti viekkaudella ja vääryydellä sujauttaa rahat meikkilaukkuun. Sellainen ei kuitenkaan enää onnistu häneltä missään päin Suomea.
"Ei se Atte sitä oo sinne tilannut. Sen muijahan sitä kuppilaa pyörittää ja olivat tän Emilien kanssa hoitaneet rullahuulen sinne esiintymään."
Blondit tekee bisnestä. :P
muijakin taitaa olla idiotti, niinkun tämä atte ruikuttaja.
fiksu blondi.
Atella kiehahti kun näki ne suutelukuvat ? Tai on suomenruotsalaisten talutusnuorassa, ne ovat herkkähipiäistä porukkaa.
Suomalaisten piti sopeutua siihen, että Mannerheimia esitti kenialainen ja nyt koko Ruottinpyhtää sekaisin, kun Lusijaksi kruunattiin koko kansan Johanna.
Kaikkiin suomalaisiin elokuviin ja teatterikappaleisiin pitää valita näyttelijöiksi munansa leikkauttaneita pygmitransuja. Tämä on ajan henki.
Ennenmmin ruikuttaja kun anonyymi housuun laskija
ATTE VIHAA KAIKKEA MIKÄ LIIKKUU, RYÖMII KONTTAA JNE.
Laske ruikuttaja vapaasti vaav pöksyyn , niinhän teit myös pienenä.
Tuksu noita pikku kuppiloita aina höynäytellyt sillä, että lupaa toimittaa laskun perästä, mut haluaa rahapulan takia maksun jo heti keikan jälkeen ja kirjoittaa kuitin maksusta.
"Kirjanpitäjä" kun ei laskua toimita koskaan, niin tilaajalle jää vaan kuitti käteen.
Mitä sille kannattaa muuta tehdä, kun pyyhkiä omaa ahteria ja noitua omaa tyhmyyttään.
Siinä vaiheessa on enää turha alkaa elämöimään vaan parempi olla hiljaa koko hommasta.
Tää on sitä ns. meikkipussikeikkaa ja verojen kiertoa.
näin kusetetaan tyhmää ravintoloitsijaa joka ei ymmärrä bisneksestä mitään, blondi käärii rahat taskuun. muut katsovat vierestä tyhmänä, fiksu nainen.
Laittakaapa tätä menetelmä tietoa aina keikkapaikoille, Mouhijärvikö se kohta on
Kyllä kuitti käteismaksusuorituksesta on laillinen kuitti (siis jos siitä selviää tietyt tiedot) ja on siten vietävissä kirjanpitoon.
Käteissuoritus on laillinen maksutapa.
Tottakai, mutta kun saaja on ulosotossa, taytyy siitä palkkiosta pidättää ulosottoviraston osuus ja tässähän Tunkki veti välistä.
Kaikki maksettiin käteen ja sitten selvisi yrittäjälle että lisää pitää maksaa, sillä virasto haluaa omansa.
Jokainen työnantaja on velvollinen pidättämään ulosottoviraston vaatiman osuuden tuloista.
Jollei ( kirjallisena, ainakin Tunkin tapauksessa olisi syytä) sovita että esiintyjä tilittä'ä itse osuuden.
Tuksun antama kuittiiihiihiihiiihhii, minkä arvoinen???!½!!!!!!,
ehkä upsalan käyneelle kirjanpitäjälleehhehhehheee!!!! seliseli !!!!1111!!!!
kun ohjeistettu antamaan kuitti jossa ly-tunnus!!11!!!
Nykyisin vaaditaan y-tunnus. Jopa pankinjohtajat tietävät oikeat termit!!
Vähän hankala juttu Johannan kohdalla toi ulosmittaus. Tästä tulee nyt pitkät löpinät ja tasan tarkkaan tätä ei kaikki ymmärrä, mutta josko edes yrittäisin selittää.
