Roaccutan vanhentaa ihon?

Lopetin roa-kuurini noin kk sitten. Akne lähti, toivon että lopullisesti. Nyt kauhistuttaa, sillä ihan kuin iho olisi vanhentunut kymmeniä vuosia kuurin aikana: ohentunut, kuivunut, ryppyyntynyt ja menettänyt elastisuutensa. Etenkin vartalon iho huolestuttaa, se näyttää ihan kuolleelta. Tiedän kyllä, että roan jälkeen iho ei toivu kuukaudessa, mutta kertokaa kokemuksia millainen ihosta on tullut esim. puolen vuoden/vuosien jälkeen kuurin loputtua!
103461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Roan jälkeen vartalon iho aivan yhtä hyvä kuin ennenkin. Mulla vaan aina ongelma pelkkä kasvojen iho. Eli kasvot ja vartalo kuin eriparia. Kasvojen iho ei kaunis, vartalon iho kaunis. Tsemppiä sinulle!

Äänestä
  • Itelläni on yli 10 v kokemus kaikista "mömmöistä" ja 9 kk Roaccutan-kuurin otin n. 7 v sitten. Kuurin aikana tuli ihottumaa, hilsehtimistä koko kasvojen iho "kuoriutui" pois.

    Palautui ennalleen muutaman kuukauden sisällä, eli älähän menetä hermojasi!

    Äänestä

Ohut ihokasvoissa oheni kuurin aikana entisestään. Elastisuus tosiaankin hävisi. Vartalolle ei tapahtunut oikeastaan mitään eli ei kuivunut. Käytin talvisin vartalolle Natusanin öljyä.
Akne lähti eikä ole takaisin tullut. Kuurista (5 vuotta) on nyt 4 vuotta.

Kyllä siinä aikaa meni. Yli puoli vuotta ainakin ennen kuin iho alkoi näyttää edes vähän siltä kuin ennen. Pitkään tuntui että mikään ihonhoitotuote ei sopinut iholle. Vähänkin väärä tuote ärsytti ihoa. Nyt olen löytänyt hyvät tuotteet ja iho tuntuu hyvältä. Ei ärsyynny, ei kiristä, pienet näpyt (jos sattuu tulemaan) paranee parissa päivässä.

Äänestä
  • En olisi ikinä syönyt Roacuttania, jos joku olisi mulle kertonut sen ohentavan ja kuivattavan kuurin jälkeen ihoa niin, että näyttää mummolta! Varsinkin jos kärsit tummista/ syvistä silmänalusista, älä syö Roaa! Tämä on vanha ketju, mutta oli pakko vastata, ettei muut kokisi samaa kohtaloa. Kuurista yli puoli vuotta ja iho niin ohut, että silmänaluset ihan kamalat!

    Äänestä

Satuinpa löytämään tällaisen ja pakko kommentoida vaikka vanha ketju tosiaan onkin. Itselläni on nyt toisen Roaccutan-kuurin loppumisesta kulunut n. 4kk, ja olen vähän epätoivoinen.... silmänaluseni ovat menneet ihan järkyttävän näköiseksi syötyäni tuon toisen kuurin. Ovat mustat ja kuopalla riippumatta siitä kuinka paljon olen nukkunut. Pelkän tummuuden nyt saisi korjattua meikillä, mutta noita kuoppia ei saa häivytettyä millään. Tummuuskin on sen verran voimakasta, että ei pelasta meikki täysin sitäkään. Ja nyt en puhu mistään lievästä tummuudesta, vaan muutkin ihmiset ovat asian huomanneet. Näytän siis koko ajan väsyneeltä ja jotenkin sairaalta. Odottelen tässä että josko ajan kanssa normalisoituisivat kun kuurista kuluu enemmän aikaa, mutta tällä hetkellä ei hyvältä näytä. Muistan lukeneeni joitain keskusteluja missä ihmiset ovat tällaisesta puhuneet, ja osalla ei ole tämä vaiva korjaantunut ajankaan kanssa.... eli saapa nähdä.

Äänestä

En ymmärrä mitä valitatte? Se on myös niin, että aknen jättämät jäljet näkyvät vasta roacuttanin jälkeen eikä roa välttämättä ole se joka pilaa ihon. Mielummin näytän vähän vanhemmalta kun kärsin tästä pskasta lopun ikääni!

Äänestä
  • Amen to dat

    Äänestä

  • Mielestäni on ihan aiheellista tuoda esille hyvien puolien lisäksi myös niitä mahdollisia huonoja puolia mitä lääke saattaa mukanaan tuoda. Monella lääke parantaa aknen, mutta tilalle voi tulla yhtä sun toista muuta vaivaa joiden mahdollisuudesta on hyvä olla etukäteen tietoinen.

    Äänestä

Silti söisin roaccutanin, vaikka iho ohenisikin.
Ne tumman kuultavat verisuonet tulevat sieltä ennestäänkin ohuen silmänympärysihon alta esiin, toisilla on tähän voimakkaampi taipumus kuin toisilla.
Silti, normaali iho on parempi kuin tulehtunut iho.

Äänestä

Kannattaa miettiä ja harkita ehkä tarkemmin ku tämmöstä kuuria hakee. Ite tutustuin ja lueskelin lääkkestä yli 6kk ja otin sitten lääkkeen ku tuntui siltä. Eikä kaduta, sillä kärsin mielummin tämän kuurin ajan sivuoireista, kun aknesta loppuelämäni, puhumattakaan sitten arvista. Kannattaa miettiä onko oikeasti valmis siihen. Itellämi oli sen verran paha akne joka söi itsetuntoa että oli pakko ottaa, eikä silti ollut pahinta laatua. Valkopäitä oli vaan perkeleesti jotka jättivät punaisia jälkiä hävitessään, päivä päivältä paheni että oli pakko ottaa ettei olisi myöhäistä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


roa ohi kirjoitti:

Lopetin roa-kuurini noin kk sitten. Akne lähti, toivon että lopullisesti. Nyt kauhistuttaa, sillä ihan kuin iho olisi vanhentunut kymmeniä vuosia kuurin aikana: ohentunut, kuivunut, ryppyyntynyt ja menettänyt elastisuutensa. Etenkin vartalon iho huolestuttaa, se näyttää ihan kuolleelta. Tiedän kyllä, että roan jälkeen iho ei toivu kuukaudessa, mutta kertokaa kokemuksia millainen ihosta on tullut esim. puolen vuoden/vuosien jälkeen kuurin loputtua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu