Onko kenellä ollut ongelmia bensatankin kanssa?bemari ei toimi alle 30 litran diesel määrällä. jos menee litrankin alle kone hyytyy, kuopiossa huollossa autosta ei löytynyt mitään vikaa....mutta tylyä ajaa 70 litran tankilla mistä voi käyttää vain 40 litraa.
bmw525d bensatankki ongelma?
20
5445
Vastaukset
- autotohtori
Jospa koittaisit tankata autosi bensatankkiin dieseliä? Eihän dieselmoottori toimi bensalla. Tai sitten vaihdat koko bensatankin dieseltankkiin.
- mikko1111
ja tankissa aina dieseliä....ei vaan tunnu löytyvän bmw huoltoja joka ton korjaa. autoputkola kuopiosta nosti kädet ylös 6 tunnin töiden jälkeen(ei löytynyt osaajia).....onhan se kiva ajella jerry kannu peräkontissa, kun ei tiedä miten pitkään uskaltaa ajaa ennen hyytymistä.
- Alex
Moi !
Näyttääkö polttoainemittari oranssia valoa ennen "loppua"? Siis onko tankissa todellakin noin paljon vielä polttoainetta jäljellä?
Mikäli näin on niin vaihda huoltofirmaa. Ei voi olla noin vaikea ongelma.
ps. Ei kai vain ole tuontiauto ;-) ?
--- mikko1111
mitään ennakko varoitusta ei tule (esim polttoainevaroitus valo ei pala). ensin häviää äkkiä teho ja dde varoitusvalo syttyy ja meno lopppuu siihen. esim 5 litraa ainetta lisää tankkiin ja meno jatkuu taas normaalisti. pitänee varailla aikaa etelän isompiin pajoihin...
- Vikaa
Moi!
Mitäs vikaa tuontiautoissa on "suomiautoihin" verrattuna?
Ei "suomiautot" ole yleisesti mistään päin tuotujen autojen "yläpuolella", eli eivät ole viattomia. - Alex
Vikaa kirjoitti:
Moi!
Mitäs vikaa tuontiautoissa on "suomiautoihin" verrattuna?
Ei "suomiautot" ole yleisesti mistään päin tuotujen autojen "yläpuolella", eli eivät ole viattomia.Moi !
Jep, valittaminen on vain aika paljon helpompaa kun on suomesta ostanut.
Riski ulkomailta ostaessa on isompi, mutta senhän tietää jo ostaessa.
-- - Voisiollatämäkin
mikko1111 kirjoitti:
mitään ennakko varoitusta ei tule (esim polttoainevaroitus valo ei pala). ensin häviää äkkiä teho ja dde varoitusvalo syttyy ja meno lopppuu siihen. esim 5 litraa ainetta lisää tankkiin ja meno jatkuu taas normaalisti. pitänee varailla aikaa etelän isompiin pajoihin...
Kokeileppas käyttää ilman bensatankin korkkia, jos sattuu tankin huohotin olemaan jäässä, eikä saa varailmaa tankkiin. Voi olla kerännyt jäätä ilmanvaihtoputkeen, tai korkin ilmanvaihto tukossa.
- bbmmww
oliskohan tankin sisällä oleva diesel pumppu vähän menettänyt tehoja eli ei jaksa enää pumpata tarpeeksi kun pinta laskee ja luonnollinen paine vähenee. tai ehkä kyseinen pumppu ei toimi ollenkaan, mutta täyden tankin luonnollinen paine riittää vielä.
- Rutger
Kyseisen kaltainen ongelmaa on ollut vanhemmissa turbodieseleissä. Tosin alle 20 litran polttismäärällä. Siirtopumpun toimimattomuus niissä aiheuttajana. Kummalliselta kyllä tuntuu, jos se on tässä tapauksessa oikeasti syynä, eikä osaava huolto sitä pysty havaitsemaan..
