missä voisi tehdä ilmaiset kotisivut? ILMAISET! Kiitos vastauksista!
Ilmaiset kotisivut
nekoo
7321891
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 73
Vanhimmat
KOTISIVUISTA ASIAA!
Usein esitetyt kysymykset kotisivujen teosta ovat antaneet aiheen tämän viestin tekoon.
KUINKA TEEN SIVUT?
1. Käytä ns. editoria, esim. wysiwyg (what you see is what you get) jolloin näet tuloksen juuri siinä muodossa kuin sitä teet. Eräs tällainen suomenkieliseksi saatava editori on http://www.nvu.com sivulla oleva NVU.
Toinen mahdollisuus on tekstieditori, jolla tehdään suoraan koodipohjalta sivut. Eräs tällainen on: http://www.htmlvalidator.com sivuilla oleva CSE Htmlvalidator lite (ilmainen, englanninkielinen) ohjelma. Tämä tarkistaa koodin virheet nappia painamalla.
2. Tallenna valmiit sivut esim. omat tiedostot -> kotisivut (tee itse tämä kansio) kansioon.
3. Ensimmäiseksi latautuva sivu on oltava aina index.htm tai index.html niminen, paitsi jos tekee muuta kuin html / htm päätteisiä sivuja (esim. .php tai .asp).
4. Kun teet linkin toiseen sivuun ja / tai kuvaan, muista tarkistaa linkin oikea nimi ja pääte (erikokoiset kirjaimet vaikuttavat päätteissä, varsinkin kuvissa). Onko kuva esim. kuva.jpg, kuva.JPG, Kuva.jpg, jne. niminen.
5. Älä käytä älyttömän isoja kuvia ja / tai paljon liikkuvia kuvia ainakaan etusivulla.
6. Koodia voi tutkia ja kokeilla esim. http://www.w3schools.com paikassa (englanninkielinen) tai suomenkielellä http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/wwwfi.html sivuilla. CSS tyyleistä lisää http://www.2kmediat.com/css/ ja tuolla w3schools sivuilla.
MITEN SAAN KOTISIVUTILAA?
1. Jos sinulla on nettiliittymä, on sinulla todennäköisesti jo kotisivutilaakin! Kysy omalta nettioperaattoriltasi (siis kenen nettiliittymä sinulla on) onko sinulle varattu kotisivutilaa ja kuinka paljon.
2. Tilaa Mikrobitti lehti, jolloin saat kotisivutilaa (50 Megaa) ja sähköpostin käyttöösi halutessasi.
3. Etsi netistä kotisivutilan tarjoajien sivuja. Kokeile google hakukoneella esim. "ilmaista kotisivutilaa" hakusanalla.
4. Perusta oma palvelin.
HUOM! Sivusi eivät ole minkään kieliset, ennen kuin laitat omat sivusi nettiin!
MITEN SIIRRÄN SIVUT NETTIIN?
1. Jos sivut pitää siirtää ns. FTP-ohjelmaa käyttäen: löydät mm. http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat osoitteesta ainakin WS_FTP lite (ilmainen, englanninkielinen) ohjelman, sekä suomenkieliset ohjeet sieltä. Tokihan on paljon muitakin ja Google hakukone kertoo lisää.
2. Katso mihin kansioon .html tai .htm (tai muut) sivut siirretään (onnistuuko suoraan vai pitääkö avata palvelimella ensin esim. "public" (tms.) kansio!) ja siirrä sivut sinne. Jos tallensit kuvat samaan kansioon kuin sivut niin siirrä kuvat myös samaan kansioon. Jos teit kuvilla oman kansion, tee se myös palvelimelle ja siirrä kuvat sinne.
3. Kirjoita osoitepalkkiin sivujesi osoite ja katso sivujesi toimivuutta. Tosin kannattaa ensin kokeilla oman koneen selaimella miltä sivut näyttävät ja onko kaikki oikein.
Tässä muutamia vinkkejä aloittelijoille (kuten itsekin olen). Loput joudut hoitamaan itse, eli opettelemaan sivujesi ulkoasun, jne. Muista kuitenkin samalla opetella html kooia, sillä jos jossakin on virhe niin koodista sen löytää helpoiten!
