Turussa kummittelee?

Böö!

Onko kenelläkään tietoa missä päin Turkua kummittelee? Onko kokemuksia tai tarinoita? Kiitos! Kiinnostaa...

4

1339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haamu

      Mun PÄÄSSÄ kummittelee!

    • olen

      kuullu, että siinä talossa, missä on Teini ravintola?,kummittelis.Ovet aukee ja varjoja.Oli joskus juttu jossain lehdessä vuosia sitten, en enää muista missä.

    • Cyberanimal

      saattaa kummitella tai ainakin siellä on tosi outo tunnelma. En tiedä johtuuko se niistä haudoista(?) lattiassa vai mistä mutta itse kun siellä kävin, tuli sellainen fiilis, ettei siellä ole pelkkiä eläviä käytävillä kulkemassa. En tosin mitään nähnyt kun en ole sellaiseen erikoistunut mutta jotain saattaa havaita, jos virittyy paikkaan. Omasta mielestäni siellä oleva sivukappeli oli ainoa rauhallinen paikka mutta tiedä sitten, käy kääntymässä ja kerro mitä mieltä itse olet.

    • Darna

      Itse en ole varsinaisesti koskaan mitään NÄHNYT, mutta vaistonnut kyllä ja kuullut useita tarinoita muiden kokemuksista.

      "Pahin" paikka, jossa itse olen ollut on varmaankin Pyhän Annan kappelin rauniot Aboa Vetus -museossa. Aavemaista vaikutelmaa toki korostavat ne kynttilät ja se "munkkikuoromusiikki", mutta siellä ei oikeasti tee mieli viettää aikaa kauhean kauan. Enkä ole ainoa, joka on tuota mieltä.
      En voi käsittää, miten siellä edelleen vihitään ja kastetaan ihmisiä. En minä vain haluaisi. Hrr.

      Toinen vähintäänkin kiintoisa paikka on koko Nunnavuoren ja Pomponrahkan/Isosuon alue, metsät eritoten. Nunnavuoressa siellä luonnonsuojelualueella tulee tietyissä paikoissa sellainen olo, kuin joku tarkkailisi, jopa kyräilisi ja toivottaisi niin pitkälle kuin pippuri kasvaa. Siellä sijaitsevat erillään muusta asutuksesta metsän laidassa myös 70-luvulla palaneen talon rauniot. Kuulemani tarinan mukaan palossa kuoli kolme ihmistä, joista yksi kaiketi kellariin joka on edelleen olemassa.
      Jokunen vuosi sitten olin parin kaverin mukana siellä yöllä kun tyhminä teineinä päättivät pojat mennä sinne uhoamaan. Itse en suostunut raunioille asti vaan jäin siihen polulle parin muun kanssa, mutta pian pojat jo juoksivat takaisin raunioilta säikähtäneen näköisinä ja kertoivat että olivat alkaneet laskeutua kellarin portaita kun vastaan oli iskenyt kuvottava lämpöaalto ja pimeydessä oli näkynyt ikäänkuin punaisena hehkuva miehen hahmo.
      En tietenkään sulje pois vaihtoehtoa, että halusivat vain pelotella meitä tyttöjä ja että kyseessä oli silkka joukkohysteria, mutta poikien palattua minulle tuli voimakas tunne, että tietyssä kohtaa polun reunassa oli *jotain*. Tai joku. Se ei tuntunut varsinaisesti uhkaavalta, muttei kyllä mitenkään miellyttävältäkään.

      Tuosta paikasta n. 50 metrin päässä alkaa Pomponrahkan luonnonsuojelualue ja Isosuon suot. Hyvin kiintoisa paikka ainakin öiseen aikaan, siellä voi hyvin kuvitella elelevän jos jonkinlaista luonnonhenkeä. Tunne on hieman samanlainen kuin siellä Nunnavuoressa.

      Omista kokemuksistani vielä voisin mainita korttelin, joka sijaitsee Pakkarinkadun ja Linnankadun kulmassa. Siellähän oli pitkään hylätty keksitehdas ja muitakin hylättyjä rakennuksia ennenkuin keksitehdas tässä taannoin paloi. Ennenkuin rauniot lopullisesti purettiin kävin siellä kerran kavereiden kanssa, uteliaita kun olivat. En ymmärrä mistä se voi johtua, vanhassa keksitehtaassa kun ei olettaisi olevan mitään hirmuisan pahaa, mutta siellä oli todella epämukava olo. Jotenkin tuntuu, kuin se negatiivinen energia vaikuttaisi koko korttelin alueella, ja olen kuullut että viereisessä kerrostalossakin tapahtuu kummia; tavarat liikkuvat itsekseen ja tuntuu kuin tyhjät huoneet olisivat täynnä väkeä sun muuta.

      Sitten ovat tietysti nämä perinteiset linna, Tuomiokirkko ja vanha tähtitorni joista liikkuu useitakin legendoja. Samoin kuin Vartiovuorenmäen puistosta, jossa keskiajalla sijaitsi Mustainveljesten luostari.

      Vanhassa kaupungissa nyt voi hyvin uskoakin olevan haamuja vaikka muillekin jakaa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      41
      5119
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2078
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      1936
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      114
      1851
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      13
      1800
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1720
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      1024
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      934
    9. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      873
    Aihe