Hei ! Laitoimme keväällä uusi linnunpönttöjä tiasia varten. Yhden kiinnitimme puuvajamme seinään, päätyyn, lähelle harjaa. Sanoin miehelleni, että siinä se on hyvin sateen suojassa.
Ei siinä mitään tinttejä ole näkynyt, ajattelin että ehkä kirjosieppo tekee sinne pesänsä, kunhan nyt ensin saapuukin sieltä etelästä.
Hämmästyksekseni huomasin eräänä päivänä, että pöntön katon päällä oli muutama risu. Ajattelin niiden lentäneen läheisistä puista tuulen mukana, mutta seuraavana aamuna huomasin makuuhuoneen ikkunasta, että jotkut linnut siellä kovin touhusivat. Ajattelin, että räkättirastas tietenkin tai ehkä kyyhkynen. Hämmästykseni oli suuri kun huomasin närhipariskunnan kovalla touhulla rakentavan sinne pesäänsä. Sitä on nyt tehty kolme päivää, risukasa on komea ja siitä roikkuu risuja pitkin pöntön seiniäkin. Maassa pöntön alla on myös kasa risuja, osa on näköjään rakennustouhuissa pudonnut alas.
En ole koskaan närhen tiennyt pesivän muualla kuin metsässä, mutta kovin on tullut luottavaiseksi meitä kohtaan. Asumme kylläkin aivan metsässä, joten ne pääsevät pesästään livahtaamaan helposti puiden suojaan.
Olenkin vitsaillut, että nyt olisi tilaisuus nähdä ne kuuluisat närhen munat.
Närhen pesä
5
3201
Vastaukset
- ovat
...kyllä kauniita lintuja! On varmaan hauska seurata närhen poikasten kasvua :)
- Närhen pesä
Voi voi ! Valitettavasti närhet hylkäsivät tämän pesän, koska en ole nähnyt niiden liikkuvan sen lähistöllä enää. Eivät ne silti kaukana ole, käyvät pihapiirissä yhtenään. Emme häirinneet niitä, elimme aivan normaalisti kuten ennekin, jostain syystä vain paikka ei ollutkaan hyvä.
- Vuorotteluvapaalla
Närhen pesä kirjoitti:
Voi voi ! Valitettavasti närhet hylkäsivät tämän pesän, koska en ole nähnyt niiden liikkuvan sen lähistöllä enää. Eivät ne silti kaukana ole, käyvät pihapiirissä yhtenään. Emme häirinneet niitä, elimme aivan normaalisti kuten ennekin, jostain syystä vain paikka ei ollutkaan hyvä.
Eivät ne närhet minnekään kadonneet ole. Menin käymään ladossa ja kuljin varmaan liian äänettömästi. Kun vedin oven auki, pelästyin tavattomasti kun närhi rääkäisi ja lähti pois pesästä. Pelästytimme toinen toisemme ! Eli ne osaavat olla kuin näkymättömät nyt kun ne nähtävästi jo hautovat.
- hyvä
Vuorotteluvapaalla kirjoitti:
Eivät ne närhet minnekään kadonneet ole. Menin käymään ladossa ja kuljin varmaan liian äänettömästi. Kun vedin oven auki, pelästyin tavattomasti kun närhi rääkäisi ja lähti pois pesästä. Pelästytimme toinen toisemme ! Eli ne osaavat olla kuin näkymättömät nyt kun ne nähtävästi jo hautovat.
Hyvä että eivät ole hylänneet ;D
- Vuorotteluvapaalla
Närhet hautoivat hiljaa hissutellen melkein parisen viikkoa, mutta sitten oli käynyt kalpaten. Joku, ( ehkä orava ? ) oli käynyt viemässä munat. Ainakin pesä oli tyhjänä pudonnut maahan ja närhet hävinneet.
Ne pesivät varmaan uudelleen vähän matkan päässä metsässä, koska kuulen niiden ääntä aina silloin tällöin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää2542497puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo292138Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M2491546Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561525- 621390
- 751242
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul431075- 681069
Skandaali on persujen vaaliromahdus, ei jonkun metsän kaataminen
Huvittaa kuinka persut yrittävät saada heidän omasta skandaalistaan huomion aivan toisaalle. Persut ovat huonoja häviäm3151043Miten pääsisin vielä tutustumaan sinuun?
Tekisi mieli etsiä sinut facebookista ja laittaa viestiä, se vaan olisi vähän noloa mutta silti haluaisin kokeilla. Siel361021