Liikennekulttuurista

Äiti

Olin iltakävelyllä Espoon Leppävaaran suunnalla tyttäreni kanssa, joka oli liikenteessä polkupyörällä. Olimme ylittämässä vanhaa Turuntietä Rastaalantien kohdalla. Odotimme vuoroamme valoissa ja kun meille tuli vihreä aloitimme suojatien ylityksen. Rastaalantien suunnasta kääntyi Turuntielle (Jorvin sairaalan suuntaan) ensin linja-auto, mutta sen perästä tuli valkoinen rekka-auto, joka kiilasi suoraan meidän eteen eikä pysähtynyt antamaan meille tietä, vaikka olimme suojatiellä. Onneksi sain tyttärestäni kiinni ja sain myös hänet pysähtymään, sillä muutoin tuo rekka olisi ajanut suoraan meidän yli. Kaiken kukkuraksi kuski näytti meille tunnettua kansainvälistä sormimerkkiä, sillä olimme näköjään hidastaneet hänen matkaansa toheloita kun olimme.

Onko todella näin, että tämä on se viesti ja oppi, joita ammattiautoilijat haluavat opettaa liikenteen seassa oleville lapsille. Itse sain aika tavalla selvitää tapahtunutta tyttärelleni, että toistaa useaan kertaan, että vaikka liikennevalot näyttävätkin hänelle vihreää, niin hänen on oltava erityisen varovainen eikä hän saa luottaa siihen, että autoilija pysähtyvät, vaikka niin niiden kuuluisi tehdä. Itse pelästyin todenteolla tätä tapahtumaa ja minua harmittaa, etten siinä hässäkässä ehtinyt katsoa rekka-auton rekisterinumero, sillä muussa tapauksessa olisin laittanut viestiä asianomaiseen yhtiöön. Niin tai näin, onko meillä päässyt todella valtaan näin välinpitämätön liikennekulttuuri, jossa autoilijat vähät välittävät liikennevaloista tai siitä, että liikenteessä on myös lapsia, jotka vielä "naivisti" uskovat, että kun valot näyttävät heille vihreää, niin he voivat mennä suojatien yli.

Toivon olevani väärässä, mutta ehkä aiheesta on taas hyvä keskustella.

10

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voí

      voi

    • Äijälä

      Ei liikennevaloihin voi luottaa ensinkään.
      Kun ylittää suojatietä vihreiden palaessa, on koko ajan tarkkailtava molempiin suuntiin, tuleeko se hullu mies huittisista päin punaisia.

      Liikenteen sanotaan olevan yhteispeliä, mutta sitä se ei ole. Liikenteessä vallitsevat viidakon lait, siis vahvimman oikeus.

      Minä en ainakaan luota muuhun kuin itseeni ja maalaisjärkeeni ja täytyy sanoa, että se on toiminut verrattain hyvin.

      Käsite suojatie on nimenä harhaan johtava.
      Lapsille pitää opettaa, että se on pirun vaarallinen paikka, jossa voi vihreistä huolimatta tulla yliajetuksi.

      En ikinä unohda tapausta nimeltään Huopalahdentien yliajo, jossa pikku Janita ajettiin röyhkeästi yli valoista välittämättä.

      Tämä toimitusjohtaja (tappaja) ajaa edelleenkin selvittyään pikku sakoilla ja ajokiellolla.

      Täällä on jauhettu jatkuvasti sitä, ettei rangaistusten koventamisella ole vaikutusta, vaan tarvitaan asennekasvatusta.

      Itse en usko asennekasvatusten tehoon pätkääkään, sillä autoiltuani jo yli neljänkymmenen vuoden ajan en ole havainnut, että liikennekulttuuri olis muuttunut mihinkään suuntaan.

      Itse uskon vuorenvarmasti vain ankariin rangaistuksiin ja seuraamuksiin, joita olisivat liikennetaposta 10 vuotta kakkua, rattijuoppoudesta auto lähtisi valtiolle, ja poliisi pamputtaisi tien päältä tavattuja kaahareita ja rattijuoppoja.

      Pamputtaahan poliisi muuallakin maaailmassa mielenosoittajia, niin miksei heille sallittaisi vapaata ratsupiiskan käyttöä myös törkeisiin kaahauksiin.
      Olen 100 %.n varma, että kun nuori rattijuoppo ja kaahari saadaan kovan takaa-ajon päätteeksi kiinni, häneen tehoaisi kaikista parhaiten housut alas ja takapuoli piiskattaisiin kirjavaksi.
      Korttia ei tarvitse ottaa pois, eikä ajokieltoa antaa, koska se on yhtä tyhjän kanssa.

      Siis sääli pois ja kovat otteet mukaan liikennevalvontaan.
      Mikään muu ei tule tehoamaan, olen siitä varma neljänkymmenen vuoden kokemuksen perusteella.

      Tuo tapaus osoittaa sen, että rekkamies on kiirehtinyt ehtiäkseen mennä vloista ja kun ei ole ehtinytkään, ei ole ollut muuta vaihtoehtoa hänellä, kuin painaa menemään ja toivoa, ettei kukaan jää alle.

      Sormen osoittelu taas osoittaa, että katsokaa nyt, en minä voi pysähtyä.

      Rekan täytyy lähestyä risteystä niin hiljaisella vauhdilla, että varmasti pystyy pysähtymään.

