Supeja loukulla?

Loukuttaja

Eli ajattelin ruveta pyytämään supeja loukulla.
Ja ajattelin kysellä sopivaa loukun tyhjentämis väliä? Ja siis että kuinka monta supia sinne loukkuun menee esimerkiksi viikossa?

4

1546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jee

      ei välttämättä yhtään..

    • oziz

      tere!!
      Laitan tässä sulle muutaman vinkin tohon supi hommaan.HUOM.Metsästäjänä sun pitää, tietää että elävänä pyytävät ansat pitää tarkistaa kerran päivässä vähintään.Sitä loukkua ei muuten kannata laittaa ihan summanmutikassa, vaan tutkimalla alueet missä tiedetään supien liikuvan löydät loukuille oikeat paikat ja saalista rupeaa kertymään.Yleisesti vesistöt ja tunkiot ja kaatopaikkojen läheisyydet ovat hyviä paikkoja loukuttaa.Syöttinä suosittelen kalaa ja nyt kun kyykyjahti alkaa, niin kyyhkyn raato ja sisälmykset ovat kovaa valuuttaa loukussa.Normaalisti alussa loukkuihin menevät nuoret yksilöt, jotka ovat vielä kokemattomia eivätkä osaa pelätä loukkua.Myöhemmin syksyllä myös vanhemmat yksilöt menevät loukkuun.Tulet myös paikasta riipuen saamaan loukkuun kissoja,mäyriä,minkkejä ja ehkä jonkun kapisen ketun joka ei löydä enää saalista muualta.Kapiset eläimet kannattaa hävittää polttamalla, näin kapi ei pääse leviämään terveisiin eläimiin.
      Itse olen vaihtanut loukun paikkaa, jos ei viikossa olen liikettä loukulla näkynyt.
      Kannataa myös peitellä loukku vaikka kuusenoksilla tai muulla tavaralla, sillä se lisää saaliin määrää.Myös loukun ympäristö kannattaa hajustaa, sillä se houkuttelee ympäristössä olevat eläimet lähemmäs.
      Menestystä loukkujahtiin!!!!!

    • Loukulla

      Supin pyynti on yksi tehokkaimmista keinoista hoitaa esim kanalintukantoja, harmi kun on vaan niin harvassa supinpyytäjät. Tervetuloa vaan kaikki uudet yrittäjät!

      Loukku pitää käydä tarkistamassa joka päivä. MOT

      Ja siitä supien saantimäärästä viikossa...
      Kun laitat loukun todennäköisesti menee viikkoja, jossei kuukausia ennenkuin saat ensimmäisenkään supin. Seuraavan saantia saattaa joutua taas odottelemaan viikkoja/kuukausia. Keväällä ja syksyllä kun supit ovat aktiivisia saattaa loukkuun mennä viikottain eläin, mutta esim nyt kesällä saavat loukut olla aika rauhassa.
      Uskoa asiaan!

    • kettutyttöjä

      Vaan jos oikeesti pyytämään alat niin edellä kertoivatti monet tärkeimmät,, minä olen syöttinä pitäny kalansoskia ja niitä vähän rukkaskäjessä sotkenu loukun päällekki että lähtis ihmisen hajut noppeemmin poijes ja sitte tehny vähän satunnaista jattoa louku ulkopuolleki,,

      siittä ompi hyvä seurata, kuinka mehtsian tahi supikoira rohkeus kasvaapi nälkää myöte.

      No kun ensimmätisen sitten satut saamaan, niin kun olet sen ampunu ja kun otat sitä rukkaskäjessä poijes niin purista sen kusta vähän siihen loukun päälle, niin johan on pyytävämpi loukku ja jos paikan oot löytäny niin seuraavia voittiin ootella joutusammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      140
      3414
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      209
      2371
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      67
      2365
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      85
      2169
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      152
      1594
    6. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      110
      1363
    7. Perussuomalaisten onnistunut vappumarssi nostaa kannatusta

      Rauhanmarssilla olleiden kimppuun hyökänneiden vassareiden kannatus sen sijaan romahtaa. Kaikki näyttää hyvältä vuoden
      Maailman menoa
      10
      1198
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1066
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      117
      1004
    10. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      976
    Aihe