Asuntojen hintojen lasku on yhtä vääjäämätön tosiasia kuin Kreikan uusintavaalit.
Asuntorahastot kuitenkin lupaavat "tuottoa" mutta mistä se voisi tulla, kun asuntojen hinnat laskevat woimalla:
http://www.ovikoodi.fi/ovikoodi-aakkoset/asuntorahastot-tuottoa-asuntomarkkinoilta/
Osaatteko sanua ?
Asuntorahastot kuitenkin lupaavat "tuottoa" mutta mistä se voisi tulla, kun asuntojen hinnat laskevat woimalla:
http://www.ovikoodi.fi/ovikoodi-aakkoset/asuntorahastot-tuottoa-asuntomarkkinoilta/
Osaatteko sanua ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuotot on tarkoitus repiä lähinnä vuokrista. Ei tuottoja arvonnusuista odoteta, niitä tulee jos on tullakseen. Ja lisäksi näistä numeraalisista hinnan nousuista puree pääomatulovero sikäli kun asuntoja myydään. Ja jos asuntojen hintojen kanssa tulee tappioita niin nämäkin pyritään kuittaamaan vuokrista.
>>Tuotot on tarkoitus repiä lähinnä vuokrista
Jaahas, uudet asunnot ovatkin sitten vuokrakämppiä.
No, vuokrat tulevat olemaan sitten huimia, 20e/m2 ei alkuunkaan riitä,
sillä...rommi käy jo kuumana. Huulia polttaa !
http://s27.postimg.org/rgsv76uc3/Untitled_4.jpg
Web of Trust
Varmasti on meillä jo muutenkin paljon nousupaineita vuokrissa kun ne ovat niin pahasti jääneet jälkeen kustannuskehityksestä, ja jos tähän sitten hommasta vielä lisää tappioita tulee niin paineitahan se vaan lisää.
Ilman muuta, on nääs erittäin kovia nousupaineita:
http://www.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=1171723
Ketjun aloittaneella ei ole edes hajua asuntosijoittamisesta.
Sijoitusasuntojen hinnat eivät ole laskeneet (yksiöt, muuttovoittokaupunki), eikä tuotto-odotus koostu hinnan noususta.
Tosin asuntorahastojen kulurakenne on sellainen, että sieltä ei ole hyvää tuottoa odotettavissa.
>>Ketjun aloittaneella ei ole edes hajua asuntosijoittamisesta
Ei tarvitsekkaan olla, kun ei sijoita. Riittää kun tietää, että asuntokeinottelua tukeva "piensijoittaja" tekee varmuudella tappiota.
Kyllä asuntorahastot ovat täysin puhdas yritys vedättää ASUNTOKEINOTTELUA,
( näin se on organisoitu http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626)
siitä ei ole epäillystäkään.
Nyt loordit ostamaan Oravan osakkeita, muuten tämäkin KEINOTTELIJA on tuhon oma:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13217220
Vääjäämättä myös ihmisten on jossain asuttava, toisinhan n esim. osakepuolella otetaan vaikkapa joku teollisuusyhtiö, niin se tarve voi oikeasti loppua, tai sitten vaikka Intiasta alkaa saamaan parempaa tavaraa halvemmalla.
" Tuotto sijoitukselle muodostuu vuokratuotoista ja sijoituskohteen mahdollisesta arvonnoususta sen omistusaikana. Asuntosijoittamisessa sijoitusaika on pääsääntöisesti pitkä, vähintäänkin useita vuosia."
Sijoitusrahasto on yksittäiselle piensijoittajalle helppo koska on suurempi massa turvaamassa esim. vesivahinkojen varalta ja se seikka, että harvalla on niin paljoa että voisi kokonaan omia asuntoja ostella vuokrattavaksi eteenpäin.
Miinuspuolena on se seikka, että välistävetoa tapahtuu.
JOS asunrojen hinnat tippuu, sijoittaja ottaa ensimmäisenä niitä iskuja vastaan.
On kuitenkin selvää, että hajautettaessa tämä on yksi kohtuuturvallinen sijoitusmuoto muiden joukossa.
