Maanantai 6.9.2010 Asko

|

Onnittele kortilla!

Palvelussa juuri nyt 30130 käyttäjää

Unohtuiko tunnus tai salasana?
Nyt kannattaa liittyä jäseneksi!!

Vastauksia: 40
Lukukertoja: 58852
TEKSTIKOKO: font-sizefont-sizefont-size
Viestien esitystapa:
Ostin 3 kappaletta marinoituja kanankoipia. Kuinka kauan ja missä lämpötilassa niitä yleensä pidetään uunissa? Kanankoivet ovat merkiltään Kartanon kanankoipireisi.

+1
resepti
4 Maustettua broilerinkoipea

2 sipulia

6kpl porkkanoita

3dl riisiä (itse käytän Jasmin tai villiriisiä)

6dl vettä

Paista kanankoipia uunissa leivinpaperin päällä 225 asteessa n 25 min, kääntele välillä että kanankoivet saavat tasaisen kauniin värin.

Pilko sipuli lohkoiksi, ja porkkana paloiksi. Lado vuoan pohjalle. Kaada päälle riisinjyvät ja sen kaiken päälle vesi. Nosta ruskistuneet kanankoivet sipulin ,porkkanan ja riisin päälle, peitä foliolla ja anna hautua uunissa noin 40 minuuttia, poista folio ja paista vielä noin 20minuuttia.

Erittäin helppotekoinen.

Ruoan voi toki valmistaa laittamalla broilerinkoivet suoraan vuokaan riisien ja kasvisten päälle, käännä kanankoipia välillä jotta ruskistuvat joka puolelta tasaisesti. Mielestäni koivet tulevat paremmiksi kun niitä ensin hieman esipaistaa, nahka maistuu sillon paremmalta ja kun kana saa sitten hautoa esipaiston jälkeen rauhassa vielä vuoassa lisukkeiden kanssa, liha irtoaa kananluista melkein itsestään.
0
helppo tapa
laita kanankoivet paistopussiin ja pussi jollekkin astialle..
Paista 170-175 asteisessa lämmössä noin tunti..
0
Ja samaan pussiin mahtuu
Mä heitän sekaa aina pari viipaloitua porkkanaa, yhden sipulin ja tilkan vettä pussinpohjalle. Laitan mielummin kyllä rintapaloista koska niissä on enemmän syötävää.
0
koivet
koivet on halvempia :), teen juuri niitä ja toivon että rapiaa tullee...
-11
kanankoipien paistoaika?
Onko joku oikiasti tollaista menny kysymään?
Mitenkähän paljon näitä uusavuttomia loppujen lopuksi on olemassa ?

Käsittämätöntä !

Toisaalta oli fiksua mainita Kartano -merkki. Saattaahan olla että jonkun muun merkkiset kanankoivet pitääkin kypsentää jossain muussa lämpötilassa.

Vinkki: se marinadi liemi kannattaa levitellä sellaisenaan leivälle. Rapsakka makuelämys. Levittämiseen voit käyttää vain Hackmannin lusikkaa. Mikään Fiskarssin työväline ei tähän sovellu, koska Fiskarssin käyttämä metalli pilaa ruuan välittömästi..

Oliko muita uusavuttomia?
ennenkuin sain lapsen. Oli pakko opetella laittamaan, kaikki jouduin keittokirjan kanssa opettelemaan. Mulla ei esim. ollut aavistustakaan miten noita kanankoipia ylipäätänsä laitetaan, en osannut kastiketta tehdä, enkä edes keittää perunoita, kananmunista nyt puhumattakaan..
Irvi vaan ihan vapaasti senkin kokki kakkonenkolmonen.
+2
Riku on uusavuton
Noita nimimerkki Rikun kaltaisia dorkia on aina välillä palstalla. Ohje on että ääliöitten vastauksiin ei kannata vastata eikä mitenkään noteerata.

Mitä tulee palstaan, niin tämä on kai tarkoitettu neuvojen kysymiseen ja keskusteluun. Ja neuvoja tarvitsevat nimenomaan ne, jotka eivät osaa. Rikukin haluaisi kysyä neuvoa, mutta ei uskalla kun on itse uusavuton. Sen peittääkseen hän hyökkää muita palstalaisia kohtaan.
+1
juuri tehtiin
Marinoimattomat (!!) koivet viiletään luuhun asti 2-3 cm välein luuhun asti, hierotaan suola, tymjaani ja pippuria "haavoihin". Laitetaan uunin 200-asteiseksi, grilli päällä ja grillataan ne vaaleanruskeaksi, molemmilla puolella (kun avaat uuniin kääntöä varten laitat paksu sanomalehti luukuun päälle ja lasket ritilän siihen, siten käännet ja takaisin uuniin). Koivet ovat sisällä vielä raakoja.

