Velallisen suurin uhka ei ole Korko ...

...vaan VEROT !

"Vesi on Suomessa kallistunut selvästi yleisiä elinkustannuksia nopeammin viime vuosina. Esimerkiksi kerrostalojen vesihuoltomaksut ovat pompanneet kymmenessä vuodessa 67 prosenttia ja omakotitaloissa 72 prosenttia. Yleinen elinkustannusindeksi on kohonnut siinä ajassa 20 prosenttia. ."


Ja vesihän on vain yksi kohoavista TASA-veroista, joita öykkäriporrvarit eli kako-kepuli-"demarit" näyttävät nyt suosivan kiihtyvissä verojen kiristyksissä.

Kun pankinjohtaja varoittelee koroista, hän valehtelee. JÄrjestelmä on nyt velkakonkurssissa eikä siihen systeemin millään mahdu enää koronnostoja.

Katsokaa vaikka JAPANIA. Jo 25 vuotta korot nollilla. Kun on velkakkonkurssissa. Aivan kuten se kuuluisa euroopan japankin, kuten muistat.

15

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • törkeimmästä päästä
    • se katiaiskonna !
    • hölömökö oot?

      Niin miksi veden hinta on minkä on, vastasit jo siihen eli verotus.

      Kun noille työntekijöille pitää maksaa palkkaa niin prhanasti että saavat edes katon päänpäälle ja leipää pöytään.

      Ja sitten verot ja veroluonteiset maksut heidän palkassaan ovat kohtuuttomat. Ja sitten ryökäleet ovat vielä 1,5kk vuodessa palkallisella lomalla. Kas siitä se veden hinta muodostuu......

      • Haans.

        >>Niin miksi veden hinta on minkä on, vastasit jo siihen eli verotus.


        Jos kunnalisveroa ei haluta korottaa, nostetaan kunnallisten "liikelaitosten" maksuja. Tällaisia ovat sähkö, vesi ja huomaa

        TONTTIMAKSUT ja TONTTIEN hinnat. Moni sopuli ei huomannut, että eniten tässä maassa kuin koskaan nousivat juuri tonntien hinnat. Hulppeita lisäveroja siis ja nyt siis ikivelkana...


    • ccssaaqqwwwrrrrrr

      Velat voidaan tosiaankin käytännössä jäädyttää makamaan laskemalla korko nollille ja pidentämällä velka-aikoja hamaan tulevaisuuteen monien vuosikymmenten päähän. Todennäköisesti Kreikankin veloille tehdään jotain tämän tapaista ja on jo osin tehtykkin. Mutta kyllä yksityisenkin puolen veloillekkin on mahdollista alkaa tehdä samanlaisia juttuja.
      Se on selvä että meillä tosiaan suurin uhka nyt onkin se että edelleen nostelevat alvia ja eritysiesti asumiseen liittyviä veroja kuten kiinteistöveroja ja kotitalouksien sähköistä perittäviä veroja, ja ehkä vielä lanseeraavat 'tieteellisesti oikeaksi ja hyväksi todistetun' uuden asumisesta perittävän veron eli asumistuloveron. Näistä politikkojen neuvonantajina toimivat verobyrokraatit jo ovat laskeskelleetkin kehittävänsä monia miljardeja. Toki myös vesimaksuja korotellaan ja jätemaksuja ja niisäkin tietty piiloverotusta. Yle-verokin kun saatiin lanseerattua niin sitäkin on nyt helppo taas korotella. Yksi kokoomuspolitikkokin juuri sanoi tv-uutisissa, että hän haluaisi korottaa nimenomaan kiinteistöveroja ja sillä kuntien budjetteja paikkailla. Sanoi myös että palkansaajilta tai yrittäjiltä perittäviä veroja pitää vielä edelleen laskea, jotta sillä kannustettaisiin ihmisiä paremmin ottamaan tarjottuja työpaikkoja vastaan sekä yrittäjiä investoimaan.

    • Heippa, Haans.

      Ai nyt ei korko olekaan se, joka tuo rommin vaan vero?

      Mitä vielä?
      Jätehuolto on varmaan kohta suurin ongelma ja uhka?


