PROSTITUUTIO RAAMATUSSA
Israelin huoneen kanta-isä Jaakob hankki vaimon rahalla (vaimokauppaa):
1Moos.29:15
Ja Laaban sanoi Jaakobille: "Olet tosin sukulaiseni, mutta palvelisitko silti minua palkatta? Sano minulle, mikä on palkkasi oleva." ... Raakelilla oli kaunis vartalo ja kauniit kasvot. Ja Jaakob rakasti Raakelia; niin hän sanoi: "Minä palvelen sinua seitsemän vuotta saadakseni Raakelin, nuoremman tyttäresi."
Juudan sukukunnan kantaisä Juuda oli seksin ostaja:
1Moos.38:15
Kun nyt Juuda näki hänet, luuli hän häntä portoksi; sillä hän oli peittänyt kasvonsa. Ja hän poikkesi hänen luokseen tiepuoleen ja sanoi: "Anna minun yhtyä sinuun." Hän näet ei tiennyt, että nainen oli hänen miniänsä. Tämä vastasi: "Mitä annat minulle saadaksesi yhtyä minuun?" Hän sanoi: "Lähetän sinulle vohlan laumastani."
Jumala käski profeetta Hooseaa naida "haureellinen vaimo".
Hoos.1:2
Kun Herra alkoi Hoosealle puhua, sanoi Herra Hoosealle: "Mene, ota itsellesi haureellinen vaimo ja haureudesta syntyneet lapset, sillä maa on peräti rikkonut avion luopumalla Herrasta."
Hoos.4:14
"En minä rankaise teidän tyttäriänne siitä, että he porttoja ovat, enkä miniöitänne
siitä, että he avion rikkovat, sillä miehet itse poikkeavat syrjään porttojen
kanssa ja uhraavat pyhäkköporttojen kanssa; ja ymmärtämätön kansa kukistuu."
Profeetta Simson käytti prostituutiopalveluja.
Tuomarien kirja 16:1
Niin Simson meni Gassaan, ja hän näki siellä porton ja meni sen luo...
Ja Simson makasi siellä puoliyöhön asti. [...] Sen jälkeen hän rakastui erääseen
Soorekin laaksossa asuvaan naiseen, jonka nimi oli Delila. "
EPILOGUE
Nämä ihmiset joita monet Raamattua tuntemattomat kristityt saattavat syyttä "huoriksi" ovatkin itseasiassa Raamatun pyhimyksiä, uskon-isiä ja profeettoja.
* Portto Raahab oli prostituoitu ja pyhimys jonka ei ole kerrottu vaihtaneen ammattiaan. Prostituutio ei ollut este ainakaan hänen uskolleen, eivätkä hänen rukouksensa olleet estyneet.
* Profeetta Simson oli seksiseikkailuistaan huolimatta profeetta ja Jumalan väkevä ase.
* Jaakob on mainittu Jumalan valtakunnan perillisenä, yhtenä ylösnousseena profeettojen joukossa (Luuk.13:28, Joh.4:12, Hepr.11:21). Ainakaan Jaakobin tapauksessa vaimon ostaminen ei liene ollut mitenkään synnillistä.
* Juuda on yhden Israelin sukukunnan, eli Juudan sukukunnan, kanta-isä. Hänessä oli toteutuva Aabrahamin Jumalalta saamat lupaukset ja siunaukset.
* Profeetta Hoosean kautta ilmoitettiin yksi Raamatun kirjoista, vaikka Hoosea nai haureellisen naisen.
Hebr.11:31
Uskon kautta pelastui portto RAAHAB joutumasta perikatoon yhdessä uppiniskaisten kanssa, kun oli, rauha mielessään, ottanut vakoojat luoksensa. Ja mitä minä vielä sanoisin? Sillä minulta loppuisi aika, jos kertoisin Gideonista,
Baarakista, SIMSONISTA, Jeftasta, Daavidista ja Samuelista ja profeetoista, jotka
uskon kautta kukistivat valtakuntia, pitivät vanhurskautta voimassa, saivat
kokea lupauksien toteutumista, tukkivat jalopeurain kidat...
MITÄ ON HUORUUS?