Aloitetaanpa tästä. Uskoisin (Huom! uskoisin), että kirveslehdelle UO-mies on toimittanut ns. maksukiellon. Se tarkoittaa sitä, että kaikki yli suojaosuuden menevä palkkio on tilitettävä UO:lle. Se toimii tuossa tapauksessa, koska Johannalla on mahdollisesti joku säännöllinen kiinteä palkkio kirveslehdeltä ja palkkion maksaja on tavoitettavissa. Toki tuossakin voidaan ketkuilla sen verta, että sovitaan palkkio sen mukaan, ettei ulosmitattavaa jää.
Kun Johanna tekee keikkaa, niin UO-mies ei pysy perässä. Johanna saattaa buukata keikan parin päivän, viikon, kuukauden varoitusajalla. UO-mies ei ehdi saada keikan järkänneeseen kuppilaan maksukieltoa, joten ravintoloitsija ei osaa, eikä voi pidättää palkkiosta ulosottoon yhtään mitään.
Koska Johannan pulju on poistettu enpirestä, niin tämän ravintoloitsijan pitää pidättää verojen osuus loppusuorituksesta ja tilittää ne as. mukaisesti verottajalle. Se on yrittäjän velvollisuus ottaa selvää tilaamansa artistin firmasta. Se vie vaan pari minuuttia ja sillä se selviää. Se pidätys koskee vaan verojen osuutta ja jos koska maksukieltoa ei ole, niin kaiken muun ravintoloitsija voi maksaa "artistille" vaikka sinne meikkipussiin käteiskuittia vastaan.
Ymmärrän sen, että Atte on vihoissaan, koska hän ei tiedä, jotta millainen hänen velvollisuutensa on. Hän ei ehkä tiedä, että oliko Johanna heillä "töissä" palkansaajana, eli työsuhteessa, vaiko missä? Jos on ollut palkansaajana, niin siihen liittyy kaikenlaisia velvollisuuksia työnantajan puolelta. Mm. työterveys, verot, vakuutukset, sotut yms. yms.. Hankala juttu.
Ja hei oikeesti, vaikka Johannan firma on poistettu enpirestä, niin kyllä Johanna voi keikkaa heittää. Se vaan on huomattavasti vaikeampaa, kuin ennen. Esim. Johanna ei voi esittää laskua firman nimissä (tai voi, mutta sille voi nauraa), mutta edelleenkin Johanna voi esittää verokortin (vaikkapa freelancer) ja siten kapakoitsija voi pidättää veron siinä mainitun prosentin mukaan ja tilittää sen verottajalle. Mä en tiedä (sanoin, etten tiedä, ettei toi yksi taas urputa) ja en viitti alkaa selvittämään ja kyselemään, että pitääkö kapakoitsijan vähentää palkkiosta verojen lisäksi myös kaikki muut lakisääteiset maksut, esim. työttömyysvak.maksut, työeläkemaksut.
Jos mä olisin kapakoitsija (luojalle kiitos en ole), niin en tollaseen ryhtyisi, koska kaikki on epävarmaa ja vaatii paljon selvittelyä juurikin tuon "onko artisti työsuhteessa kapakoitsijaan" vaiko eikö.
verot 0% olet asian ytimessä. Kyllä pankkisektorilla nämä temput osataan. Vaik ois vaan uppsalan ekonomilinjalta valmistunut....
Minkä takia rullahuulihorolla on verovelkaa. Mieti sitä sollentuunan horon äiti.
No ihan siksi, ettei Johanna ole maksanut verojaan. Johanna on voinut liittää kuitit kirjanpitoon, mutta itse maksutapahtumat verojen osalta puuttuu, koska niitä ei ole maksettu.
Mikä Suomen oikeuslaitoksessa mättää kun rullahuuli saa aina vaan leuhottaa vapaalla jalalla?
No ehkä helmikuussa sitten jo kalteri kolisee,mutta kyllä tuolla merittilistalla olisi jo joutanut linnaan aikaa sitten.
Oikein hirvittää kun se YKP:tänsä suorittaa jossain vanhainkodissa,onkohan mummoilla ja vaareilla lompsat jemmassa ettei tämä väärinkäsitä heidän varojansa meikkipussiinsa.
Toivotaan tiilenpäiden laskua Tunkille 2015!
Viisas se kun höynäyttä tyhmiä tyhmä se joka antaa höynäyttää.
