Gefinalla ON haittavaikutuksia

no more gefina

Sanokoot muut mitä tahansa, mutta itselleni gefinan (5mg) käytöstä on aiheutunut monenlaisia haittavaikutuksia! (Vaikka täällä ei juuri kukaan ole huomannut mitään negatiivista...) Olen kokeillut nyt sinnikkäästi kolmeen eri otteeseen aloittaa gefinan käytön, niin aina on ollut pakko lopettaa kesken. Ja sen kyllä huomasin itsekin ensimmäisellä kokeilu kerralla, että gefina todellakin tehoaa kaljuuntumiseen! Uusia hiuksia alkoi todellakin kasvaa menetettyjen tilalle ja hiukset tuntuivat paksuuntuvan ja voivan kerta kerran jälkeen paremmin. Nuo hyvät puolet huomasin jo vain reilun 4 kuukauden käytön aikana.

...mutta ne haittavaikutukset:
1. Käyttökerta (1,25mg päivässä) kesti siis sen reilut 4 kk. Haittavaikutukset alkoi muistaakseni vasta joskus kahden kuukauden käytön jälkeen, eli: kusihätä tuli n. 2-3 tunnin välein, n. 5-8 kertaa vuorokauden aikana, yölläkin heräsin lähes aina hirveeseen kusihätään, ja heti aamulla herätessäkin oli kova hätä vessaan. Myöskin eturauhasessa alkoi kokoajan enemmän pistämään jotenkin erikoisesti, alkoi tuntumaan, että kusihätä olisi melkein aina.

Seksielämä ei meinannut enää sujua, kun ei tahtonut alkaa seisomaan kunnolla tarvittavalla hetkellä. Sperman määräkin väheni selväsi. Huomasin, että rintojen lievää kasvua alkoi tapahtua (olen siis mies), niihin alkoi kerääntymään rasvaa, vaikka muuten olen hoikka. Loppua kohden alkoi tulemaan ihmeellisiä huimaus/heikotuskohtauksia, sydämestä alkoi välillä jotenkin pistämään...pelkäsin kohta jo saavani sydänkohtauksen, joten lopetin käytön siihen, positiivisista vaikutuksista huolimatta.

2. Käyttökerta. Sitten oli välissä pitkä tauko, mutta päätin vielä kokeilla. (Jaion tabletin kuuteen osaan, 0,83 mg päivässä) Kokeilu loppui heti ensimmäisen kerran jälkeen. heräsin keskellä yötä kuselle (jälleen kerran!), niin yht'äkkiä seistessäni alkoi huimaamaan, ja tuntumaan, että kohta lähtee taju. Kävin vessan lattialle hetkeksi istumaan, niin seuraavan kerran heräsin lattialta makaamasta. Olin siis pyörtynyt. Gefina ilmeisesti laskee jotenkin verenpaineen niin alas, että alkaa huimaamaan. Aamullakin oli heikkottava olo, ja sydämen lyöntiäkään ei kunnolla tuntunut.

3. Käyttökerta. Innostuin vielä (hölmöyttäni, ja selvästi edestä lisääntyneen hiustenlähdön seurauksena) kokeilemaan gefinaa. Siis eilen, kun olin ensimmäistä kertaa lukenut teidän pääasiassa positiivisia kokemuksia gefinasta.

Murskasin yhden tabletin, ja laitoin sitä jauheena ihan pikkuisen osan veden sekaan, ja join sen. Seuraavana yönä heräsin taas kuselle, jonka jälkeen oli n. 2 tuntia täyttä helvettiä. Tuntui, että kuolen siihen paikkaan. Sydän ei tuntunut taaskaan lyövän juuri ollenkaan, ja oli heikottava/epämääräinen olo kokoajan. Yritin heti syödä ja juoda jotain reilusti sokeripitoista, mutta mikään ei auttanut. Pystyin sitten vielä nukahtamaan jossain vaiheessa aamulla, ja heräsin sitten aamulla suht hyvävointisena.

Siihen loppui nyt varmasti minun gefinan käyttö! En syö niitä enää ikinä, tippaakaan. Lähtekööt sitten hiukset, mutta itseäni en rääkkää enää sen takia. Rogainea voisi joskus vielä kokeilla, mutta sekin on aika kallista opiskelijan budjetille. Korostan vielä, että olen aina ollut 100% terve, eikä ole mitään allergioitakaan todettu. Gefina, siis finasteridi ilmeisesti on vaan täyttä myrkkyä elimistölleni. Olen ilmeisesti vain todella herkkä kyseiselle lääkkeelle. Onneksi ei tarvitse syödä mitään muitakaan lääkkeitä. Ihmetellä täytyy, jos olen ainoa, jolla esiintyy edellä mainittuja haittavaikutuksia. Siitä olen varma, että ne johtuvat nimenomaan gefinassa olevista ainesosista.

no more gefina

4

5003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ink

      Itsekin harkitsen Gefinan käytön aloittamista.
      Kuulostaa aika ikäviltä noi sun sivuvaikutukset.
      Joskus luin juttua, että finasteridi tuntuu tehoavan parhaiten juuri niillä, joilla on pahoja sivuvaikutuksia.
      Saa nähdä miten oma kroppa kestää tuota.

      • ihmetys

        Et ole todellakaan ainoa, mullakin on tuntunut että kusettaa koko ajan, lisäksi on tuntunut välillä että sydän luo hurjan voimakkaasti läpi rinnan, kun käy maate. Huimausta kans on ollut, aion nyt katsoa onnistuisiko pienempi annos..


    • Mikko_

      Nyt kun otit asian puheeksi, niin ehkä tosiaan minullakin on kusihätä Gefinaa käyttäessäni ollut hieman useammin kuin "normaalisti", mutta siitä "normaalista" on jo aikaa 4,5 vuotta, joten ei ole oikein vertailupohjaa... Mutta asia ei ole mitenkään häiritsevä, eli esim. yöllä ei tarvitse yleensä vessaan nousta.

      Muita haittavaikutuksia ei mielestäni ole juurikaan ollut, tosin ehkä aivan parina ensimmäisenä kuukautena saattoi pikkuveitikka olla vähemmän innokas kuin normaalisti.

      Uskoisin, että sivuvaikutukset ylipäätänsäkin rauhoittuvat kun käyttää lääkettä pidempään, mutta jos oireet ovat pahoja, niin silloin ainetta ei luonnollisestikaan kannata syödä.

    • kuinkas..

      Kuinka nopeasti sinulla hävisi tuolla ensimmäisellä kerralla noi heikotuskohtaukset ja huimaus ja päänsärky? Itselleni kehittyi vastaavanlaisia oireita ja päätin lopettaa finasteridin syönnin, siitä on nyt noin viikko, mutta oireet ovat vielä jatkuneet...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1104
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      824
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      649
    4. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      616
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      76
      590
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      104
      574
    7. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      54
      547
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      522
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      513
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      437
    Aihe