A History of Violence

En ole pitänyt ohjaaja David Cronenbergin elokuvista. Toki ne ovat olleet hyviä mutta niissä on ollut jotain vastenmielistä tai tekemällä tehtyä joka ei ole minua kiinnostanut. Nyt David on onnistunut 10 arvosta. Kerronta, kuvaus, ohjaus, näyttelijätyö siis koko kokonaisuus toimi elokuvassa erinomaisesti. Viggo Mortensenin esittämä Tom Stall oli pysäyttävän vakuuttava kaksoiselämässään sisäisine demoneineen. Elokuvan väkivalta on veret seisauttavan hetkellisiä purkauksia ei mitään mässäilyä. Elämän muuttumisen vaikutukset perheeseen ja mitä vaikutusta näillä tapahtumilla on tulevaisuuteen on tuotu esille huikean koskettavasti.

Vaimo taas ihmetteli miten voin katsoa tuollaista? Olin pitkästä aikaa kuin naulittuna ruudun ääreen eläytyen joka solullani elokuvan tapahtumiin. En voi kuin suositella tätä elokuvaa.

6

887

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarkiisiDeFuckingÅmÅl

      En tiedä oletko nähnyt sellaisia Cronenbergin leffoja kuin "The Brood" (jossa oli hulluna tohtorina Sir Oliver Reed) tai "Videodrome" (jossa oli James Woods).

    • The Wolf

      Vaikka se onkin selkeästi Cronenbergin kaupallisin leffa ja lähimpänä main streamia (mutta silti kaukana siitä), ei voi muuta sanoa kuin että loistava leffa. Selkeästi ottanut Taksikuskista vaikutteita, ja yhden miehen eri persoonissa yhtäläisyys on selkeimmillään. Kokonaisuutena A History of Violence on eräs 2000-luvun parhaista elokuvista ja kerrankin kunnon draamaa. Kukaan jenkki ei olisi saanut aikaiseksi näin mahtavaa elokuvaa ilman ylilyövää toimintaa. Cronenberg on mestari, mutta olisi voinut jatkaa indie-osastolla, eikä hakea rahoitusta jenkkilästä, mutta minkäs teet. Vielä kerran; loistava leffa, joka pistää miettimään omaa elämäänsä ja väkivallan turhuutta. Väkivaltaa ei ole kuvattu turhan ylilyövästi, eikä lepsuillen, vaan juuri kuten väkivalta oikeasti on. Ei kukaan oikeassa elämässä ampuessaan jonkun sano "Hasta la vista, baby" tai muuta vastaavaa. Sinäänsä hyvä, että Cronenberg kertoi tällä kertaa tarinan jenkistä, sillä ei Kanadassa väkivaltaa harrasteta (ainakaan samalla tavalla), joten se tekee elokuvasta vieläkin syvällisemmän ja tietenkin provosoivan. Mainitsinko muuten jo, että A History of Violence on loistava elokuva? Loistava leffa. Ei toimintafaneille, eikä muille aivottomille vätyksille, jotka eivät ymmärrä kunnon draaman päälle. *****

      Mutta silti Videodrome on Cronenbergin paras leffa.

    • teme.

      Allekirjoitan edellisen. Historyssa vain onnistuu kaikki.

    • Syneus(m)

      No minä pidin aikanaan Scannersista, Kärpäsestä ja Videodromesta. Tuo täytyy kyllä käydä heti hankkimassa, on sitä senverran hehkuteltu=)

      • ....

        mikää ihmeempi raina ollu... tosin viihteestä meni hyvinki.. 7½/10


    • Anonyymi

      Hyvä ja jännittävä elokuva. Mutta lopun happy end jossa mies voi noin vain palata perheensä luo aivan kuin olisi tulossa vain töistä tuntui hyvin pakotetulta. Tuollainen hollywoodin siirappisuus jossa pilkutyttö tuo isälleen lautaset oli täysin ristiriidassa edellisen puolentoista tunnin tunnelman kanssa ja nollasi elokuvan sanoman. Varsinkin kun aiemmassa kohtauksessa Joeyn veli oikein huomauttaa, että Joey oli jopa mafia-tasolla varsin raakalaismainen tappaja. Ja tällasen miehen kanssa vaimo ja lapset haluavat ja uskaltavat elää, kun sisäpiirin miehet varmasti vielä haluavat Joeyn hengiltä?

      Lisäksi myötähäpeää herättävät seksikohtaukset latistivat elokuvaa ja perheen pojan kouludraamat kliseisine high school koviksineen ja tappeluineen olisi voitu poistaa koko leffasta.

      Ja aloitus on vanha, mutta kommentoin silti koska miksikäs ei. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      64
      5680
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      107
      3565
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      57
      3438
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      93
      2662
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      71
      2523
    6. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      42
      2384
    7. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      3
      2286
    8. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      86
      1967
    9. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      340
      1894
    10. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1583
    Aihe