Loviisassa töitä työttömille, tunkki käynnyt purkutöissä jälleenrakentajia tarvitaan ruuki poltettu kokonaan, samoin puoli loviisaa. felmanni hirttäytynyt. STT
tuksu kyllä tuhoaa noin pienen kyläpahasen vartissa.
Atte...Aikamme Sankari
http://aijaa.com/bQcPSu
Atte lopetti Tunkin ”rahat meikkilaukkuun” –keikat Suomessa, mitalin paikka!
Edellisten kunnallisvaalien aikaan Atte Fellman oli ehdokkaana näillä tiedoilla:
”Olen 35v maltillinen perussuomalainen valtuutettu 2 kaudelta ja toimin nykyisin valtuutettuna teknisessä lautakunnassa ja koulun johtokunnan puheenjohtajana. Muita jäsenyyksiä on Ruotsinpyhtään rintamaveteraanien pj., Suomalaisuuden Liiton jäsen, Ruukin Erämiesten jäsen, yms.
Olen avioliitossa elävä 3 lapsen isä (lapset 6v, 8v ja 11v). Olen yrittäjänä toiminut 21-vuotiaasta asti ja siinä sivussa ollut muillakin töissä (rakennusala ja nykyisin myös kahvila-/ravintola-alalla).”
A. Fellman on Loviisan kaupunginvaltuuston jäsen Perussuomalaisten riveistä.
No nyt pomppas kun näki nämä tiedot, voi voi , selittää huorittelut sun muut (Fiksu yrittäjä olisi toiminut ilman julkisuutta) Emelie taisi olla oikeassa kuvailussaan.
No niin pomppas,
eikös lähtökohtana b-to-b myynnissä ja yleensä normaalien ihmisten elämässä ole rehellisyys?
Ehkä "upsalassa" opetetaan toisin?
Tiesitkö että osiaalinen periymä vaikuttaa enemmän kuin geeniperiymä... ??11!!!11
Korjaus edelliseen..
siis sosiaalinen periymä - ei osiaalinen - ja geeniperiymä - varmuuden vuoksi väännän rautalangasta11!!11
Atte Fellmanin FB-profiilikuva haastoi Kyplooppitissin: http://aijaa.com/cQM5HG
”Laitan tämän pas-kan kuvan, jotta pysytään ajankohtaisessa aiheessa. :D”
Em. FB-profiilikuvallaan Atte Fellman siis haastoi Kyklooppitissin:
http://www.seiska.fi/images/upload/cms/files/admin/johanna_inline_1.jpg
Atte teki miehen työn. Pysäytti narkkarin pimeät duunit. VIHDOINKIN. Kova veto. Mitä Taas tähänkin sanoo väljäperse PPP alleen kusija.
Tunkki luki tänään mm. tämän ketjun ja kommentoi noin klo 16 (Facessa):
"No huh huh, noita Suomi 24 keskusteluita, ovat täynnä naurettavia valeita.....
apua, hahaha.....pakko nauraa osalle!!!!
Olen nyt sitten kuulemma "tuhopolttanut" koko Ruukin, olemme lesboilleet Emelie Andersson kanssa bäkkärillä, Pami hakkasi ravintolan vieraat, Loviisassa jatkui tappelut ja Loviisa yritettiin myös polttaa.
Mistä ihmiset vetävät noita juttuja??? Oli pakko vitsailla Emelielle äsken että jos polttaisin tupakkaa niin ihmiset keksisivät että "olen tuhopolttaja" kun avaan sytkärin! Nää ihmiset on uskomattomia! Omg! Se Michael Douglasin leffa "Rankka Päivä" on ihan sairaan hyvä, pitääpi katsoa se uudelleen!"
Onko joku jo murjaissut vitsin siitä että Tuxendahlista saattaa kohta tulla LUSIJA-neito, ei lusia
Hämeenlinnan Aikuiskoulutuskeskuksen asiakas nro 666: http://aijaa.com/wBtZpa
Saako SontaLusija pitää hääpukua Hämeenlinnassa?
