Hondamies odottaa myräkkää

jeppe

Hondan mainostaminen hipoo mielestäni arveluttavuuden rajoja. Radiomainoksissa Hondamies odottaa myräkkää ja nauraa jääkeleille. Onko täyttä selvyyttää miten tämmöinen vaikuttaa asenteisiin. Luoko tällainen mainos väärää suhtautumista turvallisuuteen ja tieliikenteeseen???

Mielestäni mainos pitäisi ottaa tulilinjalla tieliikenteen turvallisuuden nimissä ja kieltää kokonaan. Liekö saamaa siinä, että Volvo-kuskit päätyvät niin helposti metsään talvikeleillä kun on vuosia maalattu kuvaa autosta joka ei säätä tunne.

17

3319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etu-ja-veto

      Tässä nyt on tullut jonkin verran uudenkarheella neliveto Hiluxilla ajeltua. Maa-varaa n. 20-25 cm ja kulkee kohtuu hyvin pellolla, jossa yli 20 cm lunta.

      Noh, tienpäällä... liikennevaloista pääsee helposti, mutta se pysähtymismatka on aivan sama kuin etu- ja takavetoisella. Lisäksi neliveto vaatii kokeneemman kuskin, luisut ei ole ole yhtä helppoja hallita, kuin etuvetoisella.

      Onhan se neliveto liikkeellelähdössä ja pääkallokelillä hyvä juttu... mutta eipä sillä ihmeitä tee normaalissa talvikelillä. Ja kun nelivedosta loppuu pito, se loppuu yht'äkkiä ja se on menoa sit...

      • tekee

        Mainos luo harhakuvan fysiikan lakien kumoutumisesta.


    • 2 subarua

      Kyllä, olen aloittajan kanssa samaa mieltä: huonoja tiestö ja sääoloja ei saa käyttää hyväksi mainonnassa. Ajetaan vaan kaikki polkupyörillä, niin maailma pelastuu!

    • yks

      hondakuski veti tänä aamuna risteysalueella ohi.

    • Traktorimiehet

      Kumman monta CRV:tä tiedän metsästä traktorilla poisautetun ja myös lumikeleillä milloin ojasta, milloin hangesta.

      HRV:n kanssa sama juttu. Metsästysporukassamme hieman naurammekin näille hondamiehille ja varoittelemme teille olevista lumipalloista.

      t:Land Cruiser -04

      • Irtoperiä

        Mainoksen voima näkyy tässä hyvin. City"maasturin" ostaa mainoksien perusteella ihminen joka ei ymmärrä sitä että nelikko ei ole ratkasu ongelmiin jos ei osaa ajaa. Kun ei ole ongelmia liikkeelle lähdössä, ei tajuta että liukasta kumminkin on. Tähän vielä ABS jarrut niin sitä ei tajuta edes jarruttaessa.

        Tästä johtuen liikaa tilannenopeutta, ja kun peli karkaa lapasesta se menee pitkälle.


      • Lada

        Itsekin tiedän erään kaverini, joka vaihtoi takavetoisen auton CRV:hen ja ajoi sen sitten ekoilla liukkailla ojaan. Sanoi, että koskaan aikaisemmin ei ole ojaan ajanut, mutta tämä pelipä olikin tehnyt tepposet. Ensin oli kuulemma sutaissut takaa ja kääntänyt auton ja sitten etuveto oli kiskonut auton ojaan...


    • Opettajan tekele

      Loppuihan viime vuonnakin Helsingin kolarisumaan Mercedeksen mainos Novalla "On muitakin keinoja lisätä liikenneturvallisuutta kuin alentaa nopeusrajoituksia - ESP". Eipä tainneet ESP:t auttaa, vaikka niitäkin ilmeisesti oli useammassa kolariautossa.

      Älkää hyvät ihmiset ulosmitatko heti autojen parantunutta turvallisuutta nopeuksien nostamisella. Ei minkään auton kori kestä törmäystä kiinteään esteeseen nopeudella 80 km/h.

      Mikä meihin suomalaisiin menee liikenteessä? turvavälit (niin raskaan liikenteen kuin henkilöautoilijodenkin) ovat entisestään pienentyneet ja väliinpitämättömyys nopeusrajoituksia kohtaan kasvanut. Eihän me kuljeta jalkakäytävälläkään "tappituntumalla" edellämenijän kanssa! Miksi sitten autolla?

      Turvallista Uutta Vuotta!

    • ompi ihmisellä

      Mutta onhan amerikoissakin oltava vasarassa varoitus lentävistä siruista ja kehoitus käyttää suojalaseja.

      • Niitä ei...

        ...tunnu vaan kaikilla olevan. Kun katseli menoa eilenkin sohjoisella tiellä. Ja kaikki kun ei ymmärrä fysiikan laeista tuon taivaallista vaikka jotain aivotoimintaa olisikin.


    • ...........

      Itsekin nelivetohondalla ajaneena voin väittää että meno on liukkailla vähemmän nuljuvaa kuin esimerkiksi varianttigolffilla. Ei mainos yllytä ajamaan väärällä tavalla keleihin nähden. En usko että Skoda -kuski saa mitään erityisiä kiksejä mainoksesta, että alkaisi ajella päättömästi rapakeleillä.
      Pitäisikö kieltää Mazda-mainokset koska ne yllyttyvät perverssiin sukupuolikäyttäytymiseen (mallinuket nännit ojossa takapenkillä), joka voi olla omiaan lisäämään sukupuolitauteja? No joo.....

      Myräkässä ja jääkeleillä voi suht turvallisesti ajella, kun tilannenopeus on oikea.

      • mielikuvan antaa

        Eihän se mainos yllytä mihinkään päättömyyksiin. Siitä saa kuitenkin sellaisen kuvan että hondalla ajava kuuluu johonkin "parempien autoilijoiden" kastiin. Ei ongelmia keleistä yms.

        Tosiasia kuitenkin on se ettei pelkän nelivetoauton omistaminen vaikuta ajotaitoihin. Neliveto on jopa vaativampi ajettava kun etuveto. Ehkä vaativin opittava asia on se ettei voi tuudittautua nelivedon tuomaan turvallisuuden tuntuun, eikä ole yhtään sen parempi autoilija kun nelikon ostamista edeltäneenä päivänä.

        T. 16v nelikolla


    • land cruiser

      joutu yhden HONDA VCr-maastourheilukoppakuoriaisen nykäsemään ojasta,kommentti oli: "Viittiks sä vähän jeesata,kun sulla on tommonen maasturi,eihän toi pysähtynykkään niinku mä luulin"

      • ilman

        Liikennelupaa muuten hinailla yhtään mitään.


      • tämä rupes

        näyttämää ihan v...uilulta,ei sitä se ei ollut,vuosia sitte oli kovat keskustelut asiasta ja en muista miten siinä lopulta kävi ja jos hinaa ja tulee vaurioita ni kuka on maksaja?


    • Irtoperiä

      Kädettömien kuningas hondamies nykii jo turistibusseja, kun ne on jääny kiinni.

      Tuli moinen mainos radiosta.

      Melkosen pidon vaatii tien pintaan, että saa vedettyä melkein 10 kertasen painon ylös.

    • Turbiini

      Mä näkisin että nelivedolla ajelen melkein rauhallisemmin kuin etuvedolla? Jotenkin tuntee tien paremmin kuin etuvedolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      37
      2987
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      2497
    3. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      47
      2317
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2094
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1808
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1429
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1047
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      1015
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      1002
    10. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      36
      994
    Aihe