Otetaan nyt esimerkkinä se biohit, jota keväällä tälläkin palstalla hehkutettiin (enkä yllättyisi vähääkään, jos paljastuisi että se oli kukavoittaa, joka myi okt:n ja muutti 50m2 kaksioon sekä sijoitti loput rahat) ja jonka kurssi on sanotaanko nyt "ehkä alakanttiin"
Ei edes osakemeklarit saa varmuudella 15% tuottoja, niin miten sitten tavikset..
Vauhti hiipuu, vaaran merkit välkkyvät
Asuntosijoittajan kannalta katsottuna Suomen asuntomarkkinat vaikuttavat erityisen haastavilta. Vuokratuotot ovat valuneet ennätyksellisen alas ja suurin intressi sijoittaa asuntoihin on liittynyt erittäin alhaiseen lainarahan hintaan sekä muiden sijoituskohteiden vähemmän kiinnostavaan tuotto-odotukseen. Korkojen nousu sekä kiristyvä rahoituksen saanti ajaa nopeasti uudet runsaalla lainarahalla tehdyt sijoitukset epäedulliseen asemaan. Sijoittajan tulisi pitää tarkasti mielessä tuleviin peruskorjauksiin liittyvät riskit ja mahdolliset kustannukset. Mikäli näitä ei huomioida hankintavaiheessa riittävällä tarkkuudella, voi sijoitus muodostua kitkeräksi kokemukseksi.
iitos huomiostasi. Tunnen kyllä Biohit'n, mutta olen myös sanonut sen, etten usko Suomeen enää. En siis sijoita sinne oikeastaan lainkaan. Tuo ala oli voimissaan joskus vuosituhannen vaihteessa Suomessa.
Lienee noin 2,5 vuotta siitä kun asuntorahastoja alettiin luukuttaa taviksille. Sitä ennen se oli isojenpoikien hommia. Siitä tiesi heti että viimeiset iltalypsyt olivat sillä sektorilla menossa. Rahaporukka ei enää asiaan uskonut, vaan kuplaa puhallettiin tuulipukusijoittajilta kuukausittain saatujen viissatasten voimalla. Itse päinvastoin tuolloin päätin vähentää kiinteistömassaa omistuksissani.
Valtaosaltaan te piensijoittajat olette niin köyhiä että teidän olisi viisainta sijoittaa omaan elämäänne niitä rahoja, ei niinkään kauppakorkeasta päässeiden keltanokkien hallinnoimiin rahastoihin. Älä ota itseesi, tämä koskee niitä täälläkin vielä kesällä elvistelleitä velkavipumiehiä ja heidän 500 euron kuukausisijoituksiaan pikkuliksoista ja ylimääräisistä asuntolainoista.
Kannattaa kysyä satolta konsultaatioapua, jo mietityttää miten vuokra-asunnoilla tehdään rahaa.
236,0 miljoonan euron liikevaihdolla 123,7 miljoonan euron tulos!
Siinä sitä saa parempaa firmaa hakea jonkin aikaa tästä maasta........
SATO tuo uskovainen mummo:
Liikevaihto ja tulos
Konsernin liikevaihto kasvoi vertailujaksoon nähden 7,6 prosenttia ja oli 236,0 miljoonaa euroa (219,3 miljoonaa euroa 1.1.–30.9.2013). Liikevaihdosta vuokratuottoja oli 181,8 (171,4) miljoonaa euroa.
Liikevaihdosta 205,8 (190,0) miljoonaa euroa kertyi SATO–liiketoiminnasta ja 30,2 (29,3) miljoonaa euroa VATRO-liiketoiminnasta.
Katsauskauden liikevoitto oli 152,9 (111,1) miljoonaa euroa.
Konsernin tulos ennen veroja oli katsauskaudelta 123,7 (83,2) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyvä vuokra-asuntojen käyvän arvon muutos oli 47,7 (19,8) miljoonaa euroa. Tähän sisältyy Pietarin kohteiden arvonmuutos -4,6 miljoonaa euroa, josta valuuttakurssin muutoksen vaikutusta oli -9,2 miljoonaa euroa.
Otsikkoa kommendoiden"sulavat" Sulavat, kuin Lukin sauvat, kuten Loordi edellisessä kirjoituksessaan siteerasi Ok-keisarin mainiota tarinaa.