Kannabis ainoa turvallinen päihde raskaana oleville?

jeppe

USA
Kannabiksen vaikutus sikiön kehitykseen
Lähde: PEDIATRICS Vol. 109 No. 5 May 2002, pp. 815-825 ja NORML 31.5.2002
http://www.pediatrics.org/cgi/content/abstract/109/5/815
http://www.norml.org/index.cfm?Group_ID=5307
Amerikkalaisen pediatrian erikoislehden julkaiseman laajan seurantatutkimuksen mukaan kannabiksen käytöllä raskauden aikana ei ole todettu olevan vaikutusta sikiön kehitykselle. Sen ei todettu aiheuttavan alhaisempia syntymäpainoja eikä älyllisen kehityksen puutteita.
Sen sijaan kohtuullisestakin alkoholinkäytöstä (7 annosta viikossa) olisi hyvä keskustella neuvoloissa ja selvittää siihen liittyvät riskit.

Lääkäri sekä kirjan 'Marijuana Myths, Marijuana Facts: A Review of the Scientific Evidence' toinen kirjoittaja John P. Morgan: "On viisainta neuvoa olemaan käyttämättä mitään päihteitä raskauden aikana vaikka tieteellinen tutkimus osoittaa, ettei kannabis suoranaisesti vahingoita sikiötä".

8

3838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minttu

      Antaa tutkijoiden tuijotella omia tuloksiaan. Omasta mielestäni raskaana oleva ei tarvitse mitään päihteitä. Elämä on parasta huumetta. Itse en ainakaan alkaisi leikkimään tuon asian kanssa. Oletko todella valmis elämään lopun elämäsi asian kanssa jos satutkin olemaan tilastollinen poikkeama? Minä en ainakaan. Lapsen takia tulee luovuttua muutenkin entisestä elämänmenosta eikö siinä samalla olisi hyvä vähän aikuistua ja ajatella...

    • Judy

      Näihin amerikkalaisiin en luottaisi! Senkin takia, että kannabis on laiton aine Suomessa. Aika vastuutonta edes kirjoitella moisia.

      • kunhanIhmettelen

        Miten tuo laittomuus tähän nyt vaikuttaa?
        Varmaan veropetoskin on riski sikiön kehitykselle, koska sekin on laitonta.


    • jaaha

      itse käyttää kannabista,kun olet niin kovasti puolesta puhuja,miksi raskaana olevan pitäisi edes kannabista polttaa?
      En ole nähnyt yhtäkään järkevää kannabiksen käyttäjää sorry, voi sitä kärpäsestä tehdä härkäsen myös pääselvänä ja raikkaana,eikä kohmelossa kikattaen.Fiksu !

      • PienelleVainParasta

        Niin... et ole siis tavannut ketään joka käyttää sairauteensa. Ei silloin ole tarkoitus päihtyä. Itse aion polttaa lapsen takia koska terveyteni aiheuttaisi muuten niin paljon ongelmia. Kohtukuolema rv 37. Kun siis EN polttanut, vedin niin "turvallisia" ihmisen kehittelemiä lääkemyrkkyjä. En todellakaan halua kokea samaa uudestaan joten jos polttamisella korvaan n.10 lääkepurkkia ja voin paremmin kuin noilla lääkärin määräämillä purkista otettavilla lääkkeillä niin mikä ihme pitää olla ongelmana? Laittomuus ainoastaan joka on väärin siinä missä esikoiseni annettiin nukkua pois.


      • missävälimerkitjaoikeink
        PienelleVainParasta kirjoitti:

        Niin... et ole siis tavannut ketään joka käyttää sairauteensa. Ei silloin ole tarkoitus päihtyä. Itse aion polttaa lapsen takia koska terveyteni aiheuttaisi muuten niin paljon ongelmia. Kohtukuolema rv 37. Kun siis EN polttanut, vedin niin "turvallisia" ihmisen kehittelemiä lääkemyrkkyjä. En todellakaan halua kokea samaa uudestaan joten jos polttamisella korvaan n.10 lääkepurkkia ja voin paremmin kuin noilla lääkärin määräämillä purkista otettavilla lääkkeillä niin mikä ihme pitää olla ongelmana? Laittomuus ainoastaan joka on väärin siinä missä esikoiseni annettiin nukkua pois.

        Yritä opetella kirjoittamaan järkeviä lauseita.


      • LaillistetaanKannabis

        Et taatusti tunne kaikkia kannabiksen käyttäjiä, joten äärimmäisen ahdasmielistä kirjoittaa etteivät kannabiksen käyttäjät olisi yhtä järkeviä ihmisiä kuin muutkin. Ja sitten siihen aiheeseen.. miksi käyttää kannabista raskauden aikana.. no, se on lääketeollisuuden tuotteisiin, joita ei edes voida testata raskaana olevilla eettisistä syistä, verrattuna turvallisin tapa hoitaa esim. pahoinvointia ja kipuja, myös synnytyskipuihin erittäin tehokas lääke varrattuna sairaalassa annettaviin esim. Morfiini pohjaisiin lääkkeisiin jotka ovat pahimmillaan johtaneet sikiön kuolemaan, ja pysäyttävät synnytyksen luonnollisen etenemisen jne. Kannabiksella todetut haittavaikutuset kuten pienempi syntymäpaino liittyvät samalla poltettuun tupakkaan jolla on täysin samat ja jopa pahemmat haittavaikutukset, samoja vaikutuksia ei ole todettu kun kannabista käytetään syömällä tai höyrystämällä. En tietenkään suosittele kannabista raskauden aikana sen enempää kuin mitään muitakaan lääkkeitä tai nautintoaineita.


    • Nala878787

      Mä myönnän että oon kannabiksen laillistamisen puolella MUTTA ikimaailmassa en lähtis raskaana vetään yhtään mitään päihdettä en edes viini tilkkaa illallisella :o

      Itse polttelin aikoinaan myös mutta ei käyny mielessäkään alottaa savuttelua raskauden aika na vaikka oli huonoo oloo särki selkää ja millon mitäkin. Hyvä kun viitsin ottaa edes panadolia kipuun,mielummin kärvistelin sitten kivuissa.

      Muuten en kannabista pidä vaarallisena huumeena,mielestäni alkoholi on pahempi aine täs yhteiskunnas. Mut pitäkää nolla tole raskaudessa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      241
      4703
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      454
      3374
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      15
      2358
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      2002
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1263
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      28
      1139
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1083
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      1016
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      956
    Aihe