Kokemuksia Havsörn II:sta?

Simo

Perheen kasvaessa ajattelin vaihtaa isompaan puupurkkariin. Kiikarissa Havsörn II. Onko kenelläkään kokemuksia veneestä? Mitä kannattaa maksaa suht. hyväkuntoisesta ja normaalisti varustellusta yksilöstä?

Simo

1

1484

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan puu...

      Se on hyvin suunniteltu ja hyvistä materiaaleista tosi hyvin rakennettu vene. Monille tulee yllätyksenä että runko on puuta kun siitä ei maalin läpi näy lautojen saumoja. Ne veneet alkavat olla jo 40v iässä ja kaikki sen rajan ylittäneet tietävät että takuuta ei enää ole. 40v on paljon jo esimerkiksi kannelle, vaikka näyttäsi ehjältä päällepäin niin toden näköisesti vaihto lähenee huumaavaa vauhtia. Myös steevit, puuköli ja alimmat laudat kannattaa tutkia tarkkaan. Kaikki nämä voi hyvin korjata johon tosin kannattaa varata riittävästi rahaa. Eli todellinen kunto ja arvo riippuu siitä kuinka venettä on hoidettu vuosien saatossa. Myös koneen kuntoon kannattaa kiinnittää Huomiota. Vanhat peruskunnostetut(?) MD koneet eivät minua ainakaan vakuuta. Rakenteessa ikävintä lienee rautaköli. Kölipultit ja muut rakenteet ovat asiallista materiaalia. Sisätilat eivät vastaa nykyisten samankokoisten tiloja mutta fiilis on hyvä. Erityisen mukava on iso istumalaatikko. Kovissa tuulissa vene on kotonaan, kevyissä avotuulissa on matkanteko hidasta.
      Siitä hinnasta en uskalla arvioida kun en tunne kyseistä venettä. Niitä on suomessa alle 10 kpl.
      Vene on ihan klassikkoainesta, suosittelen lämpimästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      139
      5174
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3426
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      114
      2700
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2388
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      261
      1807
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      47
      1739
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1556
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1520
    10. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      20
      1386
    Aihe