Hei, minulla on kaksi naarasrottaa(molemmat puoli vuotiaita) Toisella havaitsin pari päivää sitten kaksi karvatonta kohtaa kaulan alueella korvan alapuolella. Rotta rapsuttaa paljon itseään, joten ajattelin voisiko sillä olla loisia??? mikä avuksi?
Rotallani kaljuja kohtia!!!
Valancy
82450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Voisiko kyseessä olla parturointi eli karvojen nyppiminen? Tässä tapauksessa tietenkin kaveri parturoi, koska rotta tuskin saa omia karvojaan nypittyä korvanseudulta ;)
Loiset ovat toki yksi vaihtoehto. Tutki rottasi ihoa; näkyykö pieniä mustia pisteitä? Rapsuttaako rottasi itseään muulloinkin kuin peseytyessään?
http://www.geocities.com/leenanrotat
Huomasin juuri toisellanikin rotalla kaljunkohdan(vatsanseutu) Kyseessä voisi olla kapi kenties? kapiin lääkettä ainoastaan eläinlääkäriltä vai onko apteekissa siihe tautiin?
...veikkaan edelleen. Sama rotta voi parturoida sekä kaveriaan (paikkakin kuulostaa melko tyypilliseltä) että itseään - meillä parturoi tällä hetkellä yksi uros itseään kyljistä hiukan epämääräisistä kohdista, mutta kyllä se nyppii itseään kun se joutui olemaan hetken aikaa tuossa viime syksynä yksin ja kaljua tuli lisää. Monesti vatsa (ja myös etutassut!) ovat parturoinnin kannalta "näppäriä" kohteita.
Tarkkaile rottiasi. Jos ne rapsuttavat itseään muulloinkin kuin peseytyessään, on hyvä ottaa yhteys eläinlääkäriin. En ole koskaan nähnyt kapin vaivaamaa rottaa, joten minun on hiukan vaikea sanoa oireista mitään. Kapin hoito edellyttää kyllä eläinlääkärikäyntiä.
http://www.geocities.com/leenanrotat
Rex- eli kiharakarvaiset rotat kaljuuntuvat ikääntyessään - kuka enemmän, kuka vähemmän. Eräät rexit alkavat kaljuuntua hyvinkin nuorina, toiset vasta vanhempina. Rexien kaljuuntuminen johtuu geeniperimästä, eikä ilmiötä voi estää. Kaljuuntuminen rexien kohdalla on tietenkin normaalia vain jos kaljuuntuvan rotan iho on terve. Kellanrusehtava "töhnä" urosrottien ihossa ei ole sairauden merkki vaan normaalia eritettä - talia. Jos talia erittyy erityisen runsaasti, voi rotan pestä aika ajoin, muttei kuitenkaan liian usein iho-oireiden/vilustumisen välttämiseksi.
Itse havaitsin saman ongelman pari päivää sitten. Kohta huomasin myös kaljujen kohtien sivuilla olevan valkean hilsemäisen jauheen, ja lopulta turkissa vilistävät punaruskeat loiset.. Soitin sitten tänään eläinlääkärille, joka määräsi minulle Ivomec-merkkistä loishäätö lääkettä. Elikkä kannattaa tutkia se turkki. Ne valkeat munat tarttuu karvoihin ja näyttää hilseeltä.
Tein tänää saman löydön ja eikun apteekkiin ostamaan lääkettä... Nyt on kaksi kaveria hoidettu ja kun huomenna pääsee reissusta kotiin pitää hoitaa toiset kaksi. Hoitoon käytin Frontline Vet:iä ja hyvin näytti auttavan.
Ei johdu parturoinnista, jos rotta parturoi itseään, se parturoi jaloista...jos rotta on rex laatuinen on kyseessä joko karvanvaihtuminen poikasena tai karvanlähtö vanhan.a
Parturointi ei aina rajoitu vain etujalkoihin, vaan rotta voi nyppiä myös esim. vatsaansa, takajalkojaan tai vaikka kaveriaan - pointti on lähinnä, että rotta nyhtää karvaa sieltä mistä ylettyy itse nyppimään. Omistani yksi mötikkä nyhtää selästään kohdista, joihin vaan yltää, silloinkin oudon laikuttaisesti, koska useimmat nyppivät tarkkaa jälkeä ;)
http://www.geocities.com/leenanrotat