      Se ei matkantekoa paljon hidasta, jos pysähtyy.

      Kiireestä on tehtävä loppu tai meidät paha perii.

    • rekka_kuski

      Aivan tämä on juuri se viesti minkä kuski sinulle halusi viestittää, varo! tyhmähän sinä olet jos luotat, miten voit muka antaa toisen käytöksestä takeita tai edes luulla että sinut huomataan vaikka toinen haluaisikin väistää, ja vielä opettaa lapsen luottamaan liikenteeseen, mitä ihmettä sinun päässäsi liikkuu,vai liikkuuko siellä yhtään mitään?

      • Jarski

        Voi v*u sentään, millaisilla ihmisillä on rekkakortti. Sinultakin pitäisi ottaa kortti kokonaan pois, ja sinut pitäisi pistää fillarikuskiksi.


    • rajoitustenmukaan

      Tällä palstalla ovat seuraavat palstatotuudet voimassa:
      1. Autoilija on aina oikeassa
      2. Useamman auton konfliktissa minä olen oikeassa
      3. Törkein ja kovinta vauhtia ajavin autoilija on oikeassa, jos ei kohdasta 2 muuta johdu
      4. Liikennesääntöjä huolellisesti noudattava on väärässä
      5. Naiset ja lapset ovat aina ja kaikessa väärässä.

      Yritä sitten pärjätä täällä asiallisella ja turvallisuushakuisella liikennenäkemyksellä!

      • mikkusankka

        Siis tarkoitat kai, että olet aina väärässä. "Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. " Niin se on laki tässäkin, jonka Luoja on määrännyt.

        Joh. 3:15-17.


    • taluttaen

      Puolustamatta rekkaa.

      Olisko turvallisempaa opettaa lapsi taluttamaan suojatiellä se fillari? Olitte lllalla, oliko heijastimet ja valot pyörässä, entä heijastimet itsellänne?

      En oikein saanut hyvää kuvaa tapahtuma paikasta. Tusuntie ja Vanha Turuntie ja (vielä Turunväyläkin) ovat eri tie osuuksia. Rastaalantie ei vissiin taaida ylttää Turuntielle ja Vanhan Turuntien Leppävaaran puoleinenkin pää sijaitse Viherlaaksossa.

      • äiti

        Fillaristi - olet oikeassa, lasten tulisi oppia siihen, että he taluttavat pyöräänsä, kun he ylittävät tietä.
        Vaan meidän kohdalla se ei auttanut, sillä itse asiassa tyttäreni talutti pyöräänsä, mutta silti minun oli napattava häntä takin selkämyksestä kiinni, että odota vähän tuo auto tulee JUURI NYT. Tytöllä on aina takissa heijastin, ja tuona iltana hänellä oli vielä sellainen hihan ympäri laitettu heijastinkin mukana.
        Ja kyse oli Vanhan Turuntien risteys, jossa on valot ja josta pääsee Rastaalantielle (niinä on puukeskuksen myymälä ihan lähellä). Tyttärelleni on useaan otteeseen sanottu, että hän ei saa luottaa liikennevaloihin vaan katsoa, että autot myös pysähtyvät. Viime perjantai-iltana saimme taas upean käytännön esimerkin siitä, miksi niihin ei voi luottaa. Ala-asteella oleva vain on vielä niin naivi, että hän uskoo sääntöjä ja kuvittelee, että muutkin tekevät niin.


      • Palstaa seurannut
        äiti kirjoitti:

        Fillaristi - olet oikeassa, lasten tulisi oppia siihen, että he taluttavat pyöräänsä, kun he ylittävät tietä.
        Vaan meidän kohdalla se ei auttanut, sillä itse asiassa tyttäreni talutti pyöräänsä, mutta silti minun oli napattava häntä takin selkämyksestä kiinni, että odota vähän tuo auto tulee JUURI NYT. Tytöllä on aina takissa heijastin, ja tuona iltana hänellä oli vielä sellainen hihan ympäri laitettu heijastinkin mukana.
        Ja kyse oli Vanhan Turuntien risteys, jossa on valot ja josta pääsee Rastaalantielle (niinä on puukeskuksen myymälä ihan lähellä). Tyttärelleni on useaan otteeseen sanottu, että hän ei saa luottaa liikennevaloihin vaan katsoa, että autot myös pysähtyvät. Viime perjantai-iltana saimme taas upean käytännön esimerkin siitä, miksi niihin ei voi luottaa. Ala-asteella oleva vain on vielä niin naivi, että hän uskoo sääntöjä ja kuvittelee, että muutkin tekevät niin.

        Kirjoitit äiti-hyvä aivan väärälle palstalle. Täällä ovat voimassa kirjoituksesi rekkakuskin asenteet. Eikä näitä asenteita muuta mikään muu kuin se henkilökohtainen viimeinen keikka.


    • Puukengät jalassa

      Rekkakuskien yleisin selitys: joudun kelaamaan taas vauhtia, säännöistä viis, niille pitää antaa aian etuajo-oikeus, kun ovat "tienaamassa" tienpäällä ja isomman voialla menevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      244
      3278
    2. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      36
      2962
    3. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      34
      2198
    4. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      35
      2105
    5. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      74
      1970
    6. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      84
      1756
    7. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      40
      1647
    8. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      122
      1527
    9. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      56
      1434
    10. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1269
    Aihe