Koivet siten kattilaan, pakastevihannkset siiheen ja sopiva määrä riisiä + vettä. Lisäät vähän tymjaani ja suola ja haudutat siis sanotaan nyt tunnin toista. Oliiviöljyä tai voita voi lisätä, jos kanoissa ei ole rasvaa.

Hyvä, vaivaton ja halppa.
0
Rikulle uusavuttomista
Ai sun mielestä on uusavutonya jos kanankoipien pakkauksessa ei ole paisto-ohjetta?! Miten me nuoret opiskelijat, jotka emme ole millään tylsällä kokkilinjalla opiskelemassa, voidaan yht`äkkiä tietää kanankoipien paisto-ohje? Kerro mulle? Ja sitte jos mä meen sienimetsään niin tuleeko mulle yht`äkkiä samanlailla syötävien sienien tunnistustaito päähän? ei jumankauta ku en tosiaakaa ole mikää maatalon tyttö joka kaiken turhankin tietäis!

Sä varmaan osaat tehä mustikkapiirakankin ilman ohjetta ja tiikerikaukun ja muistat kaikkien puhelinnumerot ulkoo jne.. onko urpoudellas rajaa?

t. minä joka googletin kanankoipien paisto-ohjeen, koska en halunnut pilata ruokaani Kariniemen paketin paisto-ohjeen puuttumisen takia.
+1
Uusavuton
Hmm.. Tämä ei kuulosta kyllä yhtään uusavuttomalta. Tänä päivänä kun me ihmiset, joita usein kutsutaan uusavuttomiksi, eli me nuoret ihmiset, ei tarvita tämmösiä taitoja!!! ei meidän tarvi kokkailla, parsia sukkia tai osata rakentaa. Me voidaan käydä ravintoloissa, ostaa sukat ja tilata kaikki mahdolliset palvelut! Ruuanlaittokin on nykyään vaan hieno harrastus, siinä missä kuntoilukin :) LOL

Uusavuttomuus on sitä, että ei osaa käyttää tietokonetta tai tilata ravintolassa ruokaa. SE ON UUUUUUSAVUTTOMUUTTA!! Maailma muuuttuu muutu sinäkin
-2
uusavuttomalle
Hehe! Kuka on urpo? Ei yleissivistys ole pahasta. Ja jos ymmärtää ruoan laitosta yhtään, pian huomaa, ettei reseptit ole mitään orjallisesti noudatettavia.

JA mitä kanankoipiin tulee ne kyllä kypsää, jos on yli 42 astetta, kyse on vaan ajasta. ja kyllä sen ny vittu näkee millon kana on kypsä.
+1
Voi Riku
Aika "laput silmillä" toi sun elämäs taitaa olla kun tollasta kommenttia päästät suustas... Tai sit oot joku tosigourmetkokki ja kaikkitietäväinen kaiken lisäks. Ettet vaan joku uusavuton joka on keksiny kuinka kanankoivet paistetaan ja nyt sit brassailet sillä. Voi sun,
sääliks käy.
+2
Rikulle
Ei kannata Riku laittaa sitä marinaadia leivälle saat vielä salmonellan. Siitä tulee maha pipiksi.
+2
Salmonella!
Niin kun vetää sitä marinadia leivän päälle,
voi saada salmonellaviruksen.
Oletko kusipää vai idiootti,kun ehdotat tuollaista?
0
hahahah
vähä repesin tälle hahaha tää pelasti perjantai illan:D
+1
Riku osas jo syntyessään!
Sinäkö sitten Riku osasit jo syntyessäsi paistaa kanankoipia ja kaiken muunkin, mitä "uusavuttomat" eivät osaa? Jokaisenhan sitä on pakko ensin opetella, ennen kuin osaa.

On asioita, joissa voi päätellä järjellä, miten se on parasta tehdä - kuten vaikka lastenkasvatuksen monet kysymykset, joiden parissa näitä uusavuttomia paljolti esiintyy...

Sen sijaan "kanankoipia kypsennetään 175 -celsiuksessa tunnin ajan" on faktatieto, joka ei ole kenenkään päässä syntyessään. Tällainen informaatio on pakko saada muilta ihmisiltä, ennen kuin sen voi tietää. Koita ymmärtää se.

Ajattelemattomuus se on kaikista pahinta uusavuttomuutta.
+1
älämölö
Ja mistä näitä vittuilijoita aina löytyy!! Oot säälittävä!
+1
uusavuton
Tuu riku tänne ni mä näytän sulle uusavuttomuutta tossa saunan takana....
+1
Ääliö
"Käsittämätöntä!" Onneksi itse en ole syntynyt lusikka perseessä! Fiskarsin kenties?...

Vaan saanut kokea Aitoa oppimisen riemua, myös pienistä asioista....nettiä käyttää myös sinua nuoremmat (juntti), jotka sentään ymmärtävät kysyä ja hakea tietoa; eikös netti siihen tarkoitukseen ole?

