Yritän päivittää viruskuvaustietokantoja F-Secure Anti-Virukseen ja saan herjan " Tarkista, toimiiko verkkoyhteys ja yritä uudelleen(virhekoodi:5.)"
Nettiyhteys pelittää kuitenkin hyvin,eli missä mahtaa olla vikaa?
F-secure päivitys tökkii
9
2518
Vastaukset
- vika
täälläkin.
- oliskos syynä
Olet poistanut esim.spybotilla BackWeb-nimisen päivitysohjelman f-securestasi.
Avaa spybot advanced modella.
Etsi vasemmasta reunasta varmuuskopioinnit ja avaa se.
Merkkaa sieltä kaikki, missä BackWeb ja valitse ylhäältä palauta.
Tämän jälkeen päivitykset taas toimivat eikä tule ilmoituksia.
Laita samalla Backweb ohittettaviin kohteisiin siinä spybotissasi,että ohjelma ei löydä niitä etkä siis enää voi niitä poistaa.
Vasemmalta asetukset, ohitettavat kohteet ja sieltä etsit backweb ja täppä siihen ja ok.- puusilmä....
En ole poistellut koneelta mitään softaa pitkään aikaan. Että tuo ei mulla ole syynä.
- minä
minulla oli sama ongelma, mutta tein niinkuin olisko syynä- sanoi. sitten piti käynnistää kone vielä uudelleen, mutta se auttoi. kiitos kovasti. :)
- a2d2
On sama vika. Alkoi eilen ja en tiedä mitä tehdä. Pistän kohta viestiä f-securelle ja katson miten ne vastaa.
- puusilmä...
F-secure on muuttanut virustunnisteiden jakomenetelmää ja jouduin asentamaan korjauspaketin virustorjuntasoftaan. Mulla oli jäänyt koko uudistus huomioimatta, se on ilmeisesti tehty jo loppusyksyllä. Nyt vasta huomasin kun ei viruskuvauspäivitykset onnistunu. Riippuu ilmeisesti myös siitä mitä F-Securen tuotetta käyttää, mulla korjaantui tuolla korjauspaketin asentamisella.
- neuvo
Mistä tuon korjauspaketin saa? Jos f-securen sivuilta, niin kielitaito huono.
Opasta avutonta. - puusilmä...
neuvo kirjoitti:
Mistä tuon korjauspaketin saa? Jos f-securen sivuilta, niin kielitaito huono.
Opasta avutonta.Kannattaa varmaan F-securen nettisivuilta teknisestä tuesta kysyä neuvoa, osaavat parhaiten sen homman. Riippuu siitä mikä softa on käytössä ja onko tuki voimassa jne.
- osaamaton
Sama vika vaivaa. Koneessa on jo vanhempi virusohjelma Anti-Virus 5.31 build 8050. Olen saanut viimeksi päivitettyä 6.1-06 eilen ja tänään yritin päivittää, mutta ei onnistunut. Antoi myös tuota Virhekoodi 5. Aikani kun kokeilin räpeltää tuli näyttöön teksti "cannot open debugging file!" Mitä se tarkoittaa?? Sen jälkeen ilmestyi Virhekoodi -1073741819.
Olisiko tässäkin kyse korjausohjelman puuttumisesta??? Mistä sen saa, ja miten se asennetaan??? Saisko kielitaidoton osaamaton apua ongelmaansa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?403011Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352238Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541737Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161472Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1221198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160925