Voisiko olla, että tankki on "rutussa". Jos korvausilman saanti on joskus ollut tukossa, niin polttoainepumppu on voinut imeä tankin ruttuun, ja sen tilavuus ei enää olekaan kuin 40l? Anturi on saattanut samalla sen verran vaurioitua, ettei se ymmärrä polttoaineen loppumista.
Luulisi kyllä huollon tuollaisen huomaavan, mutta kun huolloista on itse kullakin kummallisia kokemuksia, niin en yhtään ihmettelisi...- mikko1111
tätä korvausilma juttuhan voisikin olla ratkaisu. kone on aina lähtenyt muutaman litran lisäyksen jälkeen heti käyntiin. Totahan vois testasi seuraavan kerran kun tankin ajaa tyhjäksi kokeiliskis käynnistää, kun bensakorkki on ollu vähän aikaa auki...(vois hitusen säästää tää omatoiminen virheen arviointi...meinaan herttoniemen laakkosen työarvio tähän 1-2 pv)
- Rutger
En tiedä onko täällä kovin viisasta mainostaa jotain tiettyä huoltoa, koska kyseisen putiikin puhelin voi jo senkin vuoksi käydä aika ajoin kuumana..
Siitäkin huolimatta - soita (ellet ole sitä jo tehnytkin =)) Tapiolan Esson huoltoon ja kysy kohteliaasti, josko siellä olisi tiedossa vastaavaa tapausta. Niillä kavereilla on todella mittava kokemus E34:n ja tätä nykyä epäilemättä myös E39:n ongelmista ja niiden ratkaisuista. Henkilökuntaa ei ole kuitenkaan paljon ja varmasti kiirekin on sen mukainen.
Siellä olen itse useamman vuoden ajan saanut poikkeuksetta esimerkillistä palvelua ja kohtelua. - AstraG
Tuossa 500-sarjan bemussa on kaksi polttoainetankkia, joista ensimmäisessä on polttoainepumppu joka pumppaa polttoainetta toiseen tankkiin jossa taas on polttoainepumppu joka pumppaa polttoaineen moottorille. Sekavaa mutta totta. Tuo ensimmäinen pumppu on ilmeisesti rikki. Molemmat pumput pitää ostaa merkkiliikkeestä yhdessä koska ne kalibroitu keskenään. Työkaverilla oli ollut sama 530d bemussa ja vikaa oli etsitty kauan.
- HJGHH
NONIIINN, MENNÄÄNKÖ NAIMISSIIN?
- GFGFDG
JOSKUS
- HAHhaa
Polttoainepumput kalibroitu, aika hyvä vitsi. Vaihdoin tankin pumpun (schmiedmann tarvike) kun oli sama vika ja auto pelaa täysin...
- a n l. p n
laita siihen bensatankin tilalle diisselitankki kun on kerran kyse diisseliautosta
- lappopumppu
minulla 530dA -00 ja sama vika. Tankki- ja siirtopumppu sekä suodin vaihdettu, ei vaikutusta asiaan. Ilmaan tulee järjestelmään. Epäilty tankin puolelta toiselle siirtävää lappopumppua (?). Vaihtotyö hankala ja siten kallis. Yhtään lappopumppua (?) ei autoliikkeen mukaan kuitenkaan myyty Suomessa. Se ei taida rikki mennäkään, mutta jossain imupuolella lienee vikaa. Jos foorumeilla saaduilla neuvoilla vika on tullut korjatuksi, olisi kohteliasta myös kertoa miten homma hoitui. Muuten nämä ovat tuiki tarpeettomia arvausleikkejä.
- öljyruiskuko
Ilmaan tulee järjestelmään? Oisko järjestelmään tulee ilmaa? Saksalaista laatu työtä, joka ei kestä enää vuosien jälkeen!
- Eipäollu
Tankin sisäinen lapopumpu hämminkiä kaksosanen tankki noissa ja lapopumppu siirtää tavaraa tankinpuoliskojen välillä btcf forumilta löytyy enemmänkin tarinaa aiheesta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?132817- 2232649
Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n172074Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari262028Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa571873Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo701592Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr141249Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?
Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?991245Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http231182Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta891078