Oliko muita turhilla asioilla päteviä?
0
Pakkauksessa voi lukea
Nykyään usein lihojen pakkauksessa lukee paistoaika mikrossa/uunissa/pannulla. Teksti on pienellä siellä ainesosien jälkeen tai vieressä. Ei lue aina, mutta kantsii tarkistaa jo kaupassa, jos on vaikka kiire ruoan ääreen ja kotona käy ilmi vaikka tunnin kypsymisaika, kun jokin muu olisi kypsynyt vaikka 20 minuuttia.
0
Ja yleensä
Niihin pakkauksen ohjeisiin saa lisätä paistoaikaa, riippuu vähän uunin tehosta.
0
se paistoaika
Ostin kariniemen kanakoipia ja pakkauksessa ei tosiaankaan ole paisto-ohjetta. Kokemuksen perusteella uunissa 175 asteessa reilut puoli tuntia ja hyvää tulee.
+1
hehe
itse jouduin kanssa näiden kariniemen koipireisien takia googlaamaan paistoajan.sitä ei tosiaan pakkauksessa lukenut :(
0
Paisto-ohjeet usein puppua
Kyllä nuo paisto-ohjeet on nykyään laitettu pakkauksissa ihan liian vähäiseksi useimmiten. Tuottajat ilmeisesti pelkäävät että ei mene kaupaksi oikeilla lämmöillä ja ajalla kun porukka ajattelee sit että meneepäs kauan laitossa. Eräs perusohje sanoo että kanankoivet voi laittaa tunniksi 175 asteeseen ja toinen hyvä ohje myös että 175-200 n. puoli tuntia ja sit lasketaan lämpö tunniksi 150 asteeseen. Nahka pitää olla rapeahko ja verta ei saa tulla raotettaessa nahkaa. Kiire kannattaa unohtaa jos haluaa turvallisesti kypsää ja hyvää niin lihassa, kalassa kuin kanassa.
+1
Tässä
vastaus. Tuskin mitään ohjeita kannattaa sillä silmällä katsoa. Ja nämä uusavuttomien haukkujat saattaa itsekin vain ohjeineen koipensa paistella. Useasti siis vilkuilemalla näkee milloin koivet ovat valmiita. Myös vähän ylikypsänä ja kuivanakin koivet saattavat jopa maistua puolen tunnin pikapaistoa paremmilta. Ja mielummin suosittelisin myös ihan paljaseltaan koivet ostella, ja sitten itse väännellä marinaadit.
0
200c / 45min
Kariniemen isot koipipalat ja vanha uuni niin sai 200c paistaa 45min.
0
Maku
Itse kyllä paistan pitempää....
Toiset pitää melkein 2 tuntia 180 asteessa.
Toiset 200astees reilun tunnin.
Mut tuo 45min 200astees kuulostaa kyllä aika lyhyeltä, no en usko että raakaa muttei kyllä kaukanakaan :)
0
pidempään
Samaa mieltä. Kyllä isot, paksut koipireidet pysyvät uunissa vähintään sen tunnin, mieluusti pidempäänkin. Raaka kana ei ole kauhean terveellistä...
-1
Kartanon on eri kuin Kariniemen
Itsekään en kyllä ymmärrä, miksi ei voi laittaa paisto-ohjetta.

Ei Kartano eikäKariniemi,paskafirmoja...
0
Kiitos tiedoista
Kiitos tiedoista, minulla on puukäyttöinen leivinuuni kuumana, en tosin tiedä mikä sen lämpötila on tällä hetkellä. Yritän paistaa Kartanon kanankoipia puoli tuntia. Käyn aina välillä vilkaisemassa. Kiitos rohkaisevista tiedoista.
0
Onnistui
Laitoin koivet (3kpl) vuokaan ja sen kuumien hiilien päälle. Kävin katsomassa 15min välein ja samalla kääntäen ne. Nyt tunnin ja vartin jälkeen näyttäisi hyvältä. Maistan kun hieman jäähtyvät. Näyttävät hyviltä.
0
Hyvältä maistuvat
Oli vielä pakko tulla kertomaan, että hyvältä maistuvat. Kannattaa seurata kypsymistä aika ajoin, varsinkin, jos uunin lämpötila ei ole selvillä.

t. Hannu
www.punkalaitumenkylat.net/kanteenmaa/
0
Kiitos ohjeesta
Ostin koivet kun halvalla sain. Luotin että netistä löytyy paisto-ohje. Ja niinhän löytyikin.
Toki seassa tietty rutinoita, on se netti mukava paikka että pelletkin voivat hankki elämäänsä sisältöä.
Itsellä ei ole kun foliota --> tarkkailu hankalaa joten mukava että täällä saa ajat ja lämpötilat kerralla selviksi.
Ja tunnin päästä popsimaan :)
0
Kypsyys
Koskaan ei kyllä voi minuutilleen mitään kypsymis aikoja sanoa mutta rohkeasti vaan vähän haarukan kanssa sorkkimaan ja sitten kun tuntuu hyvältä ja näyttää hyvältä niin se on yleensä kypsääkin ^^
-1
"Miten me nuoret opiskelijat, jotka emme ole millään tylsällä kokkilinjalla opiskelemassa, voidaan yht`äkkiä tietää kanankoipien paisto-ohje?"