Huorin tekeminen (engl. adultery) tarkoitti avioliiton rikkomista. Avioliitto oli miehen ja naisen välinen kahdenkeskinen sopimus jossa mies sitoutui huolehtimaan vaimostaan taloudellisesti, ja tarjosi tälle suojelua. Nainen sitoutui tarjoamaan miehelleen seksipalveluja ja synnyttämään lapsia.
Moniavioisuus (yksi mies, monta vaimoa) oli sallittu niinikään. Moniavioisuus ei siis ole huoruutta koska siinä mies makaa omien vaimojensa kanssa.
Yksinäisillä miehillä ja naisilla oli kaikki oikeudet etsiä itselleen sopivaa kumppania. Aviossa elävät miehet saivat myös etsiä itselleen lisää puolisoita vapaista naisista, mutta avioliitossa elävien naisten kanssa makaaminen oli kielletty.
Monissa tapauksissa nuoret naiset ilmeisestikkin pakotettiin avioliittoon vanhempien toimesta, tai ainakin heitä painostettiin siihen taloudellisesti. Naisilla saattoi tosin olla mahdollisuuksia vaikuttaa aviopuolison valintaan.
MITÄ ON HAUREUS?
Haureus (fornication) on eri asia kuin huoruus (adultery). Haureus tarkoitti Israelin ja Jumalan välisen liiton rikkomista. Esimerkiksi epä-jumalien palvonta tai vaimojen ottaminen vieraista kansoista oli haureutta. Haureuteen ei siis välttämättä liittynyt seksi tai huoruus.
MIKÄ ON PORTTO?
Muinaisessa Israelissa, ja sen naapurikansojen keskuudessa palvottiin yleisesti hedelmällisyyden ja seksuaalisuuden jumalia. Portto (harlot) nimitystä käytettiin miehistä ja naisista jotka osallistuivat epäjumalien palvontaan. Voidaan siis sanoa että portot harjoittivat haureutta, mutta huoruus ei ole haureutta.
Pyhäkkö-portot osallistuivat pakanallisiin seksi-kultti-seremonioihin temppelialueilla. Pyhäkköporttoina toimi sekä miehiä että naisia.
5.Mooseksen kirja 23:17
"Älköön pyhäkköporttoa olko Israelin tyttärien joukossa älköönkä haureellista pyhäkköpoikaa Israelin poikien joukossa."
Myös prostituoituja alettiin jossakin vaiheessa kutsua portoiksi. Prostituutio oli tuon ajan Israelissa täysin sallittua. Prostituoidut möivät palvelujaan lähinnä köyhille miehille, sillä rikkaat miehet pitivät vaimoa tai jopa useita vaimoja.
Prostituoidut tai naimattomat prostituoitujen asiakkaat eivät "tee huorin". Huorin tekeminen tarkoitti avio-sopimuksen rikkomista. Mutta sielä missä ei ole avioliittoa, ei ole huoruuttakaan.
prostituutio ei ole huoruutta
7
642
Vastaukset
- paavi b
kuule tamara. vaikka oot mukavasti raamattua lainannutkin niin kyllä huora on aina huora vaikka voissa paistais. ja huoraaminen on väärin sanos svetlana.
- läksyttäjä
Huora on todellakin huora. Aihe ei vaan kuulu tälle palstalle vaan suhteet-palstalle. Tosin ei sielläkään kyllä kielitaidottomia kaivata :-)
- Siiry sinäkin
emme joudu phtimaan teidän huora-madonna ongelmiamme, sillä Buddha neuvoi vain välttämään huonoa seksiä.
Käykö kateeksi puuteessa elävät kristityt reppanat? - kuutomolla_
Ohos !!!
Tää tyyppi on todella pihalla. Voi helvetti sentään. Huora on huora ja sillä selvä. Kysyttävää ??? - todistaja
Tää on kaikille vähänkin kouluja käyneelle päivänselvä juttu: vain aviovaimo voi olla huora. Ellei tätä tiedä, on joko mielisairas sekakäyttäjä tai räkänokkateini.
- Kerrankin
Yksi järkevimmistä analyyseistä tässä typerysten sekojoukossa. Kiitos!
- vaan sieltä täältä...
mutta se, mikä sattui silmiin, vaikuuti ihan hyvältä.
*mikapappas*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie612609Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta22432Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492315Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten722233Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut532082Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1372027HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364011777Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1081706Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt221589Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241524