Kovalevyllisiä monivirittimisiä digibokseja on suhteellisen pienellä osalla Suomen väestöstä, ja voisi kuvitella, että vielä harvemmalla on useampaa merkkiä. Tällöin vertaaminen tai lausunnon antaminen on kovin yksipuolista. Ehkä on parasta, että tekee itselleen listan, mitä ominaisuuksia laitteella olisi oltava ja sitten valitsee ominaisuudet täyttävien joukosta hinnaltaan edullisimman, silti laadukkaan tuotteen. Eli Medion lienee kelpo laite, jos se täyttää sinun vaatimuksesi ja hinta on kohdallaan.
Minulla on Topfield 5100, joka täyttää minun vaatimukseni mainiosti. Mutta muut eivät aivan täytä. Silti Toppyssäkin on varmasti "puutteita", mutta niillä ei ole minulle merkitystä.
tosin Salora merkkisenä mutta täysin sama laite, lähes 2 vuotta jo kovassa käytössä,vuosi sitten siihen vaihdettiin uusi kovalevy takuuseen ja sen lisäksi ei ole mitään ongelmia ollut ja mikä parasta _aina_ on kaikki nauhoitukset mennyt hyvin toisin kuin näissä uusissa mitä nyt palstoilta olen lukenut.
Medion 4200 ja Medion 4400 mallit keskenään. Meinaan kun Medion 4200 on sama laite kuin Salora 620 ja Fnlux 620, kun taas Medion 4400 on ihan eri boxi.
Itse en ole huomannut puutteita. Mitä sitten pitää puutteina on toinen juttu.
Hyvin on pelittänyt. Ylivoimaisesti paras medioneista. Todella helppokäyttöinen ja kätevä kaukos.
Finlux 650 mikä on sama laite.Erittäin hyvä laite mutta ehkä kannattaa ostaa Medion merkkisenä niin silloin saat 2 vuoden takuun tässä Finluxissa "vain" vuosi.
ja takuu oli 1 vuosi tosin laite oli "B" tuote eli asiakaspalautus ja sein sen pikkasen halvemmalla..ehkä siinä lienee se syy miksi sain 1 vuoden takuun.
Hankala ottaa kantaa
Kovalevyllisiä monivirittimisiä digibokseja on suhteellisen pienellä osalla Suomen väestöstä, ja voisi kuvitella, että vielä harvemmalla on useampaa merkkiä. Tällöin vertaaminen tai lausunnon antaminen on kovin yksipuolista. Ehkä on parasta, että tekee itselleen listan, mitä ominaisuuksia laitteella olisi oltava ja sitten valitsee ominaisuudet täyttävien joukosta hinnaltaan edullisimman, silti laadukkaan tuotteen. Eli Medion lienee kelpo laite, jos se täyttää sinun vaatimuksesi ja hinta on kohdallaan.Minulla on Topfield 5100, joka täyttää minun vaatimukseni mainiosti. Mutta muut eivät aivan täytä. Silti Toppyssäkin on varmasti "puutteita", mutta niillä ei ole minulle merkitystä.
todella hyvä boksi
Kuten sanottua: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=107&conference=4500000000000395&posting=22000000016543416minulla
tosin Salora merkkisenä mutta täysin sama laite, lähes 2 vuotta jo kovassa käytössä,vuosi sitten siihen vaihdettiin uusi kovalevy takuuseen ja sen lisäksi ei ole mitään ongelmia ollut ja mikä parasta _aina_ on kaikki nauhoitukset mennyt hyvin toisin kuin näissä uusissa mitä nyt palstoilta olen lukenut.Mahdatko
Medion 4200 ja Medion 4400 mallit keskenään. Meinaan kun Medion 4200 on sama laite kuin Salora 620 ja Fnlux 620, kun taas Medion 4400 on ihan eri boxi.olet
tosiaan sekoitin mallit,minulla on Medion 4200 Salora merkkisena..sorry.Hyvä on
Itse en ole huomannut puutteita. Mitä sitten pitää puutteina on toinen juttu.Hyvin on pelittänyt. Ylivoimaisesti paras medioneista. Todella helppokäyttöinen ja kätevä kaukos.
Käypä
käyttäjäkokemuksia. http://www.dvdplaza.fi/forums/forumdisplay.php?f=102Lue myös Finnsat FSC7200 ja Finlux DVB-C 650 jutut, nuo on meinaan samoja vehkeitä kuin 4400.
Täsmennystä
Niin mikä 4400?täältä
Finlux 650 mikä on sama laite.Erittäin hyvä laite mutta ehkä kannattaa ostaa Medion merkkisenä niin silloin saat 2 vuoden takuun tässä Finluxissa "vain" vuosi.Finluxissakin kahden vuoden takuu
En tiedä myykö joku muukin kuin Gigantti tuota Finluxin 650-mallimerkillä, mutta Gigantissa ainakin kahden vuoden takuun sille antavat.gigantista
ja takuu oli 1 vuosi tosin laite oli "B" tuote eli asiakaspalautus ja sein sen pikkasen halvemmalla..ehkä siinä lienee se syy miksi sain 1 vuoden takuun.En tarkistanut asiaa käyttöohjeesta,mutta kun on noinkin vanha laite?