Paljonkohan yksittäisen työtunnin teettäminen suunnilleen maksaa työnantajalle?
Olisiko jotain yleistä laskukaavaa: x * tuntipalkka? Varmasti vaihtelee riippuen palkoista, sopimuksista ym., mutta kiinnostaisi tietää missä karkeasti liikutaan.
Voiko samaa kaavaa soveltaa kuukausipalkkaan?
Työtunnin kustannukset työnantajalle
3
7769
Vastaukset
- laskentakaava
Tuohan tosiaankin riippu hieman alasta,
mutta otetaan nyt karkea esimerkki.
Sinällään tuntityöläisen ja kuukausipalkkaisen erotus saattaa olla lomapalkan laskentakaavassa.
mutta siis tuntipalkka esim. kaupan alan varastotyöntekijä, ensimmäinen vuosi 9,16 €/h
Osa-aikaiselle tuntipalkkalaiselle kaupan alalla maksetaan lomapalkkaa 10% tai 12,5 % riippuen työsuhteen kestosta (alle 1v. > yli 1 v)ja sitten lomaraha, joka on 50% lomapalkasta.
Työantajan Tel, keskimäärin 17,2 %
Työttömyys, tapaturma ja r-henkiv.n. 3,44%
Sotumaksu 2,958%
Oletus, työntekijä töissä vain yhden kuukauden,
joten lomakorvaus maksetaan työsuhteen päättyessä,
joten myös tuo lomarahan (50%) osuus jää pois.
Eli jos teet töitä kuukaudessa esim. 50 h
ja veroprosenttisi on 15 %, palkkalaskelma on seuraavanlainen.
50 * 9,16 = 458,00
lomakorv. 45,80
Bruttop. = 503,80
tästä vero = 75,57(työnantaja tilittää verovir.)
työntekijän tel työttömyys 4,88 % = 24,59(työnantaja tilittää vak.yhtiölle)
Sinun nettopalkkasi 403,64
Työnanajan kulut
Palkka 503,80
tel 86,65
pak.vak. 17,33
sotu 14,90
Eli yht. 622,68, tehty töitä siis 50 h,
jolloin työntekijä maksaa 12,45 €/h
eli tuntipalkka * 1,359 antaa suht. oikean tuloksen.
Kuukausipalkkalaisella kulut samat, lomapalkka lasketaan kk/25*kertyneet lomapäivät. Ja lomapäiviähän kertyy joko 2 tai 2,5 pv/kk.
Lomarahan osuus on myöskin puolet lomapalkasta.- ....
Monissa kk:ssa tutkijoiden käytössä oleva palkkaohjelma (hyvin yksinkertaistettu, jotta laskevat vain noin palkat apurahahakemuksiin) antaa noin 1,7x bruttopalkan verran kuluiksi työnantajalle.
Mutta jos ajatellaan esimerkiksi, että asiantuntija tienaa 5000 kuussa ja voi laskuttaa noin 75-80% viikkotunneista, niin tuntiveloituksen asiakkaalta tulee olla minimissään 160 euroa asiantuntija organisaatioissa. Esim 100 euron veloituksella tunti ei makseta kuin noin 3000 palkkoja.
- Rockford
kannattaa muistaa että työntekijän kulujen kattamiseen tarvittava raha on pääsääntöisesti asiakkaalta ja siihen tietenkin lisätään Alv. eli ei sinällään vaikuta suoraan, mutta asiakkaalta sekin raha on saatava.
Eli. palkka 10€/tunti, työnantajan kustannukset n. 16,5-17€ (sis. arvioidut sairaspoissaolot, ym), asiakkaalta tarvittava raha alasta riippuen:
17€ alv 22% = 20,74 €/tunti. vasta sen ylittävä raha on varsinaisesti "viivan alle" jäävää ja siitäkin rahoitetaan investoinnit, ym. kulut, sitten jäljelle jäävästä osasta maksetaan 28% veroa, että silleen...
Lisäksi jos mietityttää mihin ne rahat menevät, niin isoissa yrityksissä on "tuottamattomia" tehtäviä, esim. palkanlaskenta jota ei suoraan voida laskuttaa asiakkaalta mutta sinne se pitää laskuihin leipoa kuitenkin...
Anteeksi rönsyily ; )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045251Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858488Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491