      Älä muuta sitä mitä sanoit jo.

    • Haans.
      • No tämäkö sinut saisi omaan asuntoon, tuskin?


      • Haans.
        laupias60 kirjoitti:

        No tämäkö sinut saisi omaan asuntoon, tuskin?

        Nyt ei ole kyse siitä, vaan natsien virittelemistä LISÄ-veroista. Kiinteistöverohan jo on, ne haluaisivat tietullin kaltaisen lisäveron senkin rinnalle.

        LISÄVEROT muulin verta juo..... eikö totta sopuli.
        http://www.hs.fi/verokone/


        Kusettajat eivät tietenkään halua, että he itse maksaisivat....kun kerran löytyy pehmopäitä vapaaehtoisia...


    • paskomisella säästöä

      meillä vedetään vessa kerran max. kaksi kertaa päivässä. Kuset kerran päivään ja paskot samoin. Tosin on myönnettävä että tuota joo on aikamoiset ödöörit huussissa eikä siellä voi muuta tehdä kuin käydä nopeasti tarpeillaan. Opittu paskomaan seisaaltaan. SIlloin käy homma n. 10 sekunnissa.
      Kyllä säästyy vettä.
      Muutenkaan ei vettä lotrata eikä juoda. Kalathan nussii siinä.

    • gggffddss

      Mites olis autojen omistajille uusi vero autotulovero, jota maksettaisiin sen mukaan mitä omalla autolla ajamisen katsottaisiin tulevan taksilla ajamista halvemmaksi.

    • Haans.

      HUOMAA, että pääkaupunkiseudulla on jo käytössä nk ILMAVERO. Sitä maksetaan pääkaupunkiseudun asuntojen "ilmahinnasta". Kuplasta.

      Ja maksut käyvät nyt todella kalliiksi. Suurin erä on reallinen noin 6% LAINAKORKO. Suomalaiset eivät selviä siitä. Edessä on romahdus.

      Tämän päälle tulevat kiinteistöverot, vesimaksut, sähkölaskut, ja ... ja ... POTKUT.
      Ja silloin se on lähtö, ilmakuplasta mutta juuri mitään ei realisoinnin jälkeen jää jäljelle, sillä ilma oli kadonnut saatavista ja velat ja maksut rasittavat !



      Siinä käy jossain vaiheessa näin etelässäkin;

      "Omakotitalo 76 000 eurolla! Talo on ollut kaupan jo puoli vuotta. Yhteydenottoja on ollut vain kaksi."

      • lukihäiriöinen

        Kun jossain vaiheessa korot lähtevät nousuun kunnolla arvioin tuolla 2015 tienoilla niin se on sitten hirmujytky asuntojen hintoihin,2030 on edessä todella paha tilanne.

        Monikaan ei kestä 5%-10% välissä olevaa korkoa ,jonka lähestyminen on väistämätöntä.

        Nyt pitäisi lyhentää ja maksaa velat pois suurissa erissä,ei missään tapaukseessa lyhennysvapaata,sitä ei tee kuin typerin velkamuuli joka elää päiväkerralaan näkemättä kaus.


    • ylipainoinen hetero

      No onkos Niuvassa nettikatkos?
      Luulisi iltavuoron lääkärin jo vinkkaavan kuinka vesilaskuissa säästää.
      Eli kuse pihalle tai vaippaan niin ei tarvitse vetää vessaa.

    • Haans

      Meneillään on nk "JÄÄTYNYT KONFLIKTI" . Koko euro-alue on tämän vallassa eli korkojen laskun tie on käyty loppuun. Näin on ollut pakko toimia, sillä pyramidihuijjauskone eli kapitalismi on sammunut "polttoaineen" puutteeseen.

      Kun korkopolitiikka on siis kuljettu loppuun, jää jäljelle vain IRTISANOMISET tärkeimpänä keinona VERONKOROTUKSET toiseksi tärkeimpänä keinona. Muita mahdollisuuksia ei yksinkertasisesti ole.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13419918

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2403
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      848
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      841
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      807
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      776
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      755
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      742
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      694
    Aihe