Mä rakastan tätä palstaa. Rakastan Tunkille nauramista. Se on niin bimbo ämmä etttä hauskuus ei tule koskaan loppumaan ennenkuin se Pyhän Huulian viereen itsensä kaataa.
Silmät liikkuu - lisää viinaa!
Tunkki 15.12. illalla: (7L):
“FRIENDS ARE 4-EVER!!!! Näemme taas! Pus!
Rakkaita ystäviäni, kiitos ihanasta ajasta lämminhenkisessä karkkimaa kodissanne, Jag älskar er alla! http://aijaa.com/OE4xdT ”
Toivottavasti vaan kiskoo lisää viinaa ja ryynejä kunnolla joulupyhinä!
Minkä takia keski-ikäiset naiset pussailee keskenään?
kun ameriikan tähdetkin tekee niin.
Jäähyväispostailua 15.12. illalla, Tunkki ensin:
”FRIENDS ARE 4-EVER!!!! Tack så mycket Emelie Axxxxxxxx för allting, ni är härliga människor som har stort hjärta!!! :) http://aijaa.com/OE4xdT ”
Sitten Emelie Andersson: ”love u 4-ever!!
Nimim. ”hyi helvata Tuksu” nakersi (suuret kiitokset!) keikkaraportin (erään toisen ketjun avauskirjoitus lainattu tähän):
”Totuus Tuksun keikasta Fellmannissa
Mietin pari kertaa viitsinkö tänne kirjoittaa, kun jo se hävettää, että kävin katsomassa Tuksun keikan. Mutta jotta se akka ei aina valehtele:
keikka oli täysin syvältä, muija joi siis yhden lonkeron hoooooooo.
Ämmä oli päissään likaisessa hääpuvussa ja sössötti ruotsia ja suomea sekaisin, hävetti. Jos muija on 12 kg laihtunut, olisi se hääpuvussa näkynyt, turvonnut haiseva noits. Toinen asu oli joku paljettiviritelmä, koetti sitä riisua, muttei onnistunut siinäkään.
Juliaa muisteltiin, vankilaan ei kuulema kuulu, ja haukkui yleisön kahdella kielellä. Tosin sai rankalla kädellä takaisin. Joku vanha muija sillä oli mukana hyysäämässä, ja se tukkaviritelmä oli pudota päästä, kun teki ns. tanssiliikkeitä. Joku irtolisäke joka luonnossa on ihan eri värinen kuin sen pissan keltainen kuontalo.
Riitaa näkyi tulevan henksun kanssa, mutta minä poistuin siinä vaiheessa.
Tuo kuvatus on nyt nähty. On muuten ruma ihminen luonnossa.”
Tunkki 16.12.14 (7L): ”Fellman ravintolan toisen omistajan kirjoitus. Halusitte nähdä toisen keikkatilaajani kirjoituksen, niin tuossa se nyt on vieraskirjassani jonka olen säästänyt 13v.lähtien. Ihan selkeä, ei sen enempää, nyt pitää keskittyä tärkeämpiinkin asioihin! http://aijaa.com/oLGObR ”
Tunkki 7L:ssä (15.12. illalla):
”Joulukuun 15 päivän luukku avautuu......:)
Bäkkärillä Fellmannissa, 12-vuotiaasta asti säästämäni ystävä-ja vieraskirja, johon toinen ravintolan omistajista kirjoitti minulle kiitokset keikastani ja hän oli hyvin tyytyväinen (toisin kuin eräs toinen, mutta jätetään kommentoimatta sen enempää.) http://aijaa.com/jPtHL1 ”
Kiitokset keikkaraportista! Normikeikka, suorastaan menestys!
Olisiko jollakin vielä lisätietoja tuosta painiottelusta Lucia vastaan ravintolan henkilökunta ja vartja?
Pieni paini keikan jälkeen on aina paikallaan. Adrenaliini on hyvä ajaa alas niin.