Ja jatkossa kun kyselet lisää ohjeita täällä keskusteluissa, niin mene suoraan html/xhtml tai kotisivujen teko palstalle ja LUE ENSIN muut otsikot, jos vaikka samaa asiaa olisi jo kysytty ennestään ja annettu hyviä vastauksia!
Pahoittelen viestin pituutta, mutta jospa tässä olisi alkuun hyviä vinkkejä...
oli perusteelinen selvitys mutta miten oma musiikki sivulle
Ilmaiset kotisivut voit tehdä vaikka kotonasi.
Kuules, nekoo tarkoittaa kylläkin missä NETTISIVULLA voi tehdä kotisivun. Eikö pieni mielesi sitä käsitä? Kai hän nyt tietää, että sivut voi tehdä vaikka kotona! Oletko ihan toope?
No siis ainaki www.freewebs.com
siellä on ainaki ilmaset...sit kandee käyä kattoon geocities ja mtv3kotisivut
kyl se paikka maksaaa Hölmö
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
ei missään.. KAIKKI MAKSAA!!!:(
EIKÄ MAKSA!!!
HALOOO!!ei ne (kaikki) maksa!
Ääh, taas joku pönttö vastailee kaikkitietävän oloisena kysymykseen, jonka vastausta ei itse tiedä! Ilmaisia kotisivukoneita on vaikka kuinka! Esim. Webbisivu, Freewebs, Suntuubi, Geocities, Kotisivuni.org, Nettisivu... Pitääkö teitä kaikkia herätellä henkilökohtaisesti?
jes, jes! Hyvä, turpa! Kerrankin joku, joka tietää oikeasn vastauksen! I think you are different person than else!
Ei useinmat kotisivut maksa..! :D
Ei maksa =)
www.suntuubi.com
Sivut heti valmiit
40Mt tilaa
helppokäyttöinen ylläpitotyökalu
blogi, kuvagalleria, foorumi, kävijätilastointi
....suosittelen ainakin itse.
Kotisivut nopeasti:
www.suntuubi.com
www.freewebs.com
www.webbisivu.com
Jos osaat käsitellä HTML:ää tai ym.:
http://www.mvnet.fi/index.php?osio=Kotisivun_teko&sivu=Kotisivut_nettiin
http://www.esite24.com
http://www.geocities.com
www.fffin.com
egeonline.cjb.net
weareorf.cjb.net
jsplayer.cjb.net
www.smalltalkfamily.com
planetagent.cjb.net
www.sunpoint.net
tiovottavasti tieto kelpas!
Kiitos vihjeestä toi suntuubi.com vaikuttaa pätevältä.
ne kaikki maksaaa täälä puhuttiin nimen omaan ILMAISISTA KOTISIVUISTA!!!
ei maksa ei jaksa enää selittää, luovutan moikka
Ja nyt Suntuubiin saa ihan kohtuulliseen hintaan oman .fi domainin/verkkotunnuksen.
Suntuubi.com ei maksa
must tuntuu et semmosii ei ees oo
Missä voi tehdä ilmaiset ja suomenkieliset sivut ja että mä en haluu mitää tämmöstä vastasuta:Mun mielestä toi www.webbisivu.com se on aika pätevä tai sitten www.suntuubi.com toikin on tooosi pätevä!!Siis joitain muita kun noita ja semmoitteet jotka ovat suomeksi etusivulta loppuun saakka!!
Terve!
Ei noita muita taida oikein olla. Kuin noi itse mainitsemasi. Ite tein suntuubiin sivut ja olen ollut tyytyväinen.
suntuubii ei päästä sisään ja se on ihan supa
Kuule ???, kyllä ilmasia kotisivukoneita on ja paljon!
sutuubi.com on SUOMENKIELINEN ite olen tehny sinne blogin ja yhet fanisivut ja ei ollu mtn. Ongelmaa, eikä sieltä ole mahdollista saada viruksia (no, käykää sitten tänne: picturesofmylife.suntuubi.com niin näette miten suntuubissa voi muokata sivuja vaikkapa ton näkösiksi!)
