Licwiz.exe on havainnut virheen ?

Jim

Ruudulle ilmestyy toistuvasti puolen minuutin välein palkki, jossa lukee :

Licwiz.exe. on havainnut virheen ja tuote on suljettava. Pahoittelemme häiriötä.
Jos juuri käsittelit tietoja, kyseiset tiedot ovat ehkä hävinneet.
Ilmoita ongelmasta kohteelle Microsoft...jne
Lähetä virheraportti Älä lähetä

Kun klikkaan älä lähetä, niin "palkki" häipyy ja ponnahtaa hetken kuluttua uudestaan esiin.

Mitä tehdä?

6

4143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinulla olla

      mahdollisesti normannin viruksen torjuntaohjelma ettei liittyisi siihen

      • Jim

        Joo, Norman on käytössä?


    • linkki jos vaikka apua
      • Tepu

        Latasin tuon ohjelman ja pyöritin menemään, ilmoitin ongelman ja lykkäsi työpöydälle jotain, mikä ei sitten taas aukea...Neuvo mitä pitää tehdä???Tulen hulluksi tuon lootan kanssa..


      • sefie
        Tepu kirjoitti:

        Latasin tuon ohjelman ja pyöritin menemään, ilmoitin ongelman ja lykkäsi työpöydälle jotain, mikä ei sitten taas aukea...Neuvo mitä pitää tehdä???Tulen hulluksi tuon lootan kanssa..

        Itselläni oli sama ongelma..Keksin ovelan tavan kiertää ongelman. Mene: Käynnistä-Asetukset-Ohjauspaneeli. Valitse sieltä Suorituskyky ja ylläpito(jos on XP ja XP:n perusulkonäkö asetukset päällä) Valitse sieltä sitten Järjestelmä.(pääset järjestelmän asetuksiin toistakin kautta) Ja valitse järjestelmä välilehdeltä "lisäasetukset" ja sieltä alareunasta painike, jossa lukee "virheiden raportointi". Sitten laita vain "Poista virheiden raportointi käytöstä" ja ota sitten rasti ruudusta "ilmoita kriittiset virheet". Ja paina lopuksi OK. Nyt ei pitäisi enää tulla virheilmoituksia..(tosin nyt ei enää pitäisi tulla mitään virheilmoituksia näkyviin, mutta en muutakaan ratkaisua keksinyt... vikahan lienee normanissa ja jossain hävinneessä tiedostossa...mutta minulle ainakin kelpaa ettei tuskallinen tekstiruutu ilmesty kokoajan =)

        -Sefie


    • peezu

      Parempi konsti on avata Normanin asennusohjelma ja valita siitä korjaa. Sen jälkeen uudelleen käynnistys ohjeiden mukaan ja ongelma poistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      565
      2599
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      67
      1416
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1340
    4. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      98
      1317
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1228
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      105
      1128
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      134
      1004
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      910
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      861
    10. 69
      845
    Aihe