Atte Fellman oli viisaasti etukäteen yhteydessä Helsingin ulosottovirastoon ja tilitti sovitusta keikkapalkkiosta 50 prosenttia sinne. Nyt jää avoimeksi kysymykseksi enää se, kuka hoitaa ja miten ennakonpidätyksen käteisenä jekutetusta toisesta puolikkaasta palkkiota? Facebookista Aten viesti:
Atte Fellman >> Johanna Tukiainen (17.12.): ”Olen todella pahoillani taannoisesta purkauksestani, joka pääpiirteittäin heti aamusta johtui siitä, jotta sovittiin keikkapalkkio laillisen yrityksen kautta tehtäväksi (ei minkään dolls homman kautta), ja itse soitin jo varmuuden vuoksi ulosottomiehelle ennen keikkaa, jotta mikään ei voi mennä laittomasti.
Ja uo-mies sanoi, jotta jos firmaa ei ole, niin verokortti ja uo-pidätys 50%, mutta ei käteistä missään muodossa.
Ja tietämättäni asia hoidettiin käteisellä ja kuitilla, jonka Johanna allekirjoitti ja vain puolet, koska toinen puoli tilitettiin lain mukaan uo-miehelle, ja soittamalla maanantai-aamuna sain vasta varmistuksen ulosottajalta, jotta "voi sen noinkin hoitaa ja laillisesti."
Mia Mari Johanna Tukiainen pyydän anteeksi kiivastumistani seinälläsi tämän aiheen takia ja nimittelyäsi ja vit-tuilua, sillä pelkäsin, jotta nyt asia ei mennyt lain mukaan eikä siten, miten uo-miehen kanssa sovittiin, mutta kuitenkin lain mukaan.
Ja en todellakaan ole nimittämään ketään juopoksi ja narkkariksi, sillä oikeasti olen nähnyt ko sanamuodot konkreettisesti elämäni aikana, ja se ei vi-tunkaan vertaa kuulu ulkopuolisille millään tavoin, mutta oikeasti pahoittelut, sillä muuta en voi. Ja kaikki ok, jaa en sillä, että julkinen loukkaus 150e sakon takia kiinnostaisi, vaan ihan siksi, jotta mokasta kuuluu näin tehdä.”
Yrittäjä Atte Fellman näytti kaikille keikkatilaajille, miten jatkossa pitää toimia, eli näin: kun Dolls Dancers on nyt poistettuna ennakkoperintärekisteristä, ja Tunkki esittää tavanomaisen verokortin maksamista varten:
- keikkapalkkiosta 50 % on pidätettävä ja tilitettävä Helsingin ulosottovirastoon.
- keikkapalkkiosta 50 % voidaan maksaa Tunkille, mutta tästä osuudesta on pidätettävä ennakonpidätys. Maksaminen pitää tapahtua ainoastaan tilisiirtona (em. uo-viranomaisen näkemys).
Sama numeroina; jos keikkapalkkioksi on sovittu 1000 euroa:
- 500 euroa on pidätettävä ja tilitettävä Helsingin ulosottovirastoon
- lopusta 500 eurosta tulee tehdä ennakonpidätys, jonka suuruus voisi Tunkin tapauksessa olla vaikkapa 25 % eli 125 euroa. Tällöin Verohallintoon tilitetään tuo 125 euroa. Loput 375 euroa maksetaan Tukiaiselle tilisiirtona.
Kuka oli väärässä, kuka aloitti, kuka haukkui ensin, kuka pyytelee anteeksi antoa. no kyläpäälikkö ATTA FELLMAN tietysti, öykkäri pahinmastapäästä. LOUNASRAVITOLA FELLMANNI,
Siis maksaako ne sille tonnin tuollaisesta vanhassa hääpuvussa laahustamisesta ja ulinasta?
Onko tämä case jo loppuun käsitelty ja pöly laskeutunut Ruotsipyhtäällä?
ei tietenkään ole tämä on vasta alkua tulevalle.
ASUUKO SIEL RUUKISSA VIEL KAUPANTAKANA SE KYLÄN PAHIN DOKU JUORUAKKA.
MINÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
Teikkuko?
“I was Miss Lucia, performing in Ruukki 13.12.2014, som fröken Lucia. It was a GREAT show, thank you Emelie Andersson!!!! http://aijaa.com/RwOfEV ” (Tunkki muisteli Facessa 22.4.15 aamuyöllä)