Joko katsomalla yläasteen köksän kirjasta, tai älykkäimpien yksilöiden kyseessä ollessa ihan vaan muistelemalla niitä köksän tunteja.
-2
Pakko vielä ihmetellä, että missä nämä uusavuttomat on olleet kotitaloustunneilla? Vai eikö seiskaluokalla ole enää kotitalous pakollisena?

Sitäkin voi ihmetellä, että millainen on koti, jossa lapset/nuoret eivät osallistu ruoanlaittoon ja sitä kautta opi kasvaessaan perusjuttuja kokkauksesta. Sisäkkökö laittaa ruoan?
0
Kyllä se on nyt sitten niin että...
... ne on ne kaikkien ihanat äidit ja isät, jotka eivät ota lapsiaan mukaan ruoanlaittoon tai muihinkaan kotihommiin - ei siinä mitään sisäkköjä enää tarvita. Vanhempia täytyis vähän ojentaa, että opettavat lapsilleen ruoanlaittoa. Maaseutu, ja kaupungitkin, on pullollaan niitä "mammanlapsia", jotka on päässeet helpolla kotonaan, kun ei ole edes ruokaa tarvinnut koskaan tehdä. Syyttävä sormi osoittaa nyt siis vanhempia: ei ne lapset tajua, että jotain pitäis nyt oppia ja osata, varsinkaan mitään noin arkipäiväistä asiaa, kuten ruoanlaitto, jos äiti/isä sen aina tekee.

Jos nyt joku haluaa tietää, niin äitini on kotitalousopettaja, että olen kyllä joutunut opettelemaan jos minkälaisen murkinan valmistamista. Silti tulee silloin tällöin tarkistettua sen ja tuon reseptin paistoaikoja ja maustamisia, kun en ihan joka päivä samoja tuttuja ruokia viitsi syödä (juu, kanankoivet eivät ole arkiruokaa tässä taloudessa). Ensimmäisen postaajan otsikon takia olen itsekin täällä: missä asteessa ja kuinka kauan se kana paistetaan, että tulee salmonellafree-ruokaa. Että näin. Toivottavasti kaikkien täältä apua hakeneitten kanat ovat onnistuneet, omani ovat nyt jo uunissa.... :)
0
herkulliset koivet
175 astetta ja reilu 2 tuntia, välillä valelee marinadia koipien pintaan, hyvää tulee ja kypsää. Tosin vie ihan liian kauan jos on nälkä.
0
Älä hosu uusavuton!
Mihin sulla on kiire? Hyvä ruoka valmistuu rauhassa. Pikapöperöt eivät maistu miltään. Oma uusavuttomuuteni oli sitä, kun otin kanankoivet puoliraakoina uunista, kun joku lehden ohje käski. Pahaa oli. Uuninluukun voi avata (käytä pannulappuja) ja katsoa, miltä näyttää. Hammastikulla voi kokeilla lihan kypsyyttä. Kun liha alkaa hieman irrota luusta, se rupeaa olemaan kypsää. Jos paistaa liian kuumassa, pinta palaa ja sisus on raakaa. Kai tämän sanoo arkijärki tietsikkanerollekin? Siis malttia ja omaa päättelyä. Perusruuat ovat helppoja pienellä harjoittelulla. Kun ruoka muhii uunissa, voit vitsailla netissä nille, joilla ei ole varaa syödä ravintoloissa.
0
Helppo ja edullinen
Itse teen broilerinkoipien kanssa näin:
Ostan aina 2 kpl. 3:n koiven pakkauksia.(kun ne ovat tarjouksessa,
ovat tosi edullisia)
Huuhtelen marinadit tarkkaan pois,koska en pidä niiden teollisesta mausta.
Laitan koivet uunipellille leivinpaperin päälle.
Pirskottelen RUNSAASTI sitruunanmehua koiville,jonka jälkeen aika
runsaasti curry-maustetta myös.
Lohkoperunat kypsyvät samalla pellillä,tai muut juurekset.
Koivet saavat olla ensin puolisen tuntia 200asteessa, jonka jälkeen
175-150 tunnin verran vielä.
Seuraavana päivänä lopuista koivista voi tehdä vaikka maukkaan risoton,tai
ruokaisa salaatin.