Miten saa antennin laitettua ouluunpäin tarkasti että saa näkymään kiimingin mastosta ylen ja mtv:T sub-tv ja nelosen? Tuntuis olevan melkoisen tarkkaa puhaa näin takarajalla,eli suuntaus täydellisesti miten?? ja näkyykö muilla täällä alueella?
(52 elementtinen dikiantenni Triax ja kemin vahvistin)
diki-tv torniossa
4
2936
Vastaukset
- vaikea ratkaisu
Tarvitaan luultavasti tehokkaampi antenni, esim. Televesin Dat 75 varustettuna MRD:llä, jossa on dipoli ja pienikohinainen esivahvistin yhdistettynä.
Toinen vaihtoehto on Triax UNIX 100 pinikohnaisella mastovahvistimella
tai
DigiMAX-120 lautasantenni UHF-taajuuksille:
http://www.laatuantenni.fi/tuotteet/pdf_esitteet/051_DigiMax-120_parabolinen_antenni.pdf
Näkyvyyskartat:
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;4462;4609
Helpointa taitaa olla kääntää antenni Tervolan lähetintä kohti ja katsella digi-TV:tä sen kautta. - Tomppa
Koskahan nää kanavat rupeaa näkymään niinku aikuisten oikeesti. Testasin kaverin tikipoksia tänään ja hyvin toimi. Ainoo, että ei näkyny ku 1,2 ja näitä YLE:n digi-"haistapaskakanavia".
Nelonen, kolmonen ja sub-tv ei näkynyt kun eivät lähettäny diginä Tervolasta käsin:(
Kaveri sanoi, että eilen oli näkyny nuo kanavat, mutta ei tänään. Pitääkö odotella vuoden loppuun vai koska nuo ns testilähetykset loppuu?- Nipusta B
Ylen kanavat näkyy ainakin täysin virallisesti nyt.
Koko Pohjois-Suomessa kanavanippu B aloittaa toiminnan virallisesti 31.12.2005. Ennen tuota päivää saattaa kanavanipun B lähetykset näkyä pätkittäin.
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;4462;7410
Näkyvyys kartta:
http://www.digita.fi/binary.asp?path=3322;3327&field=FileAttachment
-------------------------------------------------
Eihän näkyvyys ole säästä kiinni?
Jos kyseessä on Nokian digiboksi, niin tarkista lähetystiedot seuraavan ohjeen mukaisesti.
"Kuvassa tai äänessä on häiriöitä tai Mediamaster ei löydä kaikkia kanavia. Mitä teen?
Tarkista että antennisignaali on riittävä. Voit tehdä tämän helposti seuraavalla tavalla. Paina kaukosäätimen Select-näppäintä. Valitse valikosta kanava, jossa häiriöitä on esiintynyt ja paina Select-näppäintä siirtyäksesi haluamallesi kanavalle. Anna Navi™ Bars- käyttövalikon olla kuvaruudulla ja paina OPT-näppäintä kaukosäätimestä. Kuvaruudulle ilmestyy valikko, josta näet signaalin teknisiä tietoja. Valikon oikeassa yläreunassa näkyvien signaalin laatua ja voimakkuutta ilmaisevien arvojen tulisi olla: C/N: 20dB (vähintään), Pin: välillä -78 ... -30 dBm ja BER 0e0, ennen kuin moitteeton vastaanotto on mahdollista. Huonoon signaaliin voi olla syynä esimerkiksi liian pieni, väärin suunnattu tai väärän tyyppinen antenni."
http://www.nokia.fi/digitv/tuotteet/150t/faq.html
- antenni
Älä hyvä mies kuvittele, että se näkyy 52 elementtisellä antennilla sieltä asti.
Suuntaus kompassilla on tarpeeksi tarkka.
Kemin vahvistin, mikä se on ?
UHF, vähäkohinainen sen pitää olla, eikä mikään ihme sekoitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931498Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi2001488Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?781228- 901145
- 821040
- 841010
- 40995
Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v91965Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa68956Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/8894