Ergotamiini

Puuskat

Onko kukaan käytänyt vaihdevuosihikoiluun Yliopiston apteekin valmistamaa Ergotamin-lääkettä. Se tehdään belladonna-nimisestä kukasta. Sitä saa nykyään vain reseptillä. Lähtikö vaivat?

16

15550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • belladonna

      otan kaksi aamulla ja kaksi illalla aika hyvin tehoo

      • 54 v

        yksi yöksi hikoilu hävisi.


    • hiki pinnassa

      Olen noin kuukauden käyttänyt ergotamiinia,enää yksi tabl.päivässä.Hyvin on auttanut.Aina ennen hiki pinnassa,nyt ei kuuma koskaan.Yöllä saa nukuttua erittäin hyvin.

    • ei liity juurikaan mutta.....

      hassua ajatella että sitä tulee belladonnasta.. kyseisetä aineesta valmistetaan lsd:tä. ja on lähinnä viljojen sienitauti(kts.http://fi.wikipedia.org/wiki/Torajyvä) en tidä mitä kyseisellä aineella tehdään muuta mutta pisti silmään.. :)

    • riitax2011

      voisitko kertoa lisää? olen vuoden kärsinyt hirveästä hikoilusta ja pahenee vaan. en voi käyttää hormonilääkkeitä kun tupakoin ja kolesterolinarvoni on 8, josta sitä pahaa kolesterolia yli 6. saako tuota reseptillä. luontaistuotteisiin ei mulla ole varaa kun olen pitkäaikaistyötön. olen niiiin epätoivoinen. jos viitsit/ehdit kerro ihmeessä omasta kokemuksestasi ja miten, millä nimellä tuota vois lääkäriltä pyytää. oliko pahoja sivuvaikutuksia jne. jään odottamaan vastaustasi joko tälle palstalle tai [email protected]

      pliiis vastaa.

    • rit ow

      Yliopiston apteeekki myy Bellergal-valmistetta (reseptilla), jossa on ergotamiinia. Muutenhan ergotamiinia kaytetaan lahinna migreenikohtausten hoidossa, vanha laake.

    • Eri aineita

      Ergotamiini ja belladonna ovat minun tietääkseni eri aineita. Bellergal niminen lääke sisälsi 3:a eri ainetta: belladonna-alkaloideja 0,1 mg, ergotamiitartaattia 0,3 mgnia ja fenbarbitaali 20mg. Lääkettä ei ole enää markkinoilla, mutta belladonnan ja ergotamiinin yhdistelmää valmistetaan joissain apteekeissa.

      Ergotamiinin vaikutus on supistaa sileitä lihaksia, esim verisuonissa. Belladonna vaikutus on rauhoittava, hikoilua vähentävä ja kouristuksia ja kipuja lievittävä. Fenobarbitaalista en tiedä.

      Belladonna eli lemmonmarja on koisokasvi. Siitä saatavat vaikuttavat aineet ovat keskushermostoon vaikuttavia aineita: pääasiassa hyoskyamiini, atropiini, skopolamiini, belladonniini,tropiini,apoatropiini, kuskhygriini.

      Torajyvä sisältää ergometriiniä, ergotamiinia, ergokryptiinejä, ergokorniinia,ergokritiiniä, ergosiiniä, ergovaliinia, elymoklaviinia ja festuklaviinia. Sen lisäksi vielä histamiinia, tyramiinia yms.

    • hikipallero

      Olen nyt muutaman kuukauden käyttänyt Ergotamin- tabletteja (yliopiston apteekki) 2.4 kertaa päivässä. Ovat auttaneet tosi hyvin ja maksavat vain noin kolmanneksen hormonilääkkeiden hinnasta. Muita vaihdevuosivaivoja ei ole, mutta hikoilu oli niin voimakasta, varsinkin hiuksissa ja kasvoissa, että se alkoi jo häiritä sosiaalista elämääni. Kannattaa kokeilla!

      • yx tiedonhaluinen

        Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?


      • hikipallero
        yx tiedonhaluinen kirjoitti:

        Eikös se ole reseptillä saatavaa mikreenilääke?

        On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.


      • yx tiedonhaluinen
        hikipallero kirjoitti:

        On reseptilääke ja käytettiin ainakin aikaisemmin migreenin hoitoon. Lääke valmistetaan Yliopiston apteekissa, mutta toimitetaan myös muista apteekeista.

        Saitko lääkäriltä reseptin nimen omaan vaihdevuosi vaivaan?


    • tepsii

      Työtoverillani oli aikoinaan kauhean kovat vaihdevuosihikoilut ja kuumat aallot; hiki valui töissäkin pitkin naamaa. Olin kuullut tästä lääkkeestä ja suosittelin häntä menemään työterveyslääkäriasemalle, jossa olin kuullut kyseisestä lääkkeestä keikkaa tehneeltä syöpälääkäriltä. Työtoverini meni, sai reseptin ja alkoi käyttämään tätä ergotamin-belladonna-phenobarbital-yhdistelmää. Vaivat loppuivat kuin seinään. Tässä hyvä esimerkki kyseisestä lääkkeestä.

      • hyvintoimii

        Minullakin toimi heti kun aloitin käytön. Kaikki hikoilut hävisivät kuin seinään. Yksi tabletti illalla.


    • Anonyymi

      Koska viimeksi tätä on saanut apteekista?
      Raaka-aineissa saatavuus ongelmia.

      • Anonyymi

        Viime vuoden puolella sai. Todella pitkä tauko.


    • Anonyymi

      Nyt on taas saatavilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      170
      1459
    2. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      331
      1069
    3. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      43
      895
    4. Tappio Rydmanille

      Ei pystynyt Wille saamaan tahtonsa läpi. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000012093775.html
      Perussuomalaiset
      162
      759
    5. Milloin näit kaivattusi viimeksi?

      Mitä olisit halunnut tehdä tai sanoa hänelle?
      Ikävä
      39
      749
    6. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      49
      700
    7. Sometähti villisika-Seppo on kuollut

      Suomussalmella lemmikki­eläimeksi virallisesti hyväksytty villisika Seppo on kuollut. https://yle.fi/a/74-20232445
      Suomussalmi
      29
      577
    8. 52
      571
    9. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      116
      568
    10. Tiesitkös rakas

      Mun taivas on pilvinen ja synkkä. Päivät värittömiä ja harmaita. Missä olet, aurinkoni? 💔
      Ikävä
      44
      531
    Aihe