Ilmaiset kotisivut osoitteesta http://www.ilmaisetkotisivut.com
http://www.freewebs.com/jelppari
Jelppari jeesaa! ;)
Suomenkielinen ja mielestäni parempi on www.suntuubi.com, nopeet palvelimet ja saa kuvagalleriat, blogit, vieraskirjat yms...ilmaiseksi.
www.nettisivu.org - käy heti tekemässä ILMAISET KOTISIVUT. Helppo käyttöinen EI tarvitse ohjelmointikieltä.
www.suntuubi.com on paras mäkin käytän sitä. Eniten ominaisuuksia ja hyvä.
täällä voi tehä ilmaiset kotisivut jo tosi hyvät!
>>>>>>>> http://www.own-free-website.com/
Ite tein tänne Hakille sivut:) :)
http://kotisivuni.org
täällä voi tehdä ilmaisen kotisivun ja on tosi helppo käyttöinen. http://groups.msn.com ite kokeilin tota yks vuosi ja oli tosi helppo, mut ny minulla on tuolla www.suntuubi.com oma kotisivu ku siinä enempi ominaisuuksia, voi laittaa paremman taustan sinne... Ja musaa soimaan myös kotisivulle.... Tos mun kotisivu ossa http://mymmeli81.suntuubi.com mutta olen etsiny muita ilamsia kotisivuja googlen kautta löytää aika paljo ilmasii kotisivuja.. :)
no esim. www.suntuubi.com tai www.webbisivu.com
siel niiku voi tehä sivut!
www.suntuubi.com
Jos nyt yks laittaa tonne ton suntuubin niin vittu pitääkö kymmenen muun toistaa se sama sivusto lukekaa ensin ennenkun laitatte kaikki sitä samaa sivustoa sinne kymmenettä kertaa.
Moi. En tiedä, vastasiko joku muukin samanlailla, koska en lukenut kuin pari ensimmäistä vastausta viestiin, mutta itse ehdottaisin kuitenkin freewebsiä. www.freewebs.com Sinne on todella helppo tehdä. Muita kivoja on esimerkiksi www.freehostia.com tai www.geocities.com myös vähän huonolaatuisempi olisi www.suntuubi.com. Täällä on ainakin ohjeet, miten voi tehdä sivut freewebsille tai geocitiessille
http://www.eternity-world.net/tutoriaaleja.htm
Siellä on myös paljon muita tutoriaaleja, esimerkiksi freebokiin vieraskirjan teko yms. Freehostiaankin liityvän tutoriaalin löydät varmasti kun vain etsit. :)
NIIn sitä määkin haluaisin tietää
kaikille vastauksista
Jos haluaa päästä helpolla, kannataa tehdä sivut suntuubiin (käytän sitä itsekin) vieraskirjan saa halposti ja ilmaiseksi freebok.net:tiin.
Webbisivua ei kannata käyttää, huono, jälkeen jäänyt, epä pätevä, epäkäytännöllinen eli suomeksi aivan paska.
Kokemusta on, että ei tartte päätään aukoo.
http://eternity-world.net/tutoriaaleja.htm
nettisivu.org tai suntuubi muita en tiädä ne on ilmasia
Täällä on hyvä tehdä ja helppo laittaa tarvittaessa omakin domain:
http://nettisivu.org/hakemisto/t/
Paras olisi opiskella html:ää ja tehdä itse omat kotisivut.
no voit tehä ne websissä tai vaikka suomenkielisessä wordPressissä
Noi kaikki on liian helppo tai siis sellasia huonoja etin vähän haasteellisempaa!
Mikä on suomenkielinen ja ilmainen nettisivujen teko-ohjelma? Tarttisin oikeesti jelppiä. Onko niin, että kukaan tästä maasta ei osaa neuvoa sitä asiaa? Onko se niin vaikeaa? Jos tiiät ni pistä viestiä joko tänne tai [email protected].
Onhan niitä vaikka kuinka. Esim. muistiolla, notepad :lla ja wordpadilla onnistuu kotisivujen teko hyvin.
google hakuun vaan ''tee oma kotisivu ilmaiseksi''
Mä tiiän mistä täs on osote
http://www.webbisivu.com/
Oikeesti nää on ilmaset kotisivut kokeilkaa........
Kiitos!
Näillä onnistuu hienosti - http://www.ilmaisohjelmat.fi/kotisivut-verkkosovellukset
Täällä voit tehdä helposti ilmaiset ja monipuliset kotisivut: http://www.jimdo.com/index.php
Itse tein tällaset:http://jemppu.jimdo.com/
Minusta ihan kelpo kotisivuja, mutta parempiakin saisi tulla:
vuodatus.net
nettisivu.org
Sie haloo ! No ehkä oli vaik joku läppä o___O
Minne voi tehä omat ILMASET kotisivut minne voi ladATA MUSIIKKIA esim. koneelta vaivatta ja vieraskirja ym. ym.
Ilmaset kotisivut saat vaikka täältä: http://ilmaisetkotisivut.omasivu.fi/
plussaa:
- ilmainen
- kotimainen ja fi-päätteinen osoite
- nopea
- helppo rekisteröityä
miinusta:
- vähän teemoja
- wordpress moottorina
ilmaisia kotisivu paikoja on vaikka kuinka paljon kun kirjoittaa googleen kotisivut maksutta löytyy paljon vaihtoehtoja.
Enimmäkseen nuo hakukoneilla löytyvät "ilmaiset" sivut muuttuvat maksullisiksi kuukauden ja jopa parin viikon jälkeen :( Tai sitten mitään tukea tai muistilaajennuksia ei saa edes pientä korvausta vastaan. Tuo yllä mainittu omasivu vaikutti hyvältä nopeasti katsastettuna, vaikka itse olenkin käyttänyt http://www.kotisivuja.org ilmaispalvelua ihan tyytyväisenä.
Täysin ilmaiset kotisivut ilman sivuille tulevia mainoksia:
1500MB tilaa
Kotisivukone ilmaiseksi!
phpBB tuki ja kaikki muu mitä tarvitset
http://www.ilmaisetwebsivut.comuv.com
Hi, this is a very interesting web page and I have enjoyed reading many of the articles and posts contained on the website, keep up the good work and hope to read some more interesting content in the future. http://downjustforme.com/
is it down
is it just me
down or just me
down for me
just down for me
auto transport
it support birmingham
computer repair
electronic wholesale
las mujeres
hotel london
new york hotel
http://downjustforme.com/
http://isitjustdownforme.com/
http://isitdownforjustme.com/
http://isdownorjustme.com/
http://isitdownjustforme.com/
hhtp://eastasiabc.org/
http://maayland.com/
http://zen-cart-skins.com/
http://militaryabuse.com/
http://cystinose.org/
http://mccs1977.com/
http://journalpsyche.org/
Wow! very useful articles. I write the things I'd like to read about
totete
What can i do?
You may be driving faster than you can see
I am really loving the theme/design of your site. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A number of my blog that lung nam audience have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?
mulla on jo menkää kattoon sen osote on taistelujengi.omasivu.fi käykää kattoos niin kerron mitän voi tehdä oman!!!!
hei kaikki menkää kattoon mun omaa sivua sen nimi on taistelujengi.omasivu.fi
käykää kattoos niin teille näytetään miten voi tehdä omat mutta jos teitä kiinnostaa ne mun nettisivut niin lähettäkää liittymis ilmoitus lisätietoa saa osoitteessa taistelujengi.omasivu.fi
Hi, this is a very interesting web page and I have enjoyed reading many of the articles and posts contained on the website, keep up the good work and hope to read some more interesting content in the future. Thank you so much. http://lucyyou.com/kinh-mat-thoi-trang
Greetings! The site is great. Thank you for a great resource
vi da nam
Thanks for sharing this information, i truly love your weblog. Keep this good work & enlighten us with your new post. Thanks. http://verchini.com/vi-da-nam