Minulla on romani miehen kanssa kaksi kouluikäistä lasta joilla on miehen sukunimi.Nimi on sellainen että sen jokainen tietää romani nimeksi.Erottuani miehestä ystävät ja sukulaiset vaativat muuttamaan lasten nimen "että elämä olisi helpompaa".Silloin aina vastasin että tahdon opettaa lapseni olemaan ylpeitä kummastakin suvustaan.Ajattelin aina että mahdollinen "syrjintä" tulisi valkolaisilta sukunimestä johtuen.Vasta nyt,näitä keskusteluja lukiessani olen ymmärtänyt että "syrjintää"taitaa olla odotettavissa kummaltakin puolelta,sen verran halveksivasti täällä puhellaan ristiverisistä ym.Onko näin vai kärjistetäänkö täällä näin paljon?Mieltäni on myös askarruttanut eräs kysymys,jos joku siihen taitaisi vastata.Eli jos lasteni ollessa vanhempia tai miksei nytkin,samalle paikkakunnalle muuttaisi ex-mieheni suvulle sopimattomia ihmisiä tai mieheni suku olisi heille sopimattomia,koskisiko "väistämis velvollisuus"myös lapsiani vaikka kaajeen elämässä ovatkin?Hyvää ja lämmintä kevään ja kesän odotusta ja jumalan siunausta kaikille meille!
Puoliveriset
7
1391
Vastaukset
- Mustalais nainen
Jos paikkakunnallenne muuttaa sopimattomia ei tarvitse väistää iteppähän muuttivat samaan paikkaan..Se väistää kelle asia on tekee kipeetä niin se vaan on..
- ajattele lapsiasi
Vaihda nimi samaksi kuin itelläs.Voivat halutessaan vanhempana ottaa isän nimen tai mitä nyt lähisuvun nimiä käytössä on.
- sulle
Mikset ole kysynyt näitä juttuja lastes isältä? Kuitenkin 2 lasta yhdessä! Ja onhan niillä sit sukua muutenkin joilta oisit voinut kysyä.Kauanko ootte olleet erossa.?
- nimettömälle
tuntuu pahalta,kun käytät nimitystä
puoliverinen!!!,eihän tässä mitään
anemiaa potevia olla.
Toinen yhtä järkyttävä nimitys on
sekarotuinen.
Kaksirotuinen/-verinen vastaa lähim-
min totuutta.
Harmi,ettei ole olemassa virallista
ja inhimillisempää nimitystä meikäläis-
ten omalle,ERITYISRODULLE!- 26 suoninen
Onhan meitä sekarotusia haukuttu 26 suoniseksi ja valkko on toinen nimitys joka minulle on tullut vastaa
- nainen
Musta kyllä tuntuu, että täällä keskusteupalstalla kirjotellaan aika julmasti. Ei tosielämässä näitä puoliverisiä niin syrjitä, siis tarkotan mustalaisten puolelta mutta sanotaanko että pidetään silmällä, miten käyttäytyy. "jaa se on nii kaajeenmoinen tai sitten että miten se on niin kaaleeks ruvennu".
Jotkut mustalaiset kyllä puheitten mukaan tuntuu vihaavan puoliverisiä enemmän ko valkolaisia, mutta tiedä sitä. Itelläni pien tyttö puol verinen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4881815Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781547Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641358Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H171340- 100925
